Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (august 2017)

Medzinárodná  situácia sa vyostruje. Sankcie nepôsobia tak, ako by bolo želateľné. Prezident D.Trump nevylúčil vojenskú intervenciu vo Venezuele, predpokladané výsledky volieb v Nemecku pohnú euro valec ku centralizácii EÚ, bude sa stupňovať snaha umlčať a rozdeliť celistvosť V4 a výsledkom bude potvrdenie známeho faktu, že ani Francúzsko ani EÚ nebudú pre nás charitou.

Malo kto vie že v Žiline sa ukrýval za vojny český poklad. Prezident Beneš prikázal 19.9.1938 previesť poklad do Žiliny do Národnej banky československej na Legionárskej ulici, aby ho uchránili pred bombardovaním Prahy. Po niekoľkých dňoch z bezpečnostných dôvodov bol poklad presunutý do trezoru hotela Veľká Fatra v Rajeckých Tepliciach. 

P.Sagan je pevne ukotvený v cyklistike. Preto neprekvapuje, že jeho „hviezda“ sa dostala aj na nebo. Po ňom bol pomenovaný bod na nebesiach - letecky bod. Cez BOD SAGAN musí preletieť každé lietadlo, ktoré bude pristávať na žilinskom letisku. Bod sa nachádza 20,4 km /11 námorných míľ pred pristávacou plochou priamo nad obcou Nimnica v časti Dolný Salaš.    

V septembri sa uskutočnia voľby v Nemecku. O kreslo kancelára sa uchádzajú dvaja najvážnejší kandidáti - A.Merkelová a M.Schulz. V Nemecku žije početná 4 mio turecká menšina a jej 1,5 mio voličov môže ovplyvniť voľby. Dôvodom nežiaducej názorovej turbulencie je výzva tureckého prezidenta R.T.Erdocana, aby žiadny Turek žijúci v Nemecku nevolil ani jedného kandidáta. Strany A.Merkelovej a M.Schulza označil za nepriateľov Turecka. Otázka zostáva, či toto nie je vmešovanie sa do vnútorných vecí druhej krajiny?  

Hojnosť peňazí vytvára prívetivosť voči darcovi. Milión euro prepočítané na forinty je suma, ktorá má putovať do Komárna pre futbalový klub. Takto mení južný sused politiku „zbližovania“ bez veľkých politických gest. Ono to vlastne sa dá aj ináč, tichá voda brehy myje. V diplomatickom slovníku sa tomu hovorí, ako „o najlepšej úrovni vzájomných vzťahov“. 

Nemecko zatiaľ nezruší hraničné kontroly, ktoré zaviedlo v septembri 2015. Ku kontrolám sa okrem Nemecka pridalo Rakúsko a Švédsko. Mobil Pravda 3.9.2017

Kvóty reálne nič neriešia, ak pominieme poznanie, že papier veľa znesie. Pred Vianocami sme dobrovoľné prijali 150 irackých kresťanov a tohto roku desať sýrskych matiek a maloletými deťmi. Toto gesto je asi prijateľnejšie pre mocných v Bruseli ako pokrytectvo štátov pobalia, ktoré hlasovali za kvóty. Zdalo sa, že vytvoria prinajmenšom pre migrantov „nemecké“ podmienky. V Nemecku strava a ubytovanie grátis a každý dostane 400 € a vreckové. V pobaltských štátoch je ubytovanie a strava zabezpečená z dávky vo výške 140 € a v čase prijímacej procedúry nesmú pracovať. Výsledný efekt je diametrálne odlišný. Na pobaltí vydržia niekoľko hodín a v Nemecku budú „večnosť“. Takéto pokrytectvo je pre vedenie EÚ štandardné a plytké. Dôsledkom je, že západná Európa je na vrchole blahobytu a historicky vyprahnutá bez myšlienky.                   

Za všetkým treba vidieť ženu. B.Macronová, ako bývalá učiteľka  drámatu pravidelne do prevádzaná manželom (dnes prezidentom) navštevuje divadelný festival v Salzburgu. Tento rok to nebude ináč. Nový prezident nezaháľal. Požiadal o stretnutie s rakúskym kancelárom Ch.Kernom. Zároveň mu navrhol či by nebolo možné pozvať na stretnutie B.Sobotku a R.Fica, Ch.Kern súhlasil. Nová politická regionálnej spolupráca sa pomenovala ako SLÁVKOVSKY FORMÁT, zoskupenie ČR, SR a Rakúskom s podporou Francúzska. Stretnutie sa uskutočnilo 23.8.2017 v Salzburgu. Súčasťou cesty prezidenta bola návšteva v Rumunsku a Bulharsku.

