Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Horlivosť je zlý radca

Niekedy je dobre počúvať a rozmýšľať, potom súhlasiť alebo žasnúť. To druhé dominovalo v utorok 10.10.2017 pri sledovaní tlačovky na TA3 zástupcov opozície R.Sulíka, A.Hlinu, Ľ.Kaníka a V.Remišej k voľbám do VUC. Posledná menovaná sa predbiehala v predkladaní neúplných informácii.

 

V župnej nemocnici v Čadci spomenula, že nemajú magnetickú rezonanciu. Povedala pravdu ale nepovedala všetko o pozitívnom hospodárení nemocnice, napríklad aj o tom, že má nový CT ale aj ma vybudované unikátne centrum mamografie, To iba preto, lebo pre župu sú župné nemocnice prioritou. Prečo zavadila o Čadcu, keď jej politické zoskupenie tu nemá volebný potenciál a má tu slabú nepočetnú základňu sympatizantov?

Pri počte krajov neodpustila si poznámku ku SMER-SD. Vytkla mu, že za desať rokov nebola Ficova vláda schopná zmeniť počet krajov. Grády neznalosti prekročili únosnú mieru jej znalosti. V roku 1998 po vláde V.Mečiara nastúpila na 8 rokov vláda M.Dzurindu. Pritom premiér M.Dzurinda niesol v sebe tiaž „poníženia“, že sa mu nepodarilo ako opozícii presadiť 14 resp. 16 krajov tak, aby krajom bol aj Spiš. Takto nechtiac Dzurindove vlády potvrdili, že 8 krajov je optimálnych. Pre opozíciu pri tvorbe počtu krajov v roku 1996 to boli iba rétorické cvičenia.  (zk.č.221/1996 Z.z.)

Jednokolová voľba bola ďalším výpadom voči SMER-SD. Opozícia dôvodila, že zmena na jednokolovú voľbu do VUC bude prienikom pre nežiaducich županov a poslancov. Tento účelový mediálny tlak z radov opozície chcel vo verejnosti vyvolať strach. 

Zhodou okolnosti v ten istý deň na tlačovke vtedy ešte kandidát na župana v BB kraji S.Mičev povedal s nad sádzkou, že keby bola dvojkolová voľba, problém KOTLEBA nebude. Zabudol, že v roku 2013 Kotleba vyhral v II.kole, keď vtedajší župan euro poslanec V.Maňka zlyhal. Je otázka, či „súboj“ Kotleba vers. všetky politické strany dáva znať, že nemajú na Kotlebu, sú „roztrasené“ čo nedáva dobrý signál verejnosti pred voľbami?

Treba pripomenúť niekoľko okolnosti, ktoré viedli k jednokolovej voľbe.

   Priemerné percento účasti od prvých volieb do VUC v roku 2001 je 22%. Číslo vypovedá, že  o voľby do VUC nie je záujem a druhé kolo je zbytočným finančným luxusom.

   Pripomeňme si, že v septembri 1990 bol schválený pre tu dobu do slova revolučný zákon o obecnom zriadení (zk.č.369/1990 Zb.). Vtedy zákonodarca mal odvahu a do zákona o voľbách bez mihnutia oka dal, že voľba bude jednokolová. Vedel, že táto voľba je demokratická a zrozumiteľná, vedel, že ľudia budú voliť zodpovednejšie. Keby bola dvojkolová voľba, v prvom kole by nebola dostatočná účasť. V druhom kole by bol vo väčšine zvolený „pravý“ kandidát, ktorý by bol vybraný miestnymi „autoritami“, čím by sa druhé kole minulo účelu. Voľby by sa zmenili nie za niečo ale za niekoho resp. proti niekomu. Pri jednokolovej voľbe „záujmové“ skupiny pri väčšom počte kandidátov by nevedeli na koho účelovo vsádzať, rozhodli by voliči.

Pre zabúdajúcich treba pripomenúť na II.kolá prezidentských volieb alebo predvolebnú kampaň pri vstupe do NATO, kedy strany ako jedna mater mala, spolu burcovali za každý hlas v prospech vstupu do NATO.  

Aké je riešeniAk už bola obava, že do orgánov VUC prídu „nežiaduci“, mala by byť na pretrase otázka, či VUC nie sú už prekonané, či by sa nemal zmeniť ich charakter zo samosprávneho na štátny?  Vznikli by krajské a okresné úrady. Potom by bolo jednotné „velenie“ od vlády dole. Počet volieb by sa zmenšil, ušetrilo by sa a po parlamentných voľbách nová vláda obsadí miesta na krajských a okresných úradoch. Vlastne to už tu bolo, len chybou bolo, že to vymysleli a bolo to overené praxou pred rokom 1989. Terajšia opozícia by to dnes nechcela, ale ak by vyhrala, bude potešená.

A propo, zvolení župania a poslanci dostanú od štátu jeden rok naviac „pracovať“. Dôvod je, aby sa ušetrilo a voľby do obcí a VUC boli v jednom termíne v roku 2022. Ušetrí sa, ale málo. Keby sa zrušili VUC ušetrilo by sa dvakrát po 9 mio €. Ináč ak bude ochota zrušiť VUC, bude to možné až od 1.1.2023 - dobré ráno Slovensko.  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.