Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Premiér reagoval na futbalovú frašku

Predseda vlády SR Robert Fico poslal prezidentovi UEFA otvorený protestný list  z rozčarovania zo spôsobu, akým bol slovenský národný tím do 21 rokov vyradený z ME v Poľsku. Výsledok zápasu Nemecko - Taliansko vyvoláva vážne pochybnosti o tom, či bol odohraný v duchu fair play.

Bolo to čudné divadlo za prítomnosti kamier TV, kde zásady fair play dostali ranu pod pás a zápas spískali dobré platení „amatéri“.

Nie je to predobraz, čo sa robí v politike EÚ voči štátom bývalého východného bloku, keď dva kmeňové štáty EÚ účelovo sa spoja proti „nováčikovi“. Proste v živote platí, pravdu má ten, kto má moc. Nezostáva pre štáty v strednej a východnej Európy v rámci bruselského centralistického modelu úloha poslušných štatistov?

Futbal sa hrá podľa pravidiel a zásad fair play. Preto na začiatku každej olympiády skladajú pretekári, rozhodcovia a funkcionári sľub, aby svetu pripomenuli, že duch olympijských hier  nebude rušený porušovaním zásad fair play.   

Preto nech otvorený list predsedu vlády SR Roberta Fica z 26.6.2017 adresovaný prezidentovi UEFA A. Čeferinovi dá odpoveď, či je lepšie mlčať ak sa deje krivda alebo sa ozvať?

„Vážený pán prezident, dovoľujem si obrátiť sa na Vás, nielen ako fanúšik slovenského športu, ale aj ako predseda vlády Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajná výchova a názory mladých ľudí. Ja ako politik, Vy ako predstaviteľ jednej z najvplyvnejších športových asociácií na svete, si určite uvedomujeme našu zodpovednosť za to, aby sa akékoľvek spoločenské dianie, vrátane toho športového, nieslo v duchu fair play. Demokratické voľby nám umožnili meniť spoločensko-športovú realitu a každodenne musíme čeliť novým výzvam, ktorými posúvame veci vpred. Oceňujem Vašu prácu, pretože ste boli zvolený do vedenia európskej futbalovej asociácie ako reprezentant  malej krajiny, a preto cítim, že sa snažíte presadzovať záujem aj ekonomicky slabších a menších futbalových zväzov. I spolupráca slovenského futbalového zväzu s Vami je veľmi dobrá, o čom som ako predseda vlády Slovenskej republiky informovaný.

Preto, aj na základe poznania Vašej práce a pozitívnych referencií o nej, sa na Vás obraciam v súvislosti s udalosťami, ktoré sa odohrali na futbalovom európskom šampionáte do 21 rokov v  Poľsku.

Našim susedom chcem zablahoželať k úspešnej organizácii tohto športového sviatku, v rámci ktorého vytvorili slovenským mladíkom spolu s fanúšikmi priam domáce prostredie. Podujatie však bolo, bohužiaľ, vážne poznačené nedôstojným vystúpením reprezentácií Nemecka a Talianska v boji o postup do semifinále. Slovenské futbalové talenty z pohľadu športových výkonov urobili všetko pre to, aby si vybojovali postup do ďalšej fázy turnaja, a za skvelú reprezentáciu našej krajiny si zaslúžia náš rešpekt. Na čo však určite neboli pripravení, bola fraška v podaní hráčov vyspelých futbalových krajín Talianska a Nemecka. Preto rozumiem slovám i slzám reprezentačného trénera Pavla Hapala, ktorý vyjadril svoje rozčarovanie nad spôsobom, akým bol ich vzájomný zápas odohraný.

Vzniknutá situácia mi pripomenula dávnu futbalovú históriu, keď na Majstrovstvách sveta vo futbale v roku 1982 podobné nedôstojné divadlo pred očami fanúšikov  tejto krásnej hry zohrali reprezentácie Nemecka a Rakúska na úkor futbalového trpaslíka Alžírska. Preto verím, že dáte celú záležitosť preveriť a UEFA vytvorí na ďalší turnaj pravidlá, ktoré uprednostnia športový výkon pred možnými neférovými dohodami. Je to totiž neúcta voči samotným športovcom, fanúšikom, ale aj krajinám, ktoré reprezentujú.

Vážený pán prezident, aj keď pôsobíme v rozdielnej spoločenskej sfére, naša zodpovednosť za vytváranie fair play pravidiel je podobná. V tomto konkrétnom prípade nesiete zodpovednosť za formovanie vedomia mladej športovej generácie a zároveň za ich presvedčenie, že za úspešným výsledkom stojí  talent, množstvo hodín strávených na ihrisku, viera vo vlastné sily, odhodlanie zvíťaziť, a nie zákulisné dohody.

Uvedomujem si, že futbal ako vplyvný ekonomický fenomén prináša so sebou aj tienisté stránky. Preto mi dovoľte zaželať Vám veľa úspešných činov a množstvo dobre vykonanej práce s cieľom rozvoja európskeho futbalu tak, aby tento obľúbený šport prinášal pôžitok fanúšikom vo všetkých krajinách. Rád Vás na Slovensku privítam  aj na osobnom stretnutí na Úrade vlády SR.“

S pozdravom  Robert Fico predseda vlády SR

 
Najnovšie články
Práve je online
Práve je pripojených:
1 Hosť
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.