Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (január 2017)

Ukázalo sa, aké hodnoty vyznáva bratislavská politická „elita“. Ukázalo sa, že ako americké prezidentské voľby vyvolali vo Washingtone ideové zemetrasenie, prinajmenšom to zatriaslo aj bratislavskou „elitou“. Pred voľbami silní a neotrasiteľní v názoroch, po nečakanom víťazstve D.Trumpa uzemnení. Ocitla sa v roli nahého kráľa z Andersenovej rozprávky. Nenaplnili sa ani slová B.Obamu, že zvolením D.Trumpa nastane koniec sveta.

Celý problém Trump vers. washingtonská administratíva vystihol S.Bannon, ktorého prezident vymenoval za hlavného stratéga a poradcu nového prezidenta. Povedal „Elity žijú v bubline. Medzi svetom a svetom drvivej väčšiny ľudí neexistuje takmer žiadne spojenie. Je to „úzky“ okruh ľudí, ktorí komunikujú iba medzi sebou a nemajú poňatie, čo sa v skutočnosti deje, žijú v izolácii“.

Sme zarazení z úspechu pravice v Nemecku, kde Nemecký ústavný súd v Karlsruhe zamietol návrh na zákaz krajnej pravice Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD). Vo verdikte sa uvádza, že radikálna ideológia nepostačuje na zakázanie tejto strany, ktorá okrem toho podľa súdu nepredstavuje aktívnu hrozbu pre demokraciu.

Neuniklo nám že Švajčiarsko vyhralo proces na pôde Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v povinnosti rodičov moslimského vierovyznania posielať svoje deti na zmiešané hodiny plávania. ESĽP v Štrasburgu síce uznal, že prišlo k zásahu do náboženských slobôd, ale porušené neboli. Sudcovia dospeli k názoru, že úrady mali právo presadzovať „plnenie učebného plánu“ a „úspešnú integráciu detí“ do spoločnosti.

Súd ďalej konštatuje, že Švajčiarsko má právo postaviť svoj vzdelávací systém v súlade s vlastnými potrebami a tradíciami. Školy podľa ESĽP zohrávajú v rámci sociálnej integrácie významné postavenie a oslobodzovanie z niektorých vyučovacích hodín „je oprávnené iba vo výnimočných prípadoch“.

Podobne súd v Čechách zamietol žalobu somálskej študentky, ktorá tvrdila, že jej na Strednej zdravotnej škole nepovolil nosiť hidžáb a tým ju diskriminoval. Sudkyňa v odôvodnení rozsudku uviedla, že neexistujú dôkazy  o diskriminácii študentky. 

http://www.napalete.sk/strasbursky-sud-urobil-moslimom-skrt-cez-rozpocet/

EÚ vie aj pobaviť hudbou, ináč by Európska komisia nemala vlastný orchester a nedotovali by ho každý rok nemalou sumou? Čo tak nech Čadca ponúkne Kysucký komorný orchester, ktorý by pod vedením K.Kevického splnil prinajmenšom tie požiadavky, ktoré sú kladené na orchester EÚ? Svoju žiadosť môže dokladovať CD z Novoročného trojkráľového koncertu alebo Benefičného koncertu. Pritom mesto by sa správalo zodpovedne pri vystavení faktúry tak, aby v rozpočte EÚ nenastala nečakaná finančná diera.

Prekvapil cieľavedomý ekonomický záujem o Európu dostal reálnu podobu. Od 1.januára má Čína priame železničné nákladné spojenie s Londýnom. Trasa začína v obchodnom centre I-wau vo východnej provincii Če-ťiang, je dlhá 12 tisíc km a trvá 18 dní. Takto Čína obnovila historickú Hodvábnu cestu. Trasa vedie z Číny cez Kazachstan, Rusko, Bielorusko, Poľsko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko do Británie.  Zdržaním je, že tovar sa musí niekoľko krát prekladať z dôvodu rôznych rozchodov. Pre Britániu to znamená jednu z dôležitých náhrad za Brexit.

