(Ako Slovensko zaviedlo večierku pre deti, a pokuty pre rodičov opitej mládeži)

Od stredy 29.4.2009 nadobudla účinnosť novela zákona č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a  o zriaďovaní a  prevádzke protialkoholických záchytných izieb. Za hlasovalo 115 zo 118 poslancov.

Ako charakterizovať novelu? Najlepšie je novela zhodnotená v dôvodovej správe k zákonu. V porovnaní s niektorými úpravami v zahraničí je „nežným“ zákonom.

Neúnosnosť konzumovania alkoholických nápojov sa hrozivo presúva z kategórie mladistvých (do 18 rokov) na osoby maloleté (do 15 rokov). To že tento civilizačný „trend“ je už aj v Čadci, sa nečudujem. Dnešná mládež sa omnoho lepšie prispôsobuje na všetko nové „progresívne“, „globálne“, čo si nevyžaduje trpezlivosť, námahu, sústredenú a pravidelnú prácu, ale akosi samo bez osobného pričinenia to prichádza do ich života, a pritom je to pre nich ešte aj príjemné. Tak prečo by to mali odmietať? Ale čo my dospelí?

Prečo my dospelí viac konáme rečami ako skutkami?

Prečo my dospelí tolerujeme nebezpečnú alkoholovú „hru“, mnohokrát našim nezáujmom, alebo nečinnosťou nabádame mládež, aby bez životných skúsenosti a návykov vo svojej mladíckej naivite sa upisovali čertovi?

Prečo my dospelí sa čudujme, ak učitelia na tému alkoholizmus a mládež sa zmôžu iba na konštatovanie „ My si vieme ustriehnuť, aby sa to nedialo na pôde školy, ale mimo školy sme bezmocní „?

Prečo my dospelí (rodičia) si nepriznáme našu zodpovednosť za výchovu našich detí?

Prečo my dospelí vo funkciách poslancov  NR SR, samospráv, ale aj štátnej správy, príslušníkov polície, učiteľov, výchovných pracovníkov nie sme zásadový pri riešení tohto (likvidačného) fenoménu, ktorí nám „ničí“ našu mládež.

 ákon je prierezový. Okrem zákona č.219/1996 Z.z. dopĺňa aj iné zákony, ktoré súvisia s charakterom predmetného zákona:

·      zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve (zk.č.596/2003 Z.z. v ďalších zmenách)
·      zákon o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve (zk. č. 578/2004 Z.z. v ďalších zmenách)
·      zákon o obecnej polícii (zk. Č.564/1991 Zb. v ďalších zmenách)
·      zákon o Policajnom zbore (zk. č.171/1993 Z.z. v ďalších zmenách)
·      zákon o Železničnej polícii (zk. Č.57/1998 Z.z. v ďalších zmenách)

Novela zákona rozširuje pôvodný zákon o zákaz pitia mladistvých

·    osoby maloleté do 15 a mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok (§ 2 odst.2)

poznámka: nový znenie zákona neupravuje popíjanie mládeže, zakazuje iba predaj a nalievanie resp. podávanie alkoholických nápojov alebo inak umožňovať ich používanie osobám mladším ako 18 rokov

·    osoby maloleté do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje (§ 2 odst.3)

skutočnosť: „najrevolučnejšia“  zmena v zákone, ktorá bude klásť na políciu hľadať nové prístupy pre naplňovanie zákona v praxi, aby deti pod 15 rokov neboli po deviatej hodine večer bez dozoru v hudobných kluboch, diskotékach, baroch, alebo reštauráciách

·    za porušenie zákazu (§2 odst.2,3) maloletou osobou môže obec uložiť zákonnému zástupcovi maloletého pokutu vo výške 33 € (994.- Sk) – (§12 odst.2)

poznámka: prečo obec iba môže? Zdravý rozum káže, že ona musí, ale zákonodarca to nenariadil, škoda !!! Podľa toho zdravý rozum zákonodarcu je viac ako zdravý rozum života?

·    za porušenie zákazu (§2 odst.2) mladistvou osobou do 18 rokov uloží jej obec pokarhanie. V odôvodnených prípadoch uloží aj zákaz navštevovať verejne prístupné miesto a  miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje (§ 12 odsts.3)

poznámka: cestný zákon za odmietnutie testu na alkohol, za jazdu pod vplyvom alkoholu, za použitie alkoholu počas jazdy a spôsobenie dopravnej nehody, alebo za prekročenie rýchlosti je stanovená pokuta, ale zároveň je stanovená sankcia zákazu činnosti vedenia vozidla, t.j. bude odobratý vodičský preukaz

·    Riaditeľ školy a ostatní vedúci pedagogickí zamestnanci sú povinní oznámiť obci požitie alkoholického nápoju alebo inej návykovej látky osobou maloletou do 15 rokov alebo mladistvou do 18 rokov,

·    Poskytovateľ, ktorý je držiteľom povolenia alebo držiteľom licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, je tiež povinný bezodkladne oznámiť obci  prevzatie osoby maloletej do 15 rokov a mladistvej do 18 rokov, ktoré požili alkoholický nápoj alebo inú návykovú látku,

·    Obecná polícia, Policajný zbor, a Železničná polícia je povinná zo zákona oznámiť obci porušenie zákazu požitia alkoholických nápojov a iných návykových látok osobou maloletou do 15 rokov alebo mladistvou do 18 rokov,

Ak posolstvo zákona, že Slovensko zaviedlo večierku pre deti, a pokuty pre rodičov opitej mládeži bude živá, a bude súčasťou nášho svedomia a konania, potom zákon bude mať zmysel, a bude  slúžiť pre spoločné dobro.
 
Viac v článkoch na www.glasnak.sk  
·      ... ale mimo školy sme bezmocní !
·      Naši mladiství sú druhý najhorší v Európe v konzumácii alkoholu