V stredu 15.4. zhorela strecha svetoznámej katedrály NOTRE DAME v Paríži. Už deň po požiari parížska prokuratúra na základe predbežnej obhliadky oznámila, že požiar vyšetrujú ako nedbanlivostný čin, nie ako úmyselné podpálenie. Rýchlosť akou sa vyslovilo podozrenie, vzbudzuje podozrenie, lebo v poslednom čase zhorelo jedenásť kresťanských stavieb.

Francúzske vládne kruhy po požiari vytvorili komunikačnú ofenzívu medzi vplyvnými a bohatými tohto sveta, s jediným cieľom, využiť tragédiu na prestavbu užitočným spôsobom. 

Katedrála stojí na mieste, ktoré už takmer 2000 rokov slúži náboženským účelom. Patrí medzi najvýznamnejšie  pamiatky európskej kresťanskej stredovekej architektúry a je zaradená medzi Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Svetová organizácia dostáva sa do kolízie so záujmami prezidenta E.Macrona, ktorý je figúrkou bez národného cítenia a produktom politických technológov v službách nadnárodného kapitálu. Jeho prvoradým poslaním ako prezidenta je urýchliť odnárodnenie a preformátovanie Francúzov na amorfnú multirasovú a multikultúrnu masu, obnova katedrály zapadá do tohto scenára. 

Na tomto pozadí treba vnímať odhodlanie plutokracie, prevziať kontrolu nad obnovou Notre Dame. Už dva dni po požiari bohatí darcovia prisľúbili 850 mio €. Asi nebola náhoda, že za deväť dni po požiari francúzska vláda predstavila návrh zákona na urýchlenie rekonštrukčných prác.  

Finanční darcovia odhalili svoju súcitiacu filantropickú tvár. Finančnými darmi si vlastne „kúpili“ dohľad, nad prestavbou v intenciách politicko - ideového odporučenia, v diplomatickej reči obnova užitočným spôsobom na centrum multikultúrnej rôznorodosti. Zákonom sa štát (dobrovoľne) zrieka dôkladnej a kvalitnej obnovy pôvodného stavu v prospech rýchlo kvasenej prestavby bez nárokov na dlhovekosť.

Hlavné slovo dostávajú sponzori a tým aj ich priania, čím katedrála ako symbol kresťanskej viery bude mať úlohu rozleptávať duchovnu a kultúrnu identitu národa. Prezident presadzuje ultrarýchlu obnovu katedrály do 5 rokov, aby katedrála bola v deň zahájenia LOH v Paríži slávnostne otvorená. 

Prednosť zrejme dostanú architektonické kancelárie schopné zhyzdiť renovovanú katolícku katedrálu cudzorodými nekresťanskými prvkami, ako to prikazuje súčasná dogma ultraliberalizmu. Napríklad editor časopisu The Architectural Rieview T.Wilkinson už tri dni po požiari navrhol nahradiť zničenú vežu minaretom.

Na verejnosti sa používa mediálna šoková terapia, ktorá vyvíja tlak, aby verejnosť pristúpila na kompromisné návrhy. Najprv šok v podobe minaretu,  potom zmierujúci kompromis v podobe veže, ktorá nebude minaretom, ale modernistickou konštrukciou, napríklad super ihlovou vežou, bude sa „dotýkať“ oblakov na oblohe. Potom projekt veže ako keby náhodou sa objaví v mienkotvornej tlači a verejnosť je presvedčená o jedinečnosti návrhu. Práve takýto projekt ihlovitej veže z ocele a skla, postavenej  na sklenej streche katedrály, schematicky zobrazil päť dni po požiari portál britského denníka The Times.

To že katedrála vyhorela vyvoláva podozrenia. Za posledných desať mesiacov zhorelo v Francúzsku jedenásť kresťanských stavieb (kostoly, katedrály ...). Nenávisť k cirkvi vo Francúzsku trvá od Francúzskej revolúcie, začína sa legitimovať aj u nás. Treba sledovať, kto sa o to pričiňuje a nebudeme prekvapení, ak kostol nezahalí iba modrá handra s hviezdami, ale plameňmi.

Eyguières  Notre Grace (21.4.2019) • Paríž Notre Dame (15.4.2019) • Paríž Saint Sulpice (marec 2019) • Lavaure Katedrála  Saint Alain (február 2019) • Grenoble Saint Jacues v  (január 2019) • Angouleme Kostol svätého srdca (január 2019) • Bruele Saint Jean (október 2018) • d´Amont Kostol Villeneuve (august 2018)  Rennes St.Therese (júl 2018) • Bas Caraquet Saint Paul Church (jún 2018) • Reveli Notre Dame de Grace (jún 2018) •