Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Spor medzi Tatrovkou a Volkswagenom

Nosným programom v Čadci od roku 1948 bola výroba nákladných áut TATRA. Nech história pripomenie utajenú predvojnovú kauzu súvisiacu s osobným vozidlom TATRA, kde nitky kauzy viedli až k A.Hitlerovi.

Od roku 1948 až po likvidáciu a kar vtedy už AVC, v čase keď Slovensko sa stávalo svetovým výrobcom čo počtu vyrobených áut bolo skľučujúce, že výroba bola zmetená „zo stola“ a tento akt na veky  bude zapísaný červenými (hanebnými ?) písmenami bôľu do histórie práce Kysúc.

Treba pripomenúť, že závod v Čadci zamestnával 3.000 pracovníkov, čo spolu s Pratexom boli rozhodujúce zdroje zamestnanosti v meste a na Kysuciach. S odstupom času je to čierna diera aj vďaka vtedajším kinder manažmentom v týchto fabrikách.

O čo išlo v kauze medzi Tatrou a automobilkou Volkswagen? Výrobca automobilov TATRA v 30. rokoch minulého storočia zažalovala spoločnosť Volkswagen pre podobnosť modelu TATRA T97 s modelom nemeckej automobilky Volkswagen Beetle. Okrem dizajnu sa československá automobilka sťažovala aj na podobný typ štvorvalcového motora umiestneného vzadu.

Po invázii nacistického Nemecka do českej časti Československa bol súdny proces zastavený. Vtedajší konštruktér F.Porche neskôr poznamenal, že sa „pozeral ponad plece“ Hansa Ledwingu, konštruktéra TATRY, ako sa Ledwinka občas pozrel ponad jeho. F.Porche bol pri konštruovaní Beetlu pod tlakom, keďže nové auto navrhoval na popud Adolfa Hitlera. Záležitosť s podobnosťou oboch modelov bola vyriešená v roku 1965, keď Volkswagen zaplatil Tatre milión nemeckých mariek ako náhradu.

Nech táto kauza s odstupom času aspoň pre každého tatrováka pohladenie na srdiečku. 

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.