Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (február 2017)

Február nie je výnimkou, aby na verejnosť neprenikali informácie, ktoré nie sú akosi zhodné s tou „ozajstnou“ politikou. Aj tu sa potvrdzuje životom overená pravda, že všade je chleba o dvoch kôrkach

Odvážne vyjadrenie britskej premiérky T.Mayovej šokovala svojou úprimnosťou pohľad na globálne občianstvo. Vyhlásila „Ak si myslíte, že ste občanom sveta, nie ste občanom nikde.“ Jej vyhlásenie so vo finančných médiách a medzi liberálnymi komentátormi stretlo s posmechom a znepokojením. Svojim vyjadrením dala za pravda tým, ktorí tvrdia, svetová finančná, politická a technologická elita sa odcudzila svojim krajanom a stratila ich dôveru. (Dani Rodrik, prof.medz.politickej ekonómie na Hardvardskej univerzite publikujúci pre Project Syndicate)  

Európa žila v domnení že po Brexite, keď odstúpil britský premiér D.Cameron, mali sa odporúčať všetci traja najvyšší D.Tusk, M.Schulz a predseda EK a bývalý premiér Luxemburska J.C.Juncker. On ešte naviac sa stal hegemónom idei odtrhnutia európskych inštitúcii od ľudí práce. Potom nech sa analytici v Bruseli, ak sa bude  nenápadne stávať EÚ centralizovanou a nie Európou národov, potom na 13% budeme na Slovensku spomínať.

Kapitalizmus pozná filantropiu, ale nie spoločenstvo povedal pápež vo svojom príhovore v Aule Pavla VI pred 1.100 podnikateľov na pracovnom stretnutí pod názvom EKONOMIKA SPOLOČENSTVA. Tu sú niektoré myšlienky.

• Udržať správny postoj k peniazom: Vaše peniaze, akokoľvek sú dôležité, sú príliš málo. Dnešná ekonomika, chudobní a mladí ľudia, potrebuje najmä vašu dušu, vaše úctiví a pokorné bratstvo, vaše odhodlanie žiť. A až potom vaše peniaze.

• Kritika kapitalizmu: Neustále produkuje odpísaných ľudí, o ktorých sa chce potom starať. Hlavným etickým problémom kapitalizmu je vytváranie  odpísaných, ktorí sú následne ukrývaní tak, aby neboli na očiach. Pre civilizáciu je jednou z ťažkých foriem chudoby to, že už nedokáže vidieť svojich chudobných.

• Výzva podnikateľom: Pokiaľ má byť EKONOMIKA SPOLOČENSTVA verná svojej charizme, nesmie sa iba starať o obete, ale aj budovať systém, kde je obetí stále menej - pokiaľ je to možné - už vôbec nie sú.

• O darovaní: Kapitalizmus pozná filantropiu, ale nie spoločenstvo. Nejde o to dávať časť svojich prímov ako drobky zo stola. Avšak i päť chlebov a dve ryby môžu nasýtiť zástupy, pokiaľ sú darovaním celého nášho života. Ak nedávame všetko, v logike evanjelia nikdy nedávame dosť.

Európsky parlament baví a svet sa čuduje, kde sa podela civilizovaná Európa. EP prišiel s kurióznou marketingovou atrapou. Úradníci z Výboru Európskeho parlamentu pre kultúru a vzdelávanie predložili koncepciu pre športovú politiku. Žiadajú, aby na medzinárodných športových podujatiach vystupovali zástupcovia, už nie ako národné družstva ale zástupcovia členských krajín (a nie štátov), kde okrem doterajšom národnom znaku bude na drese aj symbol EÚ. Pseudo úradníci EÚ takto potvrdili izoláciu od športovej reality. Je to ďalší krok potierať národy v rámci EÚ a vnútiť EÚ jeden neheterogénny nevkladateľný monolit zvaný EÚ.  

Luxusná marketingová „prostitúcia“ v praxi, keď za judášsky groš sa predaja rodinného striebra. „Biely balet“ stojí na prahu predať sa za petrodoláre.

V Spojených arabských emirátoch, Saudskej Arábii, Katare, Kuvajte, Bahrajne a Ománe bude od marca Real Madrid predávať časť svojich reklamných predmetov s upraveným historickým logom. Odstráni sa zo znaku kríž umiestnený na vrchole kráľovskej koruny. Vraj, aby symbol kresťanskej viery nebudil v moslimských krajinách nežiaducu pozornosť či pohoršenie. A na to prišli „múdre“ hlavy v kresťanskom Španielsku.

