Stále si myslím, že charakter má väčší vplyv, ako komunálni politici zvolení veľkou väčšinou hlasov. Toto mi prebiehalo mysľou, keď poslanci jediným hlasom schválili odmeny primátorovi mesta. Je to dobré, alebo sa to vymyká zdravému rozumu? Nemajú zostať v našej pamäti mená poslancov, ako hlasovali o odmenách, keď budeme stáť pred volebnou urnou a zvažovať, komu dáme svoj hlas? Ja si myslím, že komunálne voľby 2006 majú byť šancou pre slušných ľudí.

 

Na zasadaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok 26.10.2006 na návrh zástupcu primátora MUDr. Jozefa Marca, ktorý obhajoval odsúhlasenie odmien primátorovi, aby na rokovanie zastupiteľstva sa dodatočne zaradil bod "Úprava platu primátora Mesta Čadca". Ak na zasadaní zastupiteľstva 27.4.2006 ešte návrh na zvýšenie odmeny primátorovi neprešiel, tak vytrvalosť priniesla svoje "pyrhovo" víťazstvo. Poslanci jediným hlasom schválili, že primátor po svojej 1,5 miliónovej kauze z 18.11.2005 bude počnúc od 1.10.2006 dostávať mesačnú odmenu vo výške 50% platu primátora, ktorý činí 55.500.- Sk (priemerný plat v SR * koeficient 3,21).

V diskusii odzneli dva protichodné názory. Ten "primátorsky", že sa snaží a zaslúži si odmeny a ten druhý, že morálka je viac ako iba práca pre mesto. Vo svojom vystúpení som povedal: " Nemám čo hodnotiť. Aspoň pre mňa je meritom veci, že sa stalo to, čo sa stalo. Ja nehovorím o trestnoprávnej zodpovednosti, ale o morálnom aspekte. Primátor by odmeny nemal dostávať". Keď už ani kauza Priemyselný park neoslovil poslancov, v ktorom iba tak volne "pláva" 60 miliónový úver, tak poslanci v hlasovaní rozhodli o schválení odmien.

Pretrvávajúci stav s primátorovou kauzou ešte väčšmi nabáda rozmýšľať o živote v pravde. V akú pravdu veríme? Nie je to tá "moderná" relatívna, ktorá vyhovuje jednotlivcovi, ktorá sa časom a vplyvom okolia a vzťahov a záujmov v ňom premieňa na väčšiu alebo menšiu nepravdu? Nie je potom takáto nepravda zdrojom "deformovaného" videnia, myslenia a konania? Nie je potom slušnosť zamieňaná za neslušnosť? Nerútime sa do hodnotového suterénu, kde pravda je tá, ktorú si "urobíme" ináč ako svojim svedomím a vedomím? Lebo stále si myslím, že charakter má väčší vplyv, ako komunálni politici zvolení veľkou väčšinou hlasov. Aj toto majme na pamäti, ak budeme pristupovať k volebnej urne a budeme voliť na štyri roky primátora a poslancov.

Za odmenu hlasovali 12 poslancov MVDr.E.Bollová (ĽS HZDS), Ing.J.Brutovský (ĽS HZDS), S.Bukovan (ĽS HZDS), Ing. Š.Holeščák (ĽS HZDS, J.Krkošková (ĽS HZDS), MUDr.M.Rusnák (ĽS HZDS), Ing..Drobil (NEKA), Ing.J.Makuka (NEKA), MUDr.J.Marec (NEKA), Ing.M.Gura (KDH), MUDr.J.Kanaba (Smer-SD,ÁNO,HZD), MUDr.J.Kožák (SDKÚ)

Proti odmene hlasovali 2 poslanci Ing. P.Glasnák (NEKA), Mgr.M.Šenfeld (NEKA)

Zdržalo sa 9 poslancov Mgr.V.Strýčková (NEKA), J.Beleš (NEKA), MUDr.J.Grochal (KDH), Mgr.M.Klimek (KDH), PhDr.P.Holeštiak (NEKA), O.Kostková (NEKA), P.Štrba (SZS), MUDr.J.Gärtner (SDA), MUDr.A.Korduliaková (SDĽ,SOP,ZRS,SDSS)

Nehlasovali 2 poslanci MUDr.P.Mináč (HZDS-ĽS) - riadne ospravedlnený, PaedDr.J.Velička (SZS)