(Peter Glasnák 27.11.2005)

V sobotu 26.novembra sa uskutočnili v poradí druhé voľby do orgánov samosprávnych krajov na Slovensku. Význam volieb bol zvýraznený, že fiškálnou decentralizáciou získali kraje významné kompetencie, i keď to sa už nedá povedať o financiách. Výsledky sú známe, historicky druhá najnižšia účasť voličov je výsledkom nezáujmu politikov svojou prácou a hlavne výsledkami pretavovať ľuďom ich nádeje do reality ich žitia. Snáď v Bratislave áno, ale na Kysuciach je to iba sen.
Výsledky volieb mali ukázať, že samosprávnosť v kraji je viac ako „veľká“ politika. Opak je pravdou. Bohužiaľ správanie sa politikov a ich maniere v centrálnej politike dali tiež návod voličom v kraji, ako sa dá politika v krajoch im sprotiviť. Účasť na voľbách bola v celoslovenskom priemere hrozivo až zahanbujúco nízka, historicky druhá najnižšia po voľbách do EÚ. Hodnotenie politikov z „veľkej“ politiky bolo jednoznačné, volič ty si mal prísť, lebo ty rozhodneš. Samozrejme, môže za to volič, ktorý nevyužil svoje ústavne právo. Ale takéto hodnotenie je povrchné a zaváňajúce zvrhlosťou politického uvažovania. Ak pominiem niektoré aféry v samosprávnych krajoch počas volebného obdobia, tak hlavným motívom bol tiež nezáujem „veľkej“ politiky ktorá nechce alebo nevie (skôr to prvé) riešiť problémy späté s každodenným životom ľudí na Kysuciach, a vôbec jej bolo ľahostajné, napríklad, že neumožnila zo zákonu robiť volebnú kampaň v elektronických médiách, a na rozdiel od parlamentných volieb nedoručila voličov domov zoznamy kandidátov.

Ak si myslia politici, že tretia najnižšia priemerná hrubá mzda v okrese v rámci Slovenska je ten pravý argument, aby ľudia išli voliť, tak potom je to niečo, čo vypovedá o ich neschopnosti vidieť skutočnú realitu ľudí Kysúc. V neposlednej miere aj mediálne kauza primátora mesta nepridala voľbám patričnú vážnosť.

Každý kandidát chce uspieť. Moje umiestnenie na nepostupovom mieste hodnotím ako neúspech. Pri obhajobe môjho nezvolenie by som mohol sa správať ako politici, ktorí každý je spokojný s výsledkom volieb, ja na rozdiel od nich nebudem taký, ako sú oni. Chyba bola vo mne, lebo som nevivinul toľko úsilia, aby som presvedčil potencionálneho voliča, že moja kandidatúra bola najlepšou alternatívou. Ďakujem tým, ktorí mi dali dôveru, ale aj tým, ktorí mali iní názor, aby ich hlas pre postupového kandidáta bol v prospech rozvoja Kysúc.

Ôsmym odvážnym mužom prajem, aby rozhodovali podľa svojho vedomia a svedomia, aby neboli poplatní straníckym rozhodnutiam, už nehovoriac o svojich zištných osobných potrebách (napr. v Trenčíne alebo Nitre) Nech zvolení poslanci za okres Čadca si pamätajú, že rozhodujú za Kysuce v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK), ale tiež si pripomínali, že obce a mesta sú z ústavy Slovenskej republiky základom územnej samosprávy a zo zákona o obecnom zriadení obec je samostatný samosprávny a správny celok Slovenskej republiky a rozhodnutia ŽSK v závažných rozhodnutiach súvisiacich s obcou alebo mestom by mali byť podpreté aj súhlasom príslušného obecného zastupiteľstva. Mám na mysli napríklad nie celkom korektným prístupom ŽSK pri schvaľovaní spornej spaľovne v Čadci, bez prejednania v mestskom zastupiteľstve !!!!!!

Tí ktorí uspeli oslavujú, tí ktorí sa nedostali do zastupiteľstva sa zamýšľajú, kde urobili chybu, aby v tých nasledujúcich parlamentných alebo komunálnych voľbách v závere budúceho roku uspeli.