Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Fico hovorí o Kiskovom útoku proti vláde

Po kauze s nomináciami sudcov na Ústavnom súde a strate citlivosti prezidenta pri udeľovanie štátnych vyznamenaní pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky je ďalší „súboj“ prezidenta s predsedom vlády.

Podľa prijatého zákona bude môcť kolektívne vláda a NR SR udeľovať štátne ceny Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka. Toto sa nepozdáva prezidentskej kancelárii, ktorá cíti ohrozenie zo straty monopolu pri oceňovaní a podala žalobu na Ústavný súd.

Strach je v tomto prípade bezpredmetný. Ocenenie prezidenta ako štátne vyznamenanie je zhodnotenie celoživotného prínosu pri rozvoji spoločnosti. Naproti tomu Štátna cena A.Dubčeka alebo J.M.Hurbana je štátna cena pre ľudí, ktorí za predchádzajúci rok  urobili niečo mimoriadne pre Slovensko a ich občanov. Inými slovami, zväčša je to pre mladých nadaných vedcov, umelcom, športovcom, kde chýba zo strany spoločnosti okamžité ocenenie v podobe štátnej ceny vyjadrenou diplomom, medailou a spojenú  s finančnou odmenou.  

Premiér Róbert Fico k žalobe prezidenta povedal „Nerozumiem kroku pána prezidenta. Opäť to považujem za niečo, čo smeruje proti vláde aj Národnej rade."

Právnu normu koalícia podľa neho prijala aj pre nesúhlas s tým, ako udeľuje štátne vyznamenania hlava štátu. „Veľmi otvorene som povedal pánovi prezidentovi Kiskovi, že sa mi nepáči, ak pri príležitosti vzniku SR sú vyznamenaní ľudia, ktorí boli proti vzniku SR, alebo ľudia, ktorí hovoria o slovenskom jazyku, že je zbastardený. Nie je možné, aby pri 25. výročí 1. januára prezident dával štátne vyznamenania ľuďom, ktorí stáli proti SR" povedal R. Fico.

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.