Neunikla nám naivita, ktorou EÚ ako celok vnímala a vníma otvorenú imigráciu. Po otvorenej Merkelovej „náruči“ s výkrikom ZVLÁDNEME TO sa nahrnulo do Nemecka milión imigrantov a začali sa robiť divy. Prvým výkrikom spochybnenia merkelovej otvorenosti bol potlesk prichádzajúcim imigrantom na stanici v Mníchove. Navonok gesto, ktoré v sebe nieslo gesto „slušnosti“, v skutočnosti skrýval sociálny gýč, ktorý je protikladom životnej reality.

Druhou pohromou bol Kolín. Tam skončila romantika  a začala pre Nemecko tvrdá realita. Vo väčšine to boli uprchlíci z Alžírska a Maroka. Pochopiť ich zmýšľanie je potrebné zalistovať do nedávnej histórie. Obe  krajiny prešli od umiernenej religiozity k fanatickému islamu. Z neho sa sformoval politický islam. Znamená to, že okrem odporu k ženám sa tu vynorilo dôležitá črta smerovaná k nenávisti voči Kolínskemu dómu, symbolu kresťanstva. Všetko začalo na Silvestra o šiestej večer. V čase pobožnosti smerovali na Dóm silvestrovské rakety, ktoré vystrašili 3 tisíc návštevníkov omše. Novinári vypátrali, že doma tí, ktorí vyvolali nepokoje v Nemecku sa živili dílerstvom, žili bez perspektívy a naviac sú sfanatizovaní islamom a pre Nemecko stálou hrozbou.

K imigrácii ešte jedna (nemecká) úvaha. Nemci sú historicky náchylní v súčasnosti neurobiť žiadnu chybu. Pri v spomienke na nenávisť nacistov k cudzincom chcú byť opakom nacizmu, ľudia súčasnosti chcú za každú cenu milovať druhých a byť k nim ústretový. Nie je táto láska slepou láskou? Nie je to možné vnímať ako obrátenú stranu mince nenávisti?

Zdroj: Nemecký magazín pre politickú kultúru (č.1/11.1.2017) http://cicero.de/berliner-republik/ein-jahr-grenzoeffnung-wir-waren-alle-naiv

Zamýšľame sa ako sa „rodí“ nové smerovanie OSN. Nový generálny tajomník OSN António Guterres v úvodnom predslove po prísahe povedal, že jeho prioritou bude presadzovanie rodovej rovnosti. Posolstvo vyvolalo mnohé otázniky?  Kam sa OSN posúva? OSN ako nástroj presadzovania vo svete súhlasu k inakosti? Ak mier je hodnota spájajúca ľudí celého sveta, inakosť ľudí rozdeľuje. Rodová rovnosť nemá šancu presadiť sa na africkom či ázijskom kontinente a odmietajú ju aj európske štáty, ktoré si ctia dedičstvo predkov. Prečo potom do agendy OSN vstúpila téma rozdeľujúca ľudí vo svete a prinášajúca napätie? Bol to dôvod, prečo A.Guterres bol zvolený za gen.tajomníka OSN? Práve globálne pokusy  s ľudskou rasou vyvolávajú napätie vo svete z čoho sa rodí odpor.

Neunikol nám že na pražskom stretnutí Rady Strany európskych socialistov (PES) bolo poučné vnímať jej smerovanie. Premiér R.Fico na plné ústa pomenoval problémy. Povedal, že musíme skončiť  s politikou politickej korektnosti. Vyslovil kritiku k napredovaniu socialistov. Nehovorí sa o témach, ako sú pokrytectvo a byrokracia v EÚ. V centre pozornosti sú homosexuáli a moslimovia a nie témy ako sociálne a ekonomické záujmy ľudí. Samozrejme slová sa nestreli s pochopením aktivistov LGBTI z organizácie Rainbow Rose, ktorú zastrešuje PES. Tieto slová odzneli ešte pred vyjadrením nového generálneho tajomníka OSN socialistu A.Guterresa. Aj tu sa ukázalo, že 40 rokov vývoja krajín na východe vytvorilo ideovú hradbu voči krajinám za železnou oponou, ktoré vo svojom vývoji vyhorievajú.

