Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Chlieb je vždy vec spravodlivá

Kysucká kultúrna nadácia udelila ocenenie OSOBNOSŤ KYSÚC za podnikateľský čin roku 2016 Jozefovi Klieštikovi, riaditeľovi Kysuckých pekárni v Čadci. Je rodákom z Čadce.  Ocenenie dostal za dlhodobú manažérsku prácu. Získal uznanie a úctu, zaslúžil sa o vybudovanie kvalitnej značky na slovenskom trhu. Pričinil sa o rozvoj a zavádzanie nových progresívnych technológií a marketingu, podporoval zamestnanosť, vzdelávanie pracovníkov. Spoločnosť Kysucké pekárne pod jeho vedením šíri dobré meno mesta Čadca doma i v zahraničí a pravidelne sa podieľa na podpore mestských aktivít v oblasti kultúry a športu.

Od roku 1991 zastával funkciu riaditeľa čadčianskeho závodu SPC, š.p. B. Bystrica. Funkciu riaditeľa zastával aj po premenovaní v roku 1994. V súčasnosti je spoločnosť známa pod názvom Kysucké pekárne, a. s., výrobca pekárskych a cukrárskych výrobkov pod obchodnou značkou Vilija.

Môžeme hovoriť o Kysuckej pekárni, o dennej výrobe 14 ton chleba a 180 tisíc rožkov, o 250 pracovníkov, o obľube bieleho chleba na Kysuciach, pričom Kysučania pracujúci na Ostravsku majú radi tmavý chleba ale vždy chlieb považujú za niečo, o čom sa vyjadrujú s úctou.    

Málo kto vie, že obchodný názov VILIJA v staroslovenčine znamená Štedrý deň, Vianoce. Tu niekde treba hľadať odpoveď prečo Kysucké pekárne svoju výrobu spájajú s chválou a úctou ku chlebu. Chleba je súčasťou nášho života viac ako si uvedomujeme. V základnej kresťanskej Modlitbe Pána jedna z prosieb znie „ ... chlieb náš každodenný, daj nám dnes ...“ 

Chlieb v citátoch

Je prirodzené, že v ľudovej slovesnosti ma chlieb svoje miesto. Nájdeme ho v piesňach i básňach, porekadlách i ľudovej múdrosti, v citátoch slávnych i bezmenných, v kresbách na papieroch i v knihách viazaných v koži. Chlieb odjakživa inšpiroval nadaných, motivoval hladných, sýtil bohatých i najchudobnejších. So zmienkami o chlebe sa stretávame už od dôb, kedy vznikli prvé kreslené a písané záznamy. Už staré obrázkové písma obsahujú oválne znaky inšpirované kysnutým chlebom. Aj prastaré rímske pravidlo „Chlieb a hry" odkazuje na nutnosť dať ľuďom chlieb a zároveň zábavu.

Poučné porekadla

Chlieb u človeka od nepamätí ľudí požíva úctu. Pritom chlieb je požívatina, z ktorého sa nikto neprejedol. Niet sa čo čudovať, že je stredobodom mnohých prísloví, či sa už jedná o celozrnné pečivo so zdravou vlákninou, alebo len o chlebovú placku.

• Koho chleba ješ, toho pieseň spievaj • Ponúknuť priateľstvo zamilovanému je ako darovať chlieb smädnému • Chlieb daruj každému, ale u každého ho nejedz • Všade je chleba o dvoch kôrkach • Kto so mnou chlieb jesť nechce, s tým ja koláče jesť nebudem • Lepší doma krajec chleba než v cudzine krava celá •

Chlieb prenikol i do pranostiky. Známe sú napríklad citáty, pod snehom chlieb, pod dažďom hlad alebo keď sa hríbov mnoho v lete rodí, rok ten málo chleba plodí.

Vyznanie k chlebu

Kto osobne pozná oceneného a začne s ním rozprávať, rozhovor sa vždy zvrtne na chleba. O chlebe vie zanietene rozprávať. Nezabudne ani na svoje osobné vyznanie ku chlebu slovami básne od Nardesa: Spoveď chlebíka. Potom položí rečnícku otázku. Kto má najvyšší zisk z výsledného produktu chleba? Je to poľnohospodár, mlynár, pekár alebo obchodník? Odpoveď je možné nájsť v slovách básne.

Pri príležitosti prevzatia ocenenia sa prejavil ako človek s hlbokými ľudským postojom ku svojim zamestnancom, povedal „V prvom rade by som sa chcel poďakovať vlastným pracovníkom, s ktorými dennodenne riešime problémy a ktorí vždy stoja pri mne. Ďakujem im za ich obetu a dôveru. Som rád, že mnohých tu dnes vidím osobne. Ďalšou skupinou, ktorej patrí vďaka a moja veľká úcta, sú zákazníci. Bez vás by som tu nestál.“ Osobitne sa ocenený  poďakoval COOP Jednote Čadca, ktorá patrí k najväčším a dlhoročným partnerom Kysuckých pekární. Preto ocenenie patrí právom človeku, pre ktorého práca je koníčkom.


 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.