Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (máj 2017)

 „Dnes plačeme nad obeťami  streľby v parížskom klube Bataclan. Plačem aj ja. Ale plačem aj na tisíckami, statisícami, miliónmi zabudnutých mŕtvych Afganistancov, Čečenov, Iráncov, Iránčanov, Jemencov, Chorvátov, Lýbijcov, Libanoncov, Palestíncov, Rusov, Somalcov, Srbov, Sýrčanov, Ukrajincov a mnoho iných bezmocných, ktorí zbytočne zahynuli v záujme mocných. A plačem i nad tisíckami amerických chlapcov, ktorí položili svoje životy za pofidernú ideu amerických národných záujmov. Pretože pokiaľ nebudeme plakať i nad tými mŕtvymi, náš plač nebude úprimný.“ (Jozef Banáš, slovenský spisovateľ).

 

V záujme boja proti terorizmu na lietadlách platí zákaz mať pri sebe všetky elektronické zariadenia väčšie ako mobilný telefón pri letoch z USA na Blízky východ. V súčasnosti sa zvažuje zákaz mať laptony v príručnej  batožiny  pre všetky lety  do USA.

Divoká privatizácia vlastne honba za majetkom tam, kde sa pred rokom 1989 vyrábali hodnoty bolo po roku 1989 behom noci „znárodnené“ v záujme posilnenie moci účelového kapitálu. Výsledkom je, že z ČR na dividendách odišlo 289 mld Kč, čo je oproti roku 2015 o 60 mld Kč viac. Ukazuje sa, že ČR je stabilizovaná pre zahraničných investorov. Keby tieto peniaze zostali v Česku, bolo by na školstvo, zdravotníctvo ... Šťastlivci, ktorých urobila divoká privatizácia sa môžu tešiť, že čím človek ma, tým menej má toho, na čo sa môže tešiť. Podobný konštatovanie je aj na Slovensku. 

Každý vie, že Francúzsko má nového prezidenta, centristu Emmanuela Macrona. Ale už nie každý vie, čo majú E.Macron a D.Trump spoločné? Prvá dáma Melánia je skoro o 24 rokov mladšia ako prezident USA a Brigita Macronová je o viac ako 24 rokov staršia  ako jej manžel.

Maturita je skúška dospelosti. Nezainteresovaní vedia o maturite, že sú ale nezamýšľajú sa napríklad aké boli maturitné témy. Posúďme tohoročné témy z ktorých si mohli maturanti vybrať • Žena skúšaná osudom • Nudné účtovníctva a iné stereotypy • Prokrastinacia - nová metla ľudstva.

Témy zaiste navodia desivé sny a mnohí cítiac hrozbu z tém by asi radšej maturovali z matematike alebo esperanta.

Na Slovensko boli tiež ošemetné témy • Zmeny spoločnosti sú rýchlejšie než naša spoločnosť adaptovať sa ne (Diskusný príspevok) • „Načo je knižka,“ pomyslela si Alica, „keď nemá ani obrázky ...?“ Lewis Carrol, Alica v krajine zázrakov (úvaha) • Začiatok či koniec? (Slávnostný príhovor pri príležitosti ukončenia stredoškolského štúdia) • Vtedy som si uvedomil/uvedomila, že na to mám (Rozprávanie).

Treba si pripomenúť poučný prípad, ktorý sa stal v Trenčíne. Investor kúpil v priemyselnej zóne od mesta pozemok za 500 tisíc € na ktorom dodatočne utajenú (zakopanú) skládku. Zloženie bolo 90% komunálneho odpadu a 10% nebezpečného odpadu (ropné látky, uniká metán). Takto sa po čase sa pozemok znehodnotil. Rekultivácia by mala stáť 1 mio €. Ide o to kto má rekultiváciu zaplatiť? Mesto Trenčín navrhlo, že 500 tisíc € dá ako polovičku vkladu na rekultiváciu alebo vráti 500 tisíc investorovi a bude hľadať iné riešenie využitia pozemku. Takéto riešenie zatiaľ zastupiteľstvo neschválilo.

Prenikajú informácie z Bruselu, že na jeseň sa má „definitívne“ vyriešiť povinné kvóty pri rozmiestnení migrantov do štátov EÚ. Preto je prekvapením, že poslanci EP zo Slovenska údajne hlasovali za sankcie proti Maďarsku, proti vzdornej politiky V.Orbána. Vynárajú sa mnohé otázky. Nie je to náhodou predzvesť spustošeného myslenia EÚ na jeseň? Prečo  Varšava a Budapešť sú pod zbesilou kritikou EP a Slovensko nie? Nevyzradila M.Vašáryová „tajomstvo“ Bruselu, že politici by mali ísť proti väčšine svojho národa?

Nebol by takýto scenár výsledkom neschopnosti EÚ, ktorá na sebebevražedné útoky to isté dokola, nenecháme sa zastrašiť, politici sa predbiehajú prázdnymi frázami, kondolenciami a bezradnosťou a pasívne (ne)čelia útokom, ktoré sú namierené proti likvidácii európskej civilizácie alebo, že atentátnici  v mnohých prípadoch sú atentátnici narodení v krajine atentátu ... ?

Politici riešia následky vysokého počtu migrantov, ale nie príčiny. Dôvera sa k EÚ u väčšiny obyvateľov Slovenska, ale aj Česku, Maďarsku, Poľsku ale aj balkánskych krajín klesá. Nebude v najbližších  voľbách do EP účasť 13% nedostižným snom?

... a na záver

- vo Švajčiarsku je ilegálne vlastniť iba jedno morča. Pretože ide o zviera, ktoré sa socializuje a je náchylné k osamelosti.

- keby v každodennom živote  chceli by sme vypisovať oficiálne názvy krajín, nastal by časový problém z vypisovania. Napríklad na svetom stretnutí mládeže Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Alžírskej demokratickej a ľudovej  republiky a Etiópskej federatívnej demokratickej republiky vo waleskej obci Llanfairpwllgwyn-gyllpogeruchwyrndobwllllantantysiliogogogoch by sme pri písaní bolo kopec srandy. 

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.