Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (september 2017)

Zamýšľame sa nad významom blahorečenia Titusa Zemana  (1915-1969) mučeníka za duchovné povolanie pre dnešok. Vo svojej kňazskej službe chcel dať svoj život Bohu. Dal mu aj svoj väzenský život a stal sa mučeníkom za duchovné povolania. Odkazom je, že uprostred sveta bez Boha, máme byť svedkami viery a poučením pre iných. Kto uverí nech verí, kto nie tak aspoň nech príjme dôkaz jeho pravdy v časoch nepredstaviteľného mučenia. Skúsme stáť pol dňa na jednej nohe, ak to nevydržíme, prišlo bitie a mučenie alebo aspoň výkalová masáž, kde mu hlavu držali vo vedre plne výkalov. To nie je sci fi ale realita. Nech aspoň toto je mementom pre mladých. Keď už majú slobodu bez zodpovednosti, tak aspoň niečo cool bežné z praktík ŠtB pre nepohodlných v gottwaldovskej dobe

Blahoslavený je osoba hrdinských kresťanských cnosti, ktorá bola beaftifikovaná tj vyhlásená pápežom ako hlavy Cirkvi, že niekto zo zosnulých veriacich žil svätým životom  alebo zomrel mučeníckou smrťou. Najvyšším stupňom beatifikácie je kanonizácia ako slávnostný akt, kde zomrelý človek je zaradený do zoznamu svätých a je mu priznaná verejný úcta.  

História zaevidovala na Slovensku týchto blahoslavených • Ján Simonides (27.12.1639 - 31.10.1674) • Sára Salkaháziová (11.5.1899 - 27.12.1944) • Pavel Peter Gojdič (17.7.1888 - 17.7.1960) • Dominik Metod Trčka (6.7.1886 - 23.3.1959) • sestra Zdenka Schelingová (24.12.1916 - 31.7.1955) • Vasiľ Hopko (21.4.1904 – 23.7.1976) • Titus Zeman (1915-1969) •

NR SR pri príležitosti osláv DEŇ ÚSTAVY otvorila pre verejnosť v priestoroch NR SR prezentáciu Ľudovíta Štúra, človeka, ktorý vniesol do povedomia národa impulzy zvrchovanosti a samostatnosti. Je to v rozpore so šokujúcou dehonestáciou jeho osoby v jednom slovenskom týždenníku. Čo vlastne vedie časť novinárov k neustálym viac či menej otvoreným útokom voči všetkému, čo je spájané s národným? Tento atak na Ľ.Štúra má oveľa hlbší zmysel vyvolať voči Slovensku stály pocit viny.

Ešte z obdobia delenia republík v roku 1992. Zahraniční novinári a analytici si kladú otázku, prečo sú tí, čo tvorili novú ČR doma vyzdvihovaní a na Slovensku tí, ktorí stavali základy novej SR, zatracovaní? Vtedy to nemali ľahké, bolo treba lámať ľady strachu a ukázať politickú predvídavosť a odvahu. Vlastnosti, ktoré aj dnes sú potrebné, možno ešte väčšmi ako vtedy. Maličkosť, ktorá napovedá o dobe a ľuďoch. Keď ústavný právnik J.Chovan a dnešný ústavný sudca  P.Brňák priniesli vtedajšiemu predsedovi NR SR F.Mikloškovi návrh, on im prisľúbil, že text predloží parlamentu, čo sa nestalo. Už vtedy aj dnes stoja ideovo proti sebe väčšina ľudí práce proti malej názorovej skupine.

Prezident A.Kiska  na slávnostnom zasadaní NR SR k 25. výročiu prijatia ústavy vyhlásil, že si netreba ľudí rozdeľovať podľa toho, kto sa ako zachoval pri vzniku dnešnej SR. Možno to prirovnať, ako keby sme sa vzdali pamäti a zabudli sme na dlhoročné zatracovanie autorov dokumentov o slovenskej identite alebo ako keby sme mali vymazať  z pamäti politický program inej časti inteligencie, ktorá keď nemohla zabrániť vzniku štátu robili všetko, aby ho ovládla na obraz svoj.

Treba pripomenúť, že pán prezident asi zabudol, alebo jeho poradcovia mu to účelovo zamlčali, že udalosti 17.11. dali do vienka mladej generácii prívlastok ako sklamaná generácia. Iba pár jednotlivcov, ktorí sa „prilepili“ k havlovému krídlo uspeli a tí chvália a ostatní odvrhnutí predstavujú väčšinu obyvateľov Slovenska.                                    

