Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (jún 2017)

Na prečistenie mysle jedná epizóda. Po jednom z útokov v Londýne ministerská predsedníčka T.Mayová povedala „Nemôžeme a nesmieme predstierať, že veci môžu pokračovať tak ako doteraz“. Treba jej pripomenúť, že pre Britániu bolo oveľa jednoduchšie likvidovať Srbov bombardovaním Juhoslávie, rozvrátiť Lýbiu aj Irak, ako eliminovať IS a ich ideológiu v londýnskych alebo manchesterských  mešitách. V Londýne a Paríži  platí, že do týchto miest nevstupuje ani polícia.

Na Slovensku tiež začíname byť „nečinní“. Za finančnej podpory a ideovej spolupráce Nadácie otvorenej spoločnosti a Nórskych fondov (náhoda?) je snaha meniť základné a stredné školy na multikultúrne strediská. Nie je to prižmurovanie očí, aby sme našu horlivosť nezamenili na plač a beznádej?

Zaznamenali sme že Nemecká vláda chce chrániť firmy pred akvizíciami zo strany zahraničných podnikov. Týka sa to firiem, ktoré sú považované za strategické. Vláda bude môcť zablokovať prevzatie nemeckého podniku v prípade, že by to mohlo ohroziť kľúčovú infraštruktúru. Ešte, že Nemci majú rozum, my aspoň ústretovosť - Gabčíkovo, SE, SPP, ...).

Spor o Gabčíkovo je u konca. Slovenské elektrárne (SE) patriace talianskemu ENELu nedostanú žiadne odškodné za Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Ku Gabčíkovu sa ENEL dostal privatizáciou v roku 2006 za Dzurindovej vlády. Návrh ENELu zamietla Arbitráž vo Viedni. Enel žiadal odškodné 588,2 mio €. Takto spľasla bublina horlivosti vtedajšej vlády, ktorou Slovensko „pomohlo“ Enelu bezprácne „zbohatnúť“ na úkor občanov SR.  

Neuniklo nám prejav D.Trumpa vo Varšave, kde pripomenul slová Jána Pavla II Poliakom z roku 1976. Poliaci od svojho pápeža vtedy chceli vtedy jedine - CHCEME BOHA. Tieto slova D.Trump rozšíril o EÚ. Je to prekvapujúce, lebo EÚ sa Boha bojí ako čert svätenej vody. V preambule EÚ nie je zmienka o kresťanských základoch Európy. Nie je snahou USA mať pevný strategický bod v EÚ, kedy vzťahy s vedúcimi štátmi EÚ začínajú byť chladné.   

Poľská diplomacia zabodovala keď sa jej podarilo po pol roku od nástupu dojednať návštevu amerického prezidenta D.Trumpa v Poľsku. Prezident podporil iniciatívu Poľska a Chorvátka tkz. TROJMORIE - Baltského mora, Jadranu a Čierneho mora. Týka sa to 12 krajín. Sú to štáty, ktoré okrajovo alebo úplne územím patrili do Rakúska - Uhorska, Česko, Poľsko, Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Rumunska, Slovinsko a Chorvátsko. Ďalej sa počíta s Bulharskom a pobaltskými štátmi Estónskom, Litvou a Lotyšskom. Počiatočným cieľom je využiť a dobudovať infraštruktúrne a energetické projekty tak, aby spojenie troch morí bolo bezproblémové. Nie je to strategická snaha USA začať budovať nové suštátie po vzore Rakúsko - Uhorska?  Spomínané zoskupenie ma ¼ plochy EÚ a 1/5 obyvateľov v EÚ. 

Téma migrácie rozdeľuje EÚ na tých neomylných, ktorí žili a žijú svoje životy v rozvíjajúcej sa demokracii a tých, ktorí žili za železnou oponou v neslobode pohybu, ale uvedomení si, že všetko zlo je na niečo dobré. Obyvatelia z východu sú triezvejší a vážia si konzervatívne hodnoty. Preto sú nepochopení mocnými EÚ.

V 1989 a po vstupe do EÚ prevládalo nadšenie spájané do spoločného prehlbovania európskej spolupráce. Časom „bohatší“ v EÚ pochopili, že kto má moc má aj pravdu. Prelomom boli kvóty pri prerozdeľovaní migrantom v rámci EÚ. Vzrastala kritika múdrejších, ktorí potrebovali lacnú pracovnú silu pre „podradné“ práce doma (na  vysnenom západe) neuvedomujúc, že zahlcujú svoj priestor niečím, čo je nezlučiteľné s ich prirodzenosťou.

Tu sa dostávajú východné štáty do pozície, že vďaka svojmu 40 ročnému vývoju sú nepochopené, že oni (tí na západe) sú tí praví, ktorí majú právo neustále nás kritizovať. Oni sa stavajú do role vyvoleného chrániť nás pred zlom, čím nás nenútene posúvajú do neprirodzenosti vzťahov ako sú nezlučiteľné požiadavky LGBTI komunít na úkor práv deti, vnucujú nám najkonzervatívnejší dokument doby Istanbulský dohovor, znižujú účinnosť kresťanstva v spoločnosti. Proste oni chcú iba naše dobro ... nech 13 % je stálym mementom. Vytvára sa klišé, že kto je proti Bruselu ide proti EÚ.

Vládnutie panovníčky Márie Terézie prinieslo mnohé zásadne zmeny. Jednou z nich   pred 265 rokmi bol zákaz svojvoľné, bez súhlasu rodičov krstiť deti Židov (1752) 

Po bitke pri Kolíne, v ktorej rakúsko-uhorské vojská v roku 1757 zvíťazili nad pruskou armádou Fridricha II Veľkého Cisárovná Mária Terézia osobne poctila hlavných strojcov víťazstva  najvyšším vyznamenaním  - Radom Márie Terézie. Medzi nimi boli dvaja generáli Slováci - Andrej Hladík a František Nádaždy (260 výročie).

Všimli sme si že voči lesom SR a drevnej politike vo verejnosti pretrvávajú negatívne nálady. Vývoz vyťaženého dreva sa vyváža bez pridanej hodnoty ako holo drevo. Ak sme divokou nekontrolovanou privatizáciou prišli o hodnoty, ktoré sa vyrobili alebo postavili zlými komunistami, na nohy sme postavili novú trhovú „elitu“, podobne sa to deje aj s lesmi. Ťažilo sa 5 mio m3 a v poslednej dobe by to malo byť do 10 mio  m3.

Ak zoberieme v úvahu, že lesy majú veľa majiteľov s rôznou plochou či je to  ministerstvo pôdohospodárstva, ŽP či obrany, že viac ako polovička vlastnia mestá a obce, urbárske alebo akciové spoločnosti alebo cirkvi, potom je tu neprehľadnosť vo vývoze drevnej hmoty.

Pripomeňme si Čadčania, čo sa rozprávalo v AVC. V kontrakte na vývoz nákladných áut odberateľ mal v zmluve  podmienku, že drevené bednenie bude mať predpísané parametre. Táto podmienka sledovala obchodníckeho ducha. Po rozobraní a ďalšej úprave dreva bolo použité na výrobu lacného nábytku. Sme polepšiteľní? Predsa nechceme, aby úvod z Hájnikovej ženy „ Pozdravujem vás (zelené), lesy, hory ...“ sa červenali.    

Neuniklo nám že pred 170 rokmi (1847) trenčianska stolica vypovedala zo svojho územia  Židov, ktorí tu bývali menej ako desať rockov a zrušila všetky ich zmluvy o nákupe budúcej úrody pre úžernícky obsah kontraktov.

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.