Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Hlasovanie o hazarde v Bratislave bolo hlasovaním o Slovensku

Vernosť človekovi si vyžaduje vernosť pravde,

ktorá jediná je zárukou slobody (Jn 8,32)

 

Poslanci Bratislavy  16.2.2017 hlasovaním nepodporili petíciu 98.118 platných podpisov občanov, ktorí si priali, aby hazard na území Bratislavy bol zrušený. Mnohí z poslancov popreli svoje hlasovanie spred 3 týždňov, kedy jednohlasne zaviazali primátora, aby vypracoval novú VZN s úplným zákazom hazardu na území mesta.

Zdanlivá jednota keď sa pripravuje VZN o hazarde a keď ju majú potvrdiť  hlasovaním, sľuby idú bokom a hlasuje sa účelovo pod vplyvom rôznych tlakov z okolia, hlasovanie je zmätočné. A propo, petíciu podpísalo viac Bratislavčanov, ako sa ich zúčastnilo na komunálnych voľbách v Bratislave. Radnica v jednote nazeranie je v komunálnom šoku a pritom obaja zástupcovia primátora nehlasovali za uznesenie, ktoré podporovali. Potom ako „moderní“ politici obhajujú neobhájiteľné  a výsledkom je rozpor ich slov a konania.  Primátor I.Nesrovnal považuje takéto hlasovanie za hanebné.

Za prijatie uznesenia „O nariadení hl.m. SR o zákaze umiestnenia herni na území hl.m. SR Bratislavy“ za úplne zrušenie hazardu bolo potrebný súhlas 3/5  prítomných poslancov. Za nariadenie hlasovalo 24 poslancov, 12 nehlasovali za zákaz hazardu, 5 sa zdržali hlasovania a 4 boli neprítomní. Na schválenie zákazu chýbal jeden hlas. Po hlasovaní zostane otvorených 232 herni, 588 výherných automatov a 2.177 video herných automatov, ktoré do rozpočtu mesta ročne dávajú 3.150 mio €.

Ak by nariadenie bolo schválené, bol by to signál odvahy, aby tak konali aj  tie obce a mesta, ktoré aj by chceli, ale tlak z prostredia v malých obciach a mestách je neporovnateľný ako je v Bratislave. Poslanci si neuvedomili dve významové posolstva, ktoré v sebe niesol obsah hazardu. Hlasovanie o hazarde v Bratislave bolo hlasovaním o Slovensku. Druhým bolo neuvedomenie si, že okrem individuálneho dobra existuje aj dobro spojené so sociálnym životom ľudí - spoločné dobro. 

O výsledkoch hlasovania o hazarde v hlavnom meste sa vyjadril bratislavský arcibiskup  metropolita Mons. Stanislav Zvolenský pre TK KBS 17.2.2017.

Som sklamaný z výsledku včerajšieho hlasovania bratislavských poslancov, týkajúceho sa hazardných hier na území hlavného mesta: "Vyjadrujem údiv a sklamanie nad rozhodnutím, ktoré odmietlo stanovisko vyše stotisíc občanov mesta Bratislavy ohľadom prítomnosti herní hazardných hier v meste," reagoval arcibiskup.

Znehodnotenie tejto občianskej iniciatívy, ktorého dôsledkom bude pokračovanie alarmujúceho stavu, však podľa arcibiskupa nesmie viesť k rezignácii alebo nečinnosti. Naopak: "S ešte väčšou pozornosťou teraz musíme podporovať tých, ktorí sa venujú osobám a rodinám zraneným závislosťou na hazardných hrách a preventívne pôsobia smerom k mladým ľuďom" dodal Mons. Zvolenský.  

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.