Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Fajčenie je okrádačom zdravia

Neuniklo nám že od 31.5.2017 sa nesmie v Čechách fajčiť v reštauráciách a na verejných priestranstvách. Je to príspevok ku Svetovému dňu bez tabaku. Takto ČR sa stala 23.krajinou v Európe, kde bude platiť úplný zákaz v reštauráciách. Zákaz sa týka aj nekrytých zástavkách a nástupištiach verejnej dopravy.

Fajčiari považujú fajčenie „za základné ľudské právo“. Možno súhlasiť s tézou, že každý má právo sa slobodne sa rozhodnúť fajčiť (ak má na cigarety) alebo používať inú drogu (ktorú zákon nezakazuje), za splnenie podmienky, že dym fajčiara nesmie obmedzovať nefajčiara.

Fajčenie je spoločenský nebezpečnejšie ako pitie alkoholu alebo používanie drog. Pri fajčení sa začmudia priestory kde sa fajčí a spoločnosť je rôznorodá. Všetci prítomní fajčiari a nefajčiari sú nútení dýchať tabakový dym. Zadymená miestnosť v krčme, kaviarni, na zábave alebo doma kde sú deti je situácia zdraviu škodlivá. Právo nebyť nútený používať tabak musí byť nadradené právu zafajčiť si. Nie že je to zdravé, ale v sebe nesie princíp prirodzenosti a ohľadu jedného k druhému. 

Pre fajčiarov (aspoň v Česku....) končia „staré dobré časy“, kedy minulosťou sa stanú „zahúlené“ pivárne alebo kancelárie bez ohľadu či sú tam aj nefajčiari, alebo aj ženy v požehnanom stave. Dôkazom ústupu fajčenia môže byť film. Spomeňme si na fajčenie J.P.Belmonda, M.Dietrichovej, O.Nového, majora Zemana, B.Pitta, C.Eastwooda, A.Delona ...

A propo, fajčiari sú pre spoločnosť tvrdým orieškom. Nepriame náklady nemalou sumou zaťažujú štátny rozpočet. Každý deň môžeme pozorovať na verejných priestranstvách ich „vyčíňanie“. Tony odhodených ohorkov musí niekto zozbierať (mesto), čo stojí peniaze, ktoré by sa mohli využiť na iné verejné dobro.  

 
Najnovšie články
Práve je online
Práve je pripojených:
1 Hosť
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.