Protesty proti reforme zákonníka práce vo Francúzsku sa malo zúčastniť 250 tisíc ľudí. Reforma 3.000 stránkového zákonníka práce je od zvolenia E.Macrona prvou jeho politickou skúškou. Kvapky benzínu do ohňa vlial prezident, povedal „Budem absolútne odhodlaný a nevzdám sa nikomu, ani flákačom, ani cynikom, ani extrémistom“. Preto neprekvapuje, že podľa prieskumov ma prezident E.Macron v porovnaní s bývalými prezidentmi najnižšiu mieru popularity 57%. 

Voľby v Nórsku vyhrala doterajšia vládnuca Konzervatívna strana premiérky E.Solbergovej. Získala 89 poslaneckých miest v 169 člennom parlamente. Premiérka prezývaná ako „železná Erno“. Vo voľbách ukázal politický paradox,  sľúbila, že posilní sociálny štát, ale za cenu opätovného zvýšenia daní. Robotnícka strana Store bola druhá zo ziskom 27,4% Zase sľubovala zníženie daní.

Po Rakúsku aj v Holandsku pol roka po voľbách sa pokúša Mark Rutte zostaviť vládu, zatiaľ bezúspešne. Napriek tomu nepočujeme z Holandska, že by krajina mala problémy?

USA sú skôr oligarchia ako demokracia povedal bývalý prezident J.Carter. Takto reagoval na slová prezidenta D.Trumpa, ktoré predniesol v Atlante. Súčasný prezident povedal že je sklamaný zo svetovej politickej scény.  J.Carter mu poradil, aby udržiaval mier, presadzoval ľudské práva a hovoril pravdu.

Maslová kríza vyvolaná sankciami voči Rusku. V súčasnosti surové mlieko neprekročilo úroveň 30 centov/kg, čo nepokrýva výrobné náklady. Minuloročnú krízu neprežilo 15 % zo všetkých chovateľov na Slovensku.   

UNESCO poslalo Slovensku protest, že národný park POLONINY stráca svoje poslanie, vďaka neusmernenej poľovačke a znižovaní drevnej hmoty. Informácia o Poloninách nie je asi náhodná. V kuloároch prebieha diskusia, či Nízkym Tatrám sa nemá odňať štatút národného parku?    

Bude sa po vzore Nemecka a Malty požadovať rozšírenie manželstva aj pre páry  rovnakého pohlavia a to bolo ešte pred jadrom. „Násilie“ jadra EÚ bude dobrovoľné, ale nebude okorenené handlom „výmeny“ hodnôt a peňazí? 

Jihlava ukázala odvahu Vedenie MP potrestalo strážnika, ktorý v službe zúčastnilo sa na mítingu prezidenta a podpísal petičnú listinu.                                 

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa skladá so všetkých 47 členských krajín Dohovoru a Rady Európy. Ročný rozpočet je 71 mio €, pričom rozpočet Rady Európy pod ktorý ESPĽP má 454 mio € a používa sa na odmeňovanie sudcov, na platy radových zamestnancov, preklady a tlmočenie. Príspevok SR je 1.496 tisíc € vypočítaný z počtu obyvateľov a HDP. Z celkového počtu 672 úradníkov je 9 je zo Slovenska. Jediným sudcom zo Slovenska je A.Poláčková.

Úlohou ESPĽP je zabezpečiť, aby štáty rešpektovali práva a záruky upraveno dohovorom. V minulom roku bolo na súde zaregistrovaných 309 sťažností proti Slovensku, čo je 6 žiadosti na stotisíc obyvateľov. V polovici roku 2017 to bolo 183 žiadosti. Najviac prispieva Francúzsko 38 mio €. Medzi najrizikovejších krajiny patrí Turecko s doznievaním puču s príspevkom 34 mio € a Rusko ktorému boli odopreté hlasovacie práva v RE s 33 mio €.

„Pracovali ste mizerne odmeny si nezaslúžite“ povedal svojej vláde premiér Bulharska Bojko Borisov. Nariadil vrátiť peniaze nariadil pod hrozbou prepúšťania. Dôvod? Zle výkony štátnej správy a ťažké ekonomické časy. Peniaze pôjdu do fondov, ktoré sa starajú sa o choré bulharské deti.

Po prijatí zákona bude pozastavené vyplácanie miezd a odmien najvyšším činovníkom. Zákon im zaručí 70 % platu, zbývajúcich 30 % dostanú iba v prípade výborne odvedenej práce. Mimoriadne odmeny, ktoré mnohokrát prevyšovali základný plat, budú úplne zrušené. Začne sa s vyšetrovaním osobnej zodpovednosti politikov za ekonomické maléry, previnenia Bulharska v minulosti. Nebudú už môcť povedať „Ja nič, to podpísal služobne nižšie postavený úradník“. To keby sa u nás doma, v štátnej a verejnej správe zaviedlo, na politickej scéne by nebol pretlak na miesta, skôr nedostatok. 

