Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Za judášsky groš na radnicu?

V dobrom úmysle pri riešení problémov sa (občas) stane, že urobíme niečo, čím poškodíme iných, v tomto prípade veriacich na Slovensku.

Podpredseda vlády P.Pellergrini predkladal zákon o tkz. e-Governmente. V novele zákona ako keby náhodou bola skrytá novela zákona č.145/1995 o správnych poplatkoch. Tam sa objavilo niečo, čo malo vystrašiť prinajmenšom 75,54% veriacich t.j. 4.076.897 obyvateľov Slovenska. Prečo?

V horlivosti vláda na základe návrhu ZMOS vložila znenie novely, aby sa za cirkevný sobáš platil poplatok 10 €. Dôvodilo sa, že nový poplatok vychádza z nárastu počtu úkonov spojených s uzatváraním cirkevných manželstiev. Takto štát chcel zaviesť ďalší nezmyselný poplatok a ľudí deliť na veriacich a neveriacich (ateistov a liberálov). Formulovaná novela mohla viesť k poznaniu, že vláda vníma manželstvo a rodinu ako záťaž a preto im to „osladí“.

V takomto správaní bolo možné vysledovať dve možné stopy. Tou prvou bolo, že veriaci budú splácať dlh Slovenska, čo by bola politická fatamorgána alebo je to ideologické „šteklenie“ odradiť mladých, aby sa sobášili cirkevne a za judášsky groš prišli na radnicu.

Bolo by zaujímavé prezrieť si hlasovanie poslancov v NR SR, ktorí podporili nový diskriminačný poplatok. Potom by sme sa dozvedeli o úprimnosti politických strán v praxi. Po verejnom odpore poslanci 102 hlasmi odobrili zmenu, ktorú presadil poslanec J.Buček. Poslanci asi dúfali, že verejnosť bude pasívna a poslancom to „prejde“. Opak bol pravdou.

Diskriminácia vyvolala vo verejnosti spontánny záujem. Na základe podnetu Fóra kresťanských inštitúcií  a platforme CitizenGO v priebehu niekoľkých dní sa vyzbierala 19.138 podpisov pod petíciou. Výsledkom bolo, že vláda cúvla, poplatok bol zrušený.

Dôvetok

• Z tohto prípadu vyplýva ponaučenie, že ľudia by mali byť stále v strehu a konať. Treba dúfať, ak v súčasnosti rodina a cirkev čelí tlakom, ktoré sa pokúšajú ju rozbiť, alebo zoslabiť, nastane obrat.

• Pre úplnosť treba dodať, že R.Kaliňák po oboznámení sa s petíciou plne sa stotožnil s výhradami k poplatku za cirkevné sobáše, povedal „napriek tomu, že táto suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu – vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný."

• Kresťania a to je jedno či katolíci, evanjelici, gréckokatolíci, pravoslávni alebo židia nebudú už musieť zbierať podpