Kríza finančná a hospodárska je spôsobená nesúladom prianí a skutočnosti. Podobne aj v Čadci sú tieto príznaky. Primátor sa stal prezidentom FK Čadca a jeho nádejou bolo vyššia súťaž, ako teraz sa hrá v Čadci. Keď prezident FK pochopil o čom je futbal, bol sklamaný. Predstavovala si, že futbal bude pre neho „výťahom“ do vyššieho „levelu“.

Aký bude predpokladaný scenár futbalu po páde do jamy levovej? Futbal sa bude hrať. Len nikto nevie odhadnúť v akej súťaži, a s kým.

·    Pre finančnú insolventnosť SFZ pozastaví FK činnosť. To nie je trest, ale iba napomenutie, že FK si nevyrovnal všetky svoje finančné nezrovnalosti,

·    Za istej zhody viacerých  negatívnych dopadov, pri nesplnení sľubov mesta je možný aj zostup do III. Ligy,

·    Peniaze z mesta prídu, časť dlhov naďalej bude nezaplatených,

·    Začne sa trénovať a mužstvá nastúpia v 1. jarných kolách. Deficit trénovanosti bude pretrvávať tak do mája, čo poznamená hlavne postavenie v tabuľke. Nastane nervozita, osočovanie, hľadenie vinníka futbalová pospolitosť sa môže na seba tak zanevrieť, že potom cesta môže späť nemožná,

·    Súdiac podľa iných káuz v meste, tak ako mesto nezabúda na kritikov, aj tí, čo pomenovali situáciu pravým menom, budú považovaný za negatívne elementy, lebo sa dotkli čadčianskych „nebies“ a to sa ani v starých Aténach nenosilo.

·    Pravdepodobný vinník sa nájde, a bude to ten, ktorí bol „motorom“ úspechu futbalu – manažér Edo Gábriš.

·    Kontraproduktívny nadbytočný medzičlánok, a nezmyselné oddelenie futbalu v rámci FK a Centra voľného času nebudú prispievať ku skvalitneniu futbalu v Čadci, a budú potencionálnymi zdrojmi svárov. Už teraz ľutujem riaditeľku CVČ, ktorá bude medzi dvoma mlynskými kameňmi – mestom a FK.

·    Treba dúfať, že tí, ktorí sa aj vďaka nemu stali „rukojemníkmi“ – fanúšikovia, ale aj futbalisti, ktorí zatiaľ odolávajú volaniu iných klubov, zostanú verní.

·    ZZO a.s. bola od počiatku niečím umelým. Ak za prechádzajúceho primátora Ing. Jozefa Pohančeníka produkovala zisk, a teraz kuloárové informácie hovoria o pravom opaku. Prechod FK do ZZO a.s. je zbytočným medzi článkom, ktorý má slúžiť na predlženie cesty peňazí z účtu na a .s. a potom na účet FK. Zdá sa mi, že ako by v začarovanom finančnom kruhu financovania futbalu už nikto nikomu neveril a v praxi je to ako keď sa chce niekto škrabať ľavou rukou pravé ucho.

Všetko zlo je aj na niečo dobre. Vďaka primátorovi, ktorý názorne dokumentoval, ako slovo vie raniť, viac ako úder mečom. Chcem veriť, že aj v Čadci bude platiť, že  pravda, ktorá mrzí, je lepšia, ako lož, ktorá poteší. Ale to by sa musela zmeniť kultúra slova, kultúra správania sa.

Chcem veriť, že časom pragmatičnosť očistí futbal od tých, ktorí žijú v ješitnosti a vyvolávajú strach. Lebo všetko má svoje hranice. Nie je únosné ich trvale vnucovanie, ktoré plodí iba beznádej a stratu dôvery ...... a futbal s nimi je ako boj s vetrom.