Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Slovenskému hokeju z hrnca vykypelo

(O hokeji po MS 2017 v Kolíne a Paríži)

Z roka na rok klesá výkonnosť slovenskej hokejovej reprezentácie. V tomto roku sme viseli na šnúrke z gatí Dánom. Keby prehrali, vypadneme z A skupiny.

Všetkým nominovaným hráčom treba poďakovať, že prijali nomináciu na MS v stave „ohrozenia“ slovenského hokeja. Vedeli svoje, vedel to realizačný team, že MS nebudú to pravé orechové. Veril sa v zázrak, ale zázrak sa nekonal. Posledným hvizdom v zápase so Švédskom v komentároch sa dozvedáme o nešvároch, čo pred pár hodinami bolo tabu.  

Preto poďakujme všetkým, ktorí v zložitosti uchovali pre Slovensko A skupinu aj pre budúce MS v Dánsku. Nie pre funkcionárov SZĽH, pre ktorých je to zamestnanie ale pre hokejovú verejnosť za priazeň. Zodpovední zabúdajú, že úspech so sebou nesie dôležitú nadhodnotu vyjadrenú rímskou pravdou, dajte ľuďom chlieb a hry a budú spokojní. Zatiaľ hokej (hry) zaostáva za štátom (chlieb), súdiac podľa znižujúceho percenta nezamestnaných.   

Situácia nie je dobrá. Osobne som videl v príprave tri týždne pred MS zápas so Švajčiarskom (0:3), predvedený výkon vzbudzoval obavu z možného neúspechu.

Je zaujímavé, že funkcionári (po MS) obhajujú neobhájiteľné, čo vyznieva smiešne. Ak je tohoročné umiestnenie najhoršie po roku 1993, ťažko sa to dá niečo obhájiť, aj keď papier veľa znesie. Kritika trénera Cígera naznačuje, aké pomery asi vládnu v neviditeľnej časti SZĽH. Je zarážajúce, že sa znižuje potenciál už tak zdecimovaných hokejových endorfínov vo verejnosti.

Mementom nech sú novodobí revolucionári, ktorí chceli vlani meniť slovenský hokej, mali nadšenie, boli aj výborní hokejisti, ale labilní v neprimeranom sebavedomí bez skúsenosti. K tomu  použili hráčov ako rukojemníkov, aby bojkotovali národnú reprezentáciu Slovenska. Dopady „revolučného“ boja pretrvávali aj v tomto roku. Hanba, večná (hokejová) hanba. 

Protichodné vyhlásenia a sľuby že sa začína pracovať na obrode slovenského hokeja (vždy) po neúspechu, hovoria o jednom. Žijeme v bubline, ktorá sa zväčšuje v sľuboch, ktorá raz praskne a nastane hokejová tma. Pritom máme šancu ale musíme byť odvážni, napríklad začať štatistikami napr. o počtoch našich hokejistov v NHL, čo ma svoju vypovedaciu hodnotu. 

Hokej ale aj šport je odrazom stavu spoločnosti. Práve v hokeji sa v úplnej nahote odzrkadľuje rozdiely medzi chudobou a bohatstvom, ktoré plodia hokejové „kasty“ a sociálne pnutia v mládežníckych kategóriách. Kľúčovým sú peniaze v kluboch. Nebyť samosprávy, hokej by v ligových mestách stagnoval.

Ligové kluby živoria snáď s výnimkou  B.Bystrice, Nitry a Košíc. Hráči dostávajú výplaty ktoré sú neporovnateľné s platmi v Slovane, pričom Slovan nemá výsledky (v KHL), je odtrhnutý od hokejového diania na Slovensku a nie je dodávateľom hráčov pre reprezentáciu.  

Mesto Žiliny už dvakrát po sebe chcelo odpredať hokejový klub, zatiaľ bez úspechu. Mesto každoročne dáva klubu cca 750 tisíc € na prevádzkové náklady a výrobu ľadu, podobne je to v ostatných kluboch, ktoré hrajú najvyššiu súťaž. 

Pritom hokej na Slovensku je u divákoch stále populárny. Napríklad v Žiline návštevnosť na hokeji atakuje počty divákov futbalového suseda, majstrovský futbalový klub.

Aby sme nevideli len zle. SZĽH má dva roky, aby konal, aby po dvoch rokoch keď bude Slovensko organizátorom MS bol náznak zlepšenia. Prvým krokom by malo byť, aby sme ušli z lopaty hokejového hrobára a  aby sme prestali vyrábať z vody víno.

Pripomínam, že v roku 2013 po MS som napísal úvahu o hokeji zohľadňujúc dobu, v ktorej sa hokej na Slovensku nachádzal. Jej prečítanie aj dnes  môže evokovať  mnohé o slovenskom hokeji.

https://www.glasnak.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=765&Itemid=29

 
Najnovšie články
Práve je online
Práve je pripojených:
1 Hosť
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.