Možno to čo sa deje dnes v roku 2022 na MS v Katare bude považované za civilizačnú modernu. Možno na čínskom trhu bude maličký kríž v klubovom znaku nahradený komunistickou hviezdou a u nás zostanú iba tri kopčeky. Proste peniaze nesmrdia a kšeft je kšeft. Symboly, s ktorými sa identifikovali fanúšikovia, by nemali podliehať mamonu biznisu. Jedna vec je komerčne prispôsobiť svoj produkt špecifikám lokálneho trhu a niečo iné je lokajské gesto. Zradiť a predať vlastnú hrdosť za bakšiš, nectiť si vlastnú kultúru a tradície - tomu sa hovorí luxusná marketingová „prostitúcia“.

Dnes sa tento marketingový ťah možno javí ako bezvýznamná banalita. Lenže ak budeme petrodolárom vo všetkom ustupovať, jedného dňa zistíme, že už nie je kam. Podľa zdroja http://sport.aktuality.sk/c/258270/komentar-smutna-realita/

Neuniklo nám že v Česku štát núti mesto Litomyšl, aby vynaložila 250 tisíc za reklamu na obnovené verejné WC. Poslanci v meste si myslia, že je to nezmysel. Miestna tlač o novinke aj tak napíše zadarmo. Problém je, že to bola podmienka pre 2 mio štátnu dotáciu. Byť daňovým poplatníkom je vážne na nezaplatenie. (Reflex 4/2017)

EÚ sa stáva absurdistanom kedy vstúpilo v platnosť, že predseda zákonodarného orgánu (voleného) nemá nastavovať priority a politické témy, ale má mať iba gesciu v legislatívnom procese. Takto vôľa občanov voličov je pre euroúnijnú pseudo „elitu“ ako letné snehy.

Aj to sa stáva Gruzínka 57 ročná H.Šakarianová šla do lesa na drevo, alebo na farebné kovy (ktovie?), pílkou prerezala optický kábel a ochromila fungovanie niekoľko štátov. Od internetu odpojila celé Arménsko, časť Gruzínska a malú časť Azerbajdžanu. A potom že naša civilizácia je krehkejšia, ako si myslíme. 

V Macedónsku a Maďarsku je Soros nežiaduci - Macedónsko spúšťa boj proti Sorosovi  a jeho mimovládnymi organizáciami. V krajine vznikla nová iniciatíva s názvom Stop operation Soros (SoS), ktorej hlavnou úlohou bude boj proti Sorosovi a jeho neziskovkám, predovšetkým Nadácia Open Society Foundation (OSF).

Spoluzakladateľ SoS Nikola Serbia sa sťažuje: „Boli sme svedkami prevzatia celého občianskeho sektora a jeho zneužitia na dosiahnutie cieľov jednej politickej strany. Nadácia OSF, pôsobiaca pod ochrannými krídlami Sorosa, používa svoje finančné prostriedky a personál na podporu násilných protestov v Macedónsku. Má monopol na občiansky sektor a vytláča akúkoľvek inú organizáciu, ktorá nesúhlasí so Sorosovou ideológiou.“

Ďalší spoluzakladatelia iniciatívy Cilimanov a Mircevski obvinili OSF nielen zo spolupráce s prozápadnou stranou SDSM, ale aj z presadzovania cudzích záujmov. Neziskovka podľa nich spolupracuje s americkou organizáciou USAID a zasahuje do politického diania v iných krajinách. Zakladatelia SoS by preto chceli minimalizovať Sorosov vplyv v Macedónsku.

Podobné story sa deje v Maďarsku. V.Orban, ktorého maďarsko - americký finančník Soros svojho času vyslal do sveta na štúdia, chce svojmu dobrodincovi sťažiť v Maďarsku život. Jeho Nadácia OSF, ktorá pôsobí v stovkách krajinách sveta podľa Orbana podkopáva demokraciu a zavádza vládu nevolených elít.  Dôvodom je, že predstavitelia nevládnych organizácii budú musieť priznať svoj majetok, práve tak ako musia robiť politici. (www.instory.cz  www.napalete.sk)

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.