Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (marec 2017)

Pripomíname že ukotvenie Slovenska je smerované ku demokratickým hodnotám Západu  a odsudzuje všetky formy autoritárskych zriadení, ktoré potláčajú slobodu jednotlivcov a ľudských práv. Zdroje týchto myšlienok sú prevažne sponzori politických strán, príbuzné ideologické média a v neposlednej rade vznikajúce ako huby po daždi moderné think tanky zväčša financované zo západných zdrojov. Oni asi nepoznajú smernice, kde sú zväčša demokraticky väčšinovo prehlasujú menšie štáty veľkými, čo v praxi možno vnímať, ako rozhodovanie o nás bez nás. Asi tieto združenia, spolky necítia, že vietor neslobody vanie práve z Bruselu?

Neuniklo nám že hlavná spravodajská relácia poľskej štátnej televízie TVP Wiadomosci informovala o odpore poľskej vlády proti zvoleniu D.Tuska na druhé funkčné obdobie šéfa Rady Európy ako o triumfe, ktorý odhalil zastrašovanie zo strany Nemecka. Pritom väčšina poľských médií charakterizovala odpor poľskej vlády proti D.Tuskovi ako fiasko Varšavy.

Nie však TVP Wiadomosci. Ta uviedla, že D.Tusk bol znovuzvolený v dôsledku nátlaku Nemecka a že Poľsko dosiahlo svojho cieľa, pretože "odhalilo", ako EU skutočne funguje. TVP odvysielala starý záber, kde M.Schulz konštatoval, že ducha Európy bude možná "nutné vynucovať silou". TVP ďalej konštatovala, že EU je skorumpovaná, nekompetentná a chce zaplaviť Poľsko uprchlíkmi. D.Tusk, ktorého nenávidí šedá eminencia strany Právo a spravodlivosť J.Kaczynski, sa údajne pokúsil utajiť svoje znalosti o finančných podvodoch v Poľsku. Volebné procedúry EU sú údajne menej transparentné ako vatikánske konkláve. "Niektoré z najdôležitejších funkcií v Európskej komisii zastávajú ľudia, ktorí by nemali šancu, keby mali byť volený priamou voľbou," povedal reportér TVP.

Nezabúdajme a neustále pripomínajme si,  čo sa nemalo stať. 5.marec je v novodobých dejinách symbolom dvoch totalít. V tento deň sa demokratickou cestou dostal v Nemecku k moci A.Hitler, dostal 44 % hlasov. O dvadsať rokov zomrel Stalin, ikona ďalšej totality. Oba dátumy nech sú pre nás mementom, aby sme nezabúdali a boli v strehu. Do tretice 5.marec je dňom kedy sa konali u nás voľby, také ako v Nemecku 5.3. 1933 v ktorých sa demokraticky dostala do parlamentu politická nežiaduca strana.

Dnes máme slobodu, ale ako keby sme pozabudli, že sloboda bez zodpovednosti je iba slová bez obsahu. Bojíme sa otvorene nazvať veci pravým menom. Nedajme na slova tých, ktorí nás chcú hadiou silou uspať a potom manipulovať tak ako sa to stalo v demokratických voľbách pred 84 rokmi. Nezabúdajme, že hranice medzi slobodou a totalitou sú krehké. Niekedy stačí málo, aby táto hranica sa prekročila jediným piatym marcom.

Neuniklo že v stredoeurópskom priestore sa formuje osobnosť európskeho významu, súčasný minister zahraničných vecí Rakúska Sebastián KURZ. V nemecky hovoriacich krajinách sa stal názorovým protipólom nemeckej kancelársky A.Merkelovej. Ako prvý z politikov na Západe začal volať proti argumentácii A.Merkelovej, keď poukazoval, aby sa skončilo „pozývanie“ a boli uzavreté hranice na Balkán. Ostro vystúpil proti tureckému prezidentovi Erdoganovi keď začal používať turecké menšiny v Európe ako nátlakové skupiny.

S.Kurz pripravil zákon o islame, ktorý v Rakúsku nahradil úpravu ešte z čias cisára pána. Rakúsko v zákone uznalo islam a jeho náboženské inštitúcie, dokonca garantuje  moslimskú duchovnú službu vo verených inštitúciách. Za otvorenosť sa vyžaduje  od islamistov dodržiavanie jasných pravidiel. Imanovia musia kázať nemecky a mať európske vzdelanie. Moslimské inštitúcie nesmú dostávať finančné prostriedky z cudziny, čo nie je po vôli tureckej vlády. Uprchlíci musia v Rakúsku povinne pracovať vo verejne prospešných prácach, aby svojej hostiteľskej krajine Rakúsku aspoň symbolicky vrátili časť toho, čo im Rakúsku poskytlo.  

