(O futbalovej pravde, o moci, o strachu, o ješitnosti ....)

Ak Rastislav Michalík „zavelil“ do útoku pomenovať pravdivo situáciu vo futbalovom klube FK Čadca, mal na to svoje dôvody. On je na pomery kysuckého futbalu „pánom“ futbalistom, spoločne  s Ľubomírom Faktorom. Oni majú právo vysloviť svoj názor na problémy, ktoré sa dejú vo futbale. Oni dvaja na rozdiel od iných futbalových „teoretikov“ niečo vo futbale dokázali.


Slova Rastislava Michalíka sťa blesk zasiahli osie hniezdo, a blesky a hromy idú neprávom  na tých, ktorí chcú, aby sa plnili dohodnuté pravidla. Nie je ambíciou klubu postup do 1. futbalovej ligy? Neodznelo to iba tak náhodou po zvolení nového prezidenta FK, keď striedal vtedajšieho úspešného prezidenta FK Ing. Milana Guru ?

Nie je súčasne dianie v čadčianskom futbale učebnicovým príkladom, ako sa upevňuje  moc? Ako strach sa stáva ešte väčším strachom pre tých, ktorí nechcú, alebo nemajú silu zostať sami sebou? Nepramení ich strach z laického poznania, že ak budú lojálny, potom všetko bude ako prechádzka „ružovou“ alejou? Nie je opak  pravdou?

Nie je zámerom „projektantov“ nechať futbal padnúť „na hubu“, potom „chvála“ tomu kto to spôsobil, a potom aj finančné prostriedky možno sa objavia na účte FK? Kto neverí, nech si spomenie na 30.3.2007, kedy sa rušila základná škola na ulici A.Hlinku. Moc je hrozná vtedy, ak sa jej zapredáme, a potom stávame sa neslobodnými.

Tí, ktorí zavinili pád futbalu, sa nádejali, že budú na výslní svojej slávy. Projektanti tohto potemkinovho „úspechu“ nepočítali, že sa tu objaví Rastislav Michalík, a na plne ústa povie pravdu o čadčianskom futbale. Ich domček „slávy“ sa zrútil ... a pamäť je tá hrozná vec, že si pamätá.

Keby slová Rastislava Michalíka boli iba nevinným závanom, tak o neho nikto nezavadí. Opak je pravdou. Okamžite reagovali, výkonný výbor FK, viceprezident FK Ing. Štefan Holeščák, zástupca primátora JUDr. Ján Macura, ale svojim stanoviskom prišlo aj mesto.

Prečítajte si pozorne niektoré citácie, tak ako odzneli v poslednom čase v miestnej tlači. Rozmýšľajte so mnou, či to, čo je napísané, je pravdivou výpoveďou o dianí vo futbale, o futbalovej pravde, o moci, o strachu, o ješitnosti ...?

 
Šport 3.2.2009  v článku „O konci kariéry sa nebavil“, futbalista FK Čadca Rastislav Michalík okrem iného povedal:

 ·    „Mesto nedrží slovo. Na začiatku sezóny sa hovorilo, že primátor pomôže s financiami na chod klubu. Nedostali sme tri mesiace výplaty, mám pocit, že slovo nedrží. Aj preto odišiel od mužstva tréner Zaťko.“

-    Doslov: konečne niekto povedal pravdu o čadčianskom futbale
       
Kysucké noviny 10.2.2009 Výkonný výbor FK Čadca v článku „Klubu Čadca ostáva do štartu jarnej časti 33 dní“ vydal svoje stanovisko:

 ·    Článok obšírne opisuje stav v akom sa futbal nachádza, o rokovaniach, ale aj o nádeji

 -    Doslov: Diplomaticky štylizované vyhlásenie, v ktorom už cítiť myšlienky „projektantov“.    

Kysucké noviny 17.2.2009  v článku „FK opustil Zaťko, mládež prejde pod centrum voľného času“, povedal viceprezident  FK Čadca a poslanec zastupiteľstva Ing. Štefan Holeščák:

 ·    „To, že hráči nemali vyplatené odmeny za ostatné tri mesiace, je pravdou. Ale v žiadnom prípade to nie je vinou primátora. Od týchto pocitov Michalíka sa výkonný výbor dištancuje“.

-      Doslov: neúmerná a neprimerané obhajoba primátora „trčí“ zo slov

 Kysuce 18.2.2009  „Aká je pravda o futbale v Čadci? v stanovisku Výkonného výboru FK Čadca:

 ·    „Áno, sú to skutočné pocity hráča Michalíka, ale od týchto pocitov sa jednoznačne  dištancuje výkonný výbor   FK Čadca. To, že hráči nedostali odmeny za tri mesiace, je pravdou, ale v žiadnom prípade to nie je vina primátora.“

-    Doslov: Prečo výbor nesúhlasí s výrokmi R. Michalíka? FK nemá  peniaze, netrénuje sa, a výbor si neplní svoje povinnosti. Prečo schválené financie z mesta ešte nie sú na účte FK?

 Kysuce 18.2.2009 „Futbal v meste nemôže zaniknúť“ sa vyjadril zástupca primátora JUDr. Ján Macura:

 ·    „Futbal v Čadci bol, je a bude. Nie je pravda, že zanikne. ...... prioritou je mládež, ktorej sa bude venovať veľká pozornosť a jej riadenie prejde pod Centrum voľného času.“

 -     Doslov:
       o  Otázka znie? Verí, že futbal v Čadci bude, ale aký? Na akej výkonnostnej úrovni?
       o  Prečo futbalová mládež z FK Čadca ide do Centra voľného času? Nie je to zámer, oddeliť prirodzenú      skladbu futbalového klubu, a lepšie s ním „narábať“? Už teraz ľutujem riaditeľku CVČ, aké traumy jej prinesie tento neuvážený krok.

 Kysuce 18.2.2009 v článku „Futbal je na Kysuciach najviac dotovaný šport“ zaujalo stanovisko Mesto Čadca:

 -    Doslov: Článok by si zaslúžil oveľa širšiu pozornosť, lebo už dávno som nečítal tak bezduchý článok, ktorý argumentoval dôkazmi stojacími na hlinených nohách. Skôr to bolo v znamení, topiaci sa aj slamky chytá. Bol to výkrik do tmy, kde ako ta trafená hus, ktorá .....