Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Amnestia je pre Slovensko šanca alebo chaos?

Zamyslime sa, či to čo chcú novodobí moralisti, aby Slovensko sa zmoralizovalo nie je iba chabá náplasť urobiť niečo ako keby, čo bude v konečnom účtovaní proti prirodzenosti.

Jediná cesta je ponechať amnestiu, aj keď je nemorálna a bolestivá pre Slovensko. Ak už je spoločenská a politická zhoda, treba prijať ústavný zákon a prezidentovi vziať právo v čl.102i Ústavy SR pri udeľovaní amnestie. V súčasnosti slovo amnestia sa stáva nádejou pre tých zástancov, ktorí za každú cenu chcú zrušiť amnestie bez spoluúčasti Ústavného súdu.

Všetko sa nenápadne začalo na rozlúčke s prezidentom M. Kováčom v Katedrále sv. Martina, kde rozlúčka sa zmenila na politickú propagandistickú frašku. Cirkevné autority nenašli silu, aby z domu modlitby vyhnali tých, čo z nich urobili lotrovský pelech. Tak by nazval predavačov a kupujúcich Ježiš v jeruzalemskom chráme, keď ich z neho vyhnal. Táto odvaha v kostole vyvolala znechutenie veriacich, ktorí si ctia evanjelium a úctu k zosnulému, ako tí, ktorí na zádušnej omši otvárali amnestiu. Oni dali najavo, ako si (ne)ctia vieru druhého, ako ju oni v sebe opovrhujú, lebo v sebe majú suché korytá viery.

Spor na zrušenie amnestie a súčasne milosti je sporom opozície a koalície. Opozícia chce vyriešiť bez účasti Ústavného súdu, čo je v protiklade s návrhom koalície, ktorá chce vyriešenie za spoluúčasti Ústavného súdu. Súčasťou najnovšieho návrhu koalície na zrušenie amnestii je aj zrušenie milosti, ktorú udelil exprezident  M.Kováč. 

Nie je náhodou horlivosťou opozície vytĺkanie volebného kapitálu možno aj nad právny rámec usudzujúc načasovaním premietania filmu ÚNOS? Dej sa týka zavlečenia M.Kováča do cudziny, omilosteného prezidentom M.Kováčom (svojim otcom) z údajného podvodu za 2 mio $ na slovenskej firme Technopol. Zaráža, že tvorcovia filmu na reklamnom plagáte  zobrazili slovenský dvojkríž s ukrižovaným človekom osadeným na trojvršie  nachádzajúce sa na smetisku. Zaráža, že na filme sa spolupodieľala slovenská RTVS, ktorá je platená z dani občanov a koncesií, má svoju vypovedaciu hodnotu.  

Pre mňa amnestia vyvoláva traumu v morálnej kategórii uvažovania, ktorá má korene v mladosti. Doma mi vštepovali zásadu, že si mám ctiť amnestiu, ktorá je výsadou riadne zvoleného prezidenta alebo zastupujúceho prezidenta (jemu nebola odobratá kompetencia v článku 102i ústavy). Ak prezident udelí amnestiu alebo milosť, potom amnestia je nespochybniteľná, trest zaniká a nie je možné ju dodatočne zrušiť.

Ja žijem v presvedčení, že amnestia je konečná a nezvratná, proste bol som tak vychovaný. Potom si treba odpovedať na otázku, či Slovenská republika bude naďalej právnym štátom?

Kauza amnestii je predsa na niečo užitočná. Odhalí poslancov, ktorí sa riadia zásadou, najprv poviem a zviditeľním sa a až potom rozmýšľam. Lebo ak niektorý z nich povie, načo nám je Ústavný súd alebo mne ide o pravdu, odpoveď je prekvapujúco jednoduchá. Aby sme o nich vedeli, že svojou  (politickou) nadradenosťou zviditeľňujú svoju politickú naivitu na verejnosti a pritom nevedia o čom hovoria.