Nie všetko sa blyští čo sa píše - ľudstvo ma poslednú šancu dostať posledne žijúcich vojnových zločincov pred súd. Po Simonovi Wiesenthalovi v jeho práci pokračuje Efraim Zuroff. Pátranie po zločincoch aj po 70 rokoch od konca vojny je neobvykle intenzívne.

Na otázku, ktoré štáty a ako s nimi spolupracuje, odpovedal. Jediné dva štáty , ktoré sa v pátraní intenzívne angažujú, sú Nemecko a USA. Potom sú tu krajiny, ktoré nerobia nič. Mnoho vojnových zločincov stále žije na Ukrajine. Úrady tam nezačali vyšetrovať od vyhlásenia nezávislosti krajiny v roku 1991 ani jediného. Na Ukrajine sa v súčasnosti nedá o ničom jednať. Ukrajina je ako čierna diera. Táto krajina patrí k najaktívnejšie  v úsilí prepisovať dejiny II.svetovej vojny tak, aby zakryla podiel vlastného národa na holokauste. Vodcovia nacionalizmu Stepan Bandera a Roman Šuchevyča, rôzne skupiny  Ukrajinskej povstaleckej armády, všetci sa priamo podieľali na holokauste. Problém je, že Ukrajina ich považuje za hrdinov. 

Ukrajina sa bráni, že banderovci bojovali proti nacizmu. Áno ale ... na začiatku nemeckej okupácie ukrajinskí nacionalisti židov zabíjali. Časom, ako bolo jasné, že od Nemcov nedostanú nezávislosť, obrátili sa proti ním. Podobne sa to deje v Maďarsku, bývalej Juhoslávii, ale aj vo Švédsku a Nórsku. Zvlášť nedobrá situácia je v Rakúsku.

Pripomíname výrok nášho významného básnika, prozaika, esejistu a politika Martina Rázusa, ktorý pred 80 rokmi povedal „Kto je všade doma, nemá nikde domov. Kto sa domnieva, že vlasťou je celý svet, v skutočnosti je bez vlasti“. (SNN 9/2017-3) 

Politik musí mať víziu, tejto musí veriť, že je správna a vynaložiť všetku energiu, aby ju presadzoval. Ak dokáže zniesť cielený blen, prekonať a veľkoryso ignorovať nespočet urážok, klamstiev a prejavov nenávisti, je to jeden z pohľadov na osobnosť, ktorou je prezident D.Trump.

Nezainteresovaný si môže klásť otázku či je možné vydržať sústredený tok zloby a k tomu ešte vyhrať? U neho výhra nie je pomsta, snaží sa vidieť z nadhľadu svoju víziu. Tu sa ponúka iný pohľad ako je opozično - mediálny. Verejnosť ho prestáva vnímať ako onálepkovaného „narcizmom“ ale začína ho vnímať ako človeka zmeny. 

Na pomoc si zoberme súčasnosť, kedy pretrvávala clintonovsko - obamova doktríny zvyšovania napätie s Ruskom, vojenské konflikty v islamskom svete, nevídaný rozmer imigračného pohybu, ktoré sú na pokraji rozvratu základov civilizácie. Výsledkom je útlak slobody slova, ktoré sa zahmlievajú v politickej korektnosti. A všetko snenie v čase, kedy západná demokracia sa začína meniť na totálnu diktatúru. S.Coughna, bezpečnostný inštruktor na margo novej politiky povedal „Vy si možno myslíte, že Trumpovo víťazstvo nebude vaším víťazstvom. Ale nemýľte sa, Trumpov prehra bude i vašou prehrou.“

Symbolikou zmeny nového ozónu v americkej politike vo Washingtone nech je návrat Churchilovej busty do oválnej pracovne, odklial ju Obama vyhodil. Preto jeho slová „ Zjednotiť civilizovaný svet proti radikálnemu islamskému terorizmu, ktorý kompletne odprevadíme z povrchu sveta“, slová znejú zrozumiteľnejšie a pre svet sú nádejou. 

 
Najnovšie články
Práve je online
Práve je pripojených:
2 Hostí
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.