Všeobecne sa vie, že E.Macron nemá v láske  generáciu starších politikov, ktorí strednú Európu považujú za cudzie územie. Najprv tu bola železná opona, potom tu mali vplyv Nemci. Nezačína sa súboj Francúzska o vplyv v strednej Európe alebo ma iný zámysel?

Paradoxne V4 dalo zmysel EÚ keď svojimi principiálnymi postojmi na migráciu nabúral nereálnu migračnú politiku EÚ. Až vtedy EÚ pochopila, že V4 je škodnou a treba ju jednotným atakom silných rozdeliť. 

Šramotom vo vzťahov sa zaužíval pojem „dividendová“ republika. Veľké zahraničné firmy vyrábajúce v krajinách V4 „vyvážajú“ iba z Česka ročne 300 mio korún. Zo Slovenska je tento transfer trikrát väčší  prepočítane na počet obyvateľov a z Poľska dvakrát.  Aby to nebolo všetko, v súčasnosti firmy v Česku a Slovensku majú platy vo výške 30-40 % mzdy kmeňového štátu. Politika nikdy nebola a ani v tomto prípade Francúzsko nie je pre V4 žiadna charita. Chudobní sme boli a chudobnými nás chcú udržať naďalej.   

Čo chce E.Macron od štátov V4 vlastne zatiaľ iba od Slovenska a Česka? Kľúčové pre EÚ je V4 rozdeliť. Vo svojej predvolebnej rétorike zdôraznil, že ochráni francúzsky trh pred „Východoeurópanmi“. Nástrojom je už dva rok  prejednávaná francúzskymi odbormi smernica o vysielaní pracovníkov do zahraničia. V podstate ide o to, aby kamionista z východnej Európy idúci cez Francúzsko dosiahli priemernú mzdu na úrovni francúzskej. E.Macron to pomenoval ako nové ekonomické a sociálne štandardy preložené do zrozumiteľnosti - zvýšme nie iba platy, ale i dane a odvody a to vo všetkých krajinách európskeho jadra.

Keby sa to realizovalo krátkodobé niektorí pracovníci nadnárodných firiem zarobia. V strednodobom horizonte to ekonomiku podlomí, pretože nemáme takú produktivitu práce a firmy pridanú hodnotu. V neposlednej miere vyššie sociálne odvody a dávky vytvoria lákadlo pre ekonomických migrantov zo západu.

Niečo čo nesúvisí s atakom na V4 ale odhaľuje charakter Francúzka? Cirkvi sa v posledných dvoch rokoch predalo 40 a demolovalo 27 kostolov. Výhľad do roku 2017 sa plánuje „zlikvidovať“ ďalších 1000. Nepripomína to nápadný obrat Západu na Východ, nie ten stredoeurópsky, ale ten „pravý“ orientálny s púšťou, ťavami ... súdiac podľa ich postoja k migrácii. 

Pri výbere dani 2017 sa z 2% dane vybralo celkom 42 mio €. Sú to zdroje, ktoré sa rozhodli občania a podnikatelia v daňových priznaniach podaniach do konca júna 2017.

Poľská vláda chce zákonom obmedziť zahraničné vlastníctvo médií. Podľa odporcov sťažiť prácu kritických médií. Jedná sa o „polonizáciu“ médií“, čo je obmedzenie podielov zahraničných vlastníkov.

Prezident D.Trump nevylúčil vojenskú intervenciu vo Venezuele. Cieľ je jasný, tamojšia politická kríza, ktorej vyriešenie bude v zhode zo zahraničnou stratégiou USA. Trumpova hrozba použitia sily je neprijateľná pre mnohé štáty Latinskej Ameriky. Hrozba je proti zásadám OSN. Sú poučiteľní?

Neistá je situácia v Aliancii NATO, ukazuje najnovšie cvičenie s názvom “Noble Jump”, ktorého sa zúčastnilo Albánsko, Bulharsko, Grécko, Holandsko, Lotyšsko, Španielsko, Veľká Británia. Počas nácviku streľby bulharskí vojaci a ich nadriadení odmietali strieľať na ciele, ktoré boli pomaľované ruskými insígniami. Po preskúmaní cieľov, bulharskí dôstojníci dospeli k záveru, že ciele sú označené tkaninou vo farbách ruskej vlajky a nariadili svojim vojakom, aby nestrieľali. Pritom Bulharsko ako člen NATO odmietlo v roku 2014 inštalovať na svojom území americký systém THAAD pretože tento systém je namierený proti Rusku.

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.