Dodatok

Slovensko stojí na pokraji nevrátiť Slovensku pravdu zrušením amnestií, čím vrhá sa do možného právneho chaosu, aj keď amnestie a milosť sú hanebné a amorálne, ale právne čisté.

Ústava Slovenskej republiky v článku 102i znie „udeľuje amnestiu, odpúšťa a zmierňuje  tresty uložené trestnými súdmi a nariaďuje, aby trestné konanie nezačínalo, alebo by sa v ňom nepokračovalo, a zahládza tresty“

K téme sa vyjadril Š.Harabín, ktorý u mnohých pravicovo - liberálnych prijímateľov pravdy vyvolá zimomriavky. Ešte pred tým doporučujem prečítať celý článok si do konca, porozmýšľať a urobiť si svoj názor.

„Harabinov názor na zrušenie amnestií je v protiklade s názormi laikov, ktorí presadzujú ich zrušenie

Podľa Harabina kampaň ohľadom Mečiarových amnestií hraničí s trestnou činnosťou, pretože tu ide o rozkladanie právneho štátu. Na Slovensku je trojdelenie štátnej moci. Ak sa naruší právna podstata štátu, že zákonodarná moc zasiahne do moci výkonnej, tak zajtra sa môže stať, že zákonodarná moc zasiahne do moci súdnej a bude napríklad rušiť rozsudky Najvyššieho súdu, lebo nebudú vyhovovať niektorej vládnej partaji a “korupčnej luze okolo nich”

Na argumenty rôznych aktivistov, podľa ktorých treba Mečiarove amnestie zrušiť, lebo sú nemorálne, povedal:

„Žiadna amnestia nie je morálna, ona je zo svojej podstaty amorálna, lebo odpúšťa delikty, ktoré boli amorálne. Keď je daná amnestia, tak trestná zodpovednosť zaniká, preto ju úradným aktom nemôžete oživiť.“

„Dnes našli 30 právnikov ktorí podpísali petíciu za zrušenie Mečiarových amnestií. Ja sa pýtam, čo sú to za odborníci? Pán Paluda, čo kradol diéty? Pán Kliment, čo jazdil opitý? Pani Ďurišová, obchodná sudkyňa, ktorá má vyše 65 rokov a podpísala to, aby ju Kiska kvôli veku neodvolal z funkcie? Ďalšia vec, sudcovia nesmú podpisovať politickú petíciu. Mali by byť za to disciplinárne stíhaní.“

Harabin sa vyjadril aj ku kampani za zrušenie amnestií, ktorú dopĺňa film Únos financovaný ministerstvom kultúry.

„Je normálne, aby štát platil film, ktorý rozkladá štát? Pretože ak ide o film, ktorý má slúžiť kampani tretieho sektora na zrušenie amnestií, tým pádom pomáha rozkladať funkcie štátu.“

„V januári 1990 udelil Havel amnestiu, kde sa pustili na slobodu vrahovia a kriminálnici a v marci, apríli sme ich už brali do väzby po tom, čo spáchali ďalšie vraždy. Ostala kopa poškodených ľudí touto amnestiou. Tak majú spísať aj oni petíciu, že žiadajú zrušiť Havlovu amnestiu? Čo na to potom povedia právni idioti Budaj s Bugárom?“, povedal rozhorčene Harabin.

Harabin vykreslil aj ďalšie následky, ktoré by takéto zrušenie amnestií mohlo priniesť:

„Tak nech sa potom spustí aj petícia ľudí poškodených úžerníckymi úrokmi firiem prezidenta Kisku. Veď je päť rozsudkov Najvyššieho súdu, že bývalé Kiskove firmy dávali úžernícke úroky a tieto firmy dodnes vedú exekučné konania voči ľuďom. Tak môžu žiadať Bugára a Budaja, aby odsúhlasili ústavný zákon, ktorý zruší všetky exekúcie a zastaví všetky exekučné konania na súdoch. A bude to morálne, ale asi ťažko právne.“

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/harabinov-nazor-na-zrusenie-amnestii-je-v-protiklade-s-nazormi-laikov-ktori-presadzuju-ich-zrusenie/927990

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.