Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Premena AVC na špongiu aj s odstupom času bolí

V minulých dňoch sa uskutočnilo stretnutie bývalých tatrovákov. Keď sa povie tatrovák, za nim aj po rokoch cítiť človečinu. Tešili sa zo stretnutia ale zároveň spomínali na zánik prosperujúceho podniku. Väčšina z nich aj s odstupom času prirovnáva likvidáciu AVC matke, ktorá pochovala svoje dieťa.

Keď sa s mediálnou pompou otváral jeden z obchodných domov, bolo to „radosti“, Vtedy sme netušili, že vstupujeme do  vysneného „kapitalistického“ sveta, ktorý medzi tým dosiahol svoj vrchol, čím všetci sme sa stali kapitálom, ktorý rozvíjame dlhom. 

OD sa nachádzal na miestach, kde pred 17.11.1989 bol prosperujúci podnik AVC. Význam AVC pre Kysuce bol porovnateľný so súčasným postavením Volkswagenu na Slovensku. Na zbúranisku po AVC stojí podnik, nie bývali, ale nový, vlastne ani nie nový, ale moderná „špongia“ na peniaze.

Tatrovka na svojom vrchole poskytovala prácu a sociálne istoty 3500 pracovníkom. Od roku 1948 v rámci industrializácie Slovenska vtedy ešte SIGMA dávala v povojnovej dobe tak ťažko skúšaným Kysuciam obživu a začala formovať generácie strojárov, ľudia mali sociálne istoty. Po zániku ľudia so skúsenosťami sa rozpŕchli ako ovce pred vlkom.

Analýza možnosti zachovania automobilovej výroby v Čadci aj po 17.11. dokazovala, že výrobný potenciál AVC bol pripravený na trhové prostredie v čase začínajúceho sa boomu výroby aut na Slovensku. Po 17.11. vedenia cítiac „vôňu“ trhu konali a zabudli na Kysuce a Kysučanov a pre AVC to bol začiatok konca.

Likvidácia AVC zvlášť v okamihu, keď ťažké mechanizmy začali búrať budovy a haly AVC život tatrovákov sa zrútil ako domček z karát

Nech trhoví analytici sa nečudujú, že okrem hlavného mesta a niektorých väčších miest na Slovensku stále viac rastie podpora pre solidaritu a sociálne nazeranie na svet. Preto na otázku, kedy bolo lepšie, či pred 17.11. alebo po ňom získavajú vysoké percento odpovedi na prvú otázku.

Ľudia na Kysuciach sú pracovití, potrebujú pracovné miesta, nové výrobné programy, aby za prácu dostávali plat úmerný životným nákladom. Potom môžu ísť aj do „špongii“ a míňať. Opačne to neplatí.

Práce bolo ako šafranu, platy boli nedôstojné, liberálny trh deformoval slovenské zvyklosti, morálka ustupovala z našich konaní, ľudia stávali sa bez toho, že sme si to uvedomovali súčasťou „stáda“ a „špongie“ rástli ako huby po dážď. Prijali sme slobodu bez zodpovednosti a teraz žneme to čo sme si zasiali.

Demokraciu sme povýšili na možnosť robiť všetko. Človek sa stával drzí, ak má silu v ramenách, potom aj robil dobro, pre seba. Stále viac sa prejavuje arogancia, hrubosť, klamstvo, mamonárstvo rodiacej sa pseudo elity a my sme sa stávali k týmto prejavom ľahostajní.

Uverili sme tým, ktorí nám sľubovali čo nám nedali. Chceli pre nás slobodu, sloboda bola v ich réžii a my sme sa postupne stávali členom dobre organizovaného „stáda“. Ľudia práce nechceli nič viac a nič menej, chceli šancu zostať slušnými ľuďmi. 

Strácali sme mieru svojej citlivosti k hodnotám. Načas sme potlačili v nás kompas zdravého sedliackeho rozumu a vypomstilo sa nám to. Rýchlo sme si osvojili pánske huncútstva a zabudli sme, ako chutilo materské mlieko našich mamin.

Osud prosperujúcej fabriky je najväčšou prehrou Kysúc spoločne s podobným osudom PRATEXu po 17.11. Tí ktorí dostali AVC na cintoríne dejín, sú „za vodou“ smejú sa nám do očí. Ich odkazom pre ľudí práce bolo, trh všetko vyrieši ?!

 

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.