Voľby sa blížia a záujemcov o županov sa zmnožuje. Jedným z nich S.Mičev na kreslo župana v B.Bystrici. Médiám povedal „Nechcem biele Slovensko, chcem farebné Slovensko“. Zaráža, že tu nejde o farby, ide tu o oveľa hlbší problém, ktorým sa Európa trápi. Ani vo Francúzsku, v krajine bohatej na históriu sa nepodarilo prekonať rozdiely medzi kostolom s mešitou. Nejedná sa iba o rozdielne náboženské atribúty, rozdielna je ideológia a kultúra. Integrovať islam do kresťanstva v Európe sa nepodarilo, ale možná integrácia neveriacich do islamu umožňuje džihád. Odborníci hovoria o plazivej šarií a islamskej doktríne hlásajúca nezmieriteľnosť medzi moslimami a káfirmi.

Euro komisárka C.Malmstrőmová na adresu netolerantných Európanov povedala „Všetci Európania sú rasisti! Teším sa na deň, keď budú v menšine“. Ktorá pravda zvíťazí? Ak budeme pasívni, potom ...

Tajné služby USA (CIA,FBI,NSA) zverejnili správu o zasahovaní Putina do volieb. “Podľa nich V.Putin nariadil kampaň s cieľom ovplyvniť výsledky prezidentských volieb v USA.

Údajne snahou Ruska bolo oslabiť dôveru americkej verejnosti v demokraticky proces a poškodiť vyhliadky prezidentskej kandidátky H.Clintonovej. Súčasťou aktivít mali byť hackerské útoky a propagandistická kampaň vrátane rozširovania falošných správ.“

1, AK D.Trump je zdržanlivý, naproti tomu trojica riaditeľov spravodajských služieb ako jedna mater mala, tvrdia o „životnom“ nebezpečenstve pre USA. V živote to chodí, že pravdu má ten, kto má moc. Riaditelia za pár hodín po vyslovení nebezpečenstva boli vymenení novým prezidentom. Oni končia a nebudú mať moc a D.Trump bude prezidentom 4 roky. Ak sa splní to, čo sľúbil D.Trump, že vnútorne obrodí Ameriku v zmysle volebného motta D.Trumpa AMERICA FIRST - v prvom rade Amerika. Potom sa núka otázka, ak obmedzí vojenské intervencie vo svete, potom to „zlé“ Rusko vlastne urobilo pre svet dobrú vec.

2, Ak je to pravda, čo sa tvrdí, potom riaditelia spravodajských služieb priznávajú, že Rusko ma špičkové programy a špičkových odborníkov a USA zaostávajú v kybernetickej „vojne.

3, Ak je to pravda, potom ak sa to Rusku podarilo v USA, budú nasledovať voľby vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku ... potom Rusko si „zvoli“ tých, ktorí sú orientovaní na Rusko. Potom EÚ nebude mať problémy? NATO sa zmení na obrannú alianciu? Zanikne súperenie? Rusko prevezme ideové smerovanie sveta v Európe a vo svete?

Tmavé skla v aute  sú večnou témou, môžu byť alebo v sebe nesú riziko? U nás ako huby po daždi, zväčša to majú tí, ktorí nemajú dobré úmysly. Teraz nie nemám na mysli špeciálne vozidla bezpečnosti, armády alebo politikov. Jedná sa o smrteľníka na ceste, ktorí si tmavými oknami zdvíhajú sebavedomie dôležitosti. Vo Francúzsku môže náš vodič dostať za jazdu autom s tmavému fóliami 135 € pokutu. Rozhodujúcim kritériom posúdenia  bude, či policajt posádku vidí alebo nie.

Ďalej možno spomenúť problém zákazu fajčenia vo vozidle, v ktorom sa prepravujú deti mladšie ako 18 rokov. Zatiaľ zákaz platí v Anglicku, Škótsku, Taliansku a Walese. Za porušenie nariadenia sa platí pokuta 100 libier.

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.