Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Kysuce sú v lete zelený raj turistov

Kysuce sú hraničným regiónom susediaci s Poľskom a s Českom. Geograficky sú Kysuce ohraničené zo západu Javorníkmi, zo severu Moravsko -Slovenskými Beskydami, z východu Kysuckými Beskydami a z juhu Kysuckou vrchovinou. Kysucami sa ako niť vinie rieka Kysuca, ktorá dala meno regiónu. Slovami piesne sa  Kysuce pripomínajú Slovensku - Kysuca, Kysuca studená vodička ...

Prameň Kysuce sa nachádza 2 km od sedla Lemešná v severnej časti Javorníkov pod vrchom Hričovec (825 m). Preteká celými Kysucami v dĺžke 66 km a vteká do Váhu pri Budatínskom hrade v Žiline (326 m). Popri rieke z Čadce do Vysokej n/K a späť vedie trať druhého najstaršieho maratónu u nás.

Región je známy nielen kopaničiarskou a drotárskou históriou ale aj prírodou. Kysuce ponúkajú aktívny pobyt pre všetky vekové kategórie. Jediným problémom je vedieť si vybrať z množstva ponuky a začať spoznávať Kysuce na bicykli, pešo s ruksakom na chrbte  alebo iba potulkami s deťmi.   

Kto sa oddal Kysuciam môže sa stretnúť a spoznávať všetky NAJ - väčšie, staršie, dlhšie, záhadnejšie, zaujímavšie, najkrajšie výhľady. Proste  Kysuce sú stvorené pre telo i srdce.

Na Kysuciach v roku 1984 bola vyhlásená Chránená krajinná oblasť. Svojou rozlohou 654 km2 ktorá patrí medzi najväčšie veľkoplošné chránené územia na Slovensku.

Na Kysuciach CR ma svoju dominantu lokalita Oščadnica - Rača. V lete ponúka mnohé atrakcie, ako je najdlhšia bobová dráha v strednej Európe, aquazorbing, jazda na horských bicykloch, možnosť si skúsiť odvahu na lezeckej stene a množstvo zábavy pre najmenších. Cez leto obec spolu zo zariadeniami CR porada 16 podujatí (www.snowparadise.sk).

Kto chce spoznať históriu Kysúc zaiste využije expozíciu v kaštieli Radoľa, ktorá je spojená s archeologickým náleziskom Koscelisko.

Medzi ďalší klenot Kysúc patrí Slovenský orloj v Starej Bystrici. Nachádza sa tu najväčšia drevená socha na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Súčasťou je sedem sôch slovenských apoštolov vytesaných z topoľového dreva. Sú to sv. Cyril, sv. Metód, sv. Andrej Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech. Srdcom orloja je tkz. astroláb s astronomickými údajmi, čím sa stal zatiaľ jediným orlojom na Slovensku.

Vzácnym klenotom  v srdci horných Kysúc je Mariánske pútnické miesto, ktorá sa nachádza na vrchu Živčáková (788 m) pri Turzovke. V roku 2008 bolo vyhlásené za pamätné miesto.

Kamenné gule v časti Milošová Megoňky v Čadci sú prírodnou pamiatkou. Nachádzajú sa v bývalom kameňolome. Najväčšia má priemer 2,6 m. Podobné gule sú aj v skalnej hrane v obci Klokočov na Hlaviciach. Možno sa nevie, že Čadca v rámci partnerskej spolupráci s poľským mestom Toruň venovalo mu kamennú guľu, ktorá je dominantou  jedného z parkov v meste.

Múzeum kysuckej dediny je originálny skanzen ľudovej architektúry v prírode nachádzajúci sa v doline Chmúra v Novej Bystrici - Vychylovke. Súčasťou skanzenu je technický unikát - železnička s úvraťovým systémom Kysucko-oravská lesná železnica (1918). Vďaka systému prekonáva veľké výškové prevýšenie. Raritou je, že vo svete sú iba dve úvraťové železnice. 

V obci Vysoká n/Kysucouň je Pamätná izba kozmonauta E.A.Cernana, veliteľa posádky Apollo 17 posledného muža, ktorý sa dotkol posledný povrchu mesiaca (1972). V Turzovke je pamätná izba R. Jašíka a v Staškove rodný dom J.Krónera.

Pri potulkách Kysucami sa doporučuje navštíviť Trojmedzie. Je tu jedinečný geograficky trojbod, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Stále známejší sa stáva Goralský maratón pre bežcov a cyklistov, ktorého trasa vedie troma štátmi.

Bicyklovanie na Kysuciach v poslednom dobe dostalo zelenú. Ak si odmyslíme prirodzené cyklistické cesty okolo vodnej nádrže Nová Bystrica (30 km), od Husárika v Čadci cez Melocík na Kasárne po hrebeni Javorníkov (90 km) a z Bieleho kríža do Rakovej (40 km) dominantou sa stala Bystrická cyklomagistrála (21 km) z Krásna n/K do Novej Bystrice. Plánuje prepojiť ju v dĺžke 25 km do Poľska. Cyklomagistrála spĺňa európske normy. Okrem bystrickej cyklomagistrály všetky ostatné sú určené aj turistom.

Podčiarknuté a spočítane Kysuce sa v lete stávajú zeleným rajom turistov. 

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.