Ani čas neodvial informáciu v akom to zmetenom svete to žijeme. Obama ešte ako prezident podporil „odvážny postoj“ Merkelové v migračnej kríze. Stalo sa tak krátko potom, čo nemecká kancelárka získala Cenu štyroch slobôd za to, ako skvele údajne zvládla hneď tri krízy, úverovú, migračnú a ukrajinskú. Takto mimo nás prebieha riešenie problémov, do ktorých nás nepustia tí silní alebo silnejší.

Pozornému fanúšikovi neuniklo, ako TA3 celý týždeň pred zápasom v Žiline cielene masírovala futbalovú verejnosť. Nezainteresovaný mohol nadobudnúť dojem, že do Žiliny príde slovenská „BARCELONA“. Priebeh zápasu a výsledok dostal do koncepcie TV trhlinu. Pritom Slovan ma najviac peňazí na nákup hráčov u nás a preto by mal podávať tomu adekvátne výkony. Z tohto pohľadu bol výkon v Žiline sklamaním, aj keď z tábora hráčov chvála ... na seba. Zdá sa, že reči pred zápasom sú v protiklade z výkonom na ihrisku. Preto je Slovan „obľúbeným“ mužstvom všade kde zavíta na ligový zápas, všade na zápasoch sa píska. Na tom majú podiel aj horliví redaktori TA3, ktorí sa predbiehajú „chválami“ na ojedinelí tím, ktorí ma vzbudzovať u „vďačných“ divákov vďaku iba preto, e Slovan hrá celoštátnu ligu?      

Najnebezpečnejšími miestami na sveta sú tie, kde stávajú časté prepadania, lúpeže  a vraždy. Server Business Insider zoradilo 50 miest, kde zločin je na dennom poriadku. V Južnej Ameriky je ich 32, najviac v Brazílii 21. V Severnej a Strednej Amerike 14, najviac v Mexicu 5 (Acapulco, Ciudad Obregón, Culiacan, Tijuana, Victoria) a USA 4 (Baltimore, Detroit, New Orleans, St.Lois). V Juhoafrickej republike 4 (Durban, Johannesburg, Kapské Mesto, Nelson Mandela Bay).

Poradie podľa počtu vražd na sto tisíc obyvateľov: Caracas (VENEZUELA) 120 • San Pedro Sula (HONDURAS) 111 • San Salvador (SALVATOR) 109 • Acapulco (MEX) 105 • Maturín (KOLUMBIA) 71 • Centrálny diskrit (HONDURAS) 74 • Valencie (VENEZUELA) 72 • Palmýra (KOLUMBIA) 71 • Kapské Mesto (JAR) 66 • Cali (KOLUMBIA) 65 •

Ako slovo rastie je možné vysledovať  z poznania, ako sa zväčšuje počet slov v dôležitých dokumentoch.. Pytagorova veta má 24 slov, Desatoro prikázaní 179 slov, Americká Deklarácia nezávislosti 7818 slov, Direktíva EÚ o predaji kapusty 26.911 slov. V období rokov 1900-2000 sa dĺžka zákonov zväčšila v priemere o 8 krát. Každým rokom pribúda stohy papiera nových zákonov. Prirovnanie by mohlo byť, že zákonodarstvo sa zvrhlo na džungľu slov. Na Slovensku asi by bolo dobre zaviesť inštitút dereša. Každý minister, ktorý dá do pripomienkového konania zákon, vždy ráno po príchode na ministerstvo pôjde do derešovne. Bude nasledovať „tríbenie“ mysle a potom riadne do práce. „Relaxácia“ bude trvať do momentu prijatia zákona v NR SR.                                                

Za jednu sekundu prebehne sociálnymi sieťami • 54.900 otázok na Google • 2.5 mio mailov • 470 tisíc osôb na Facebooku • 7250 prihlásených na Twittri • 125.400 na You tube • 2180 telefonátov na Skype • 729 poslali na Instagrame fotku •

Rusko hrozí zablokovať Facebook v roku 2018. Ruský telekomunikačný úrad chce donútiť spoločnosť FA aby dodržiavala zákon o osobných údajoch. Podľa zákona zahraničné spoločnosti sú povinne skladovať údaje na území Ruska.

Najnezdravejšou krajinou na svete, pokiaľ ide o kombináciu konzumácie alkoholu, tabaku a počtu obéznych ľudí je ČR, nasleduje Rusko, Slovinsko, SR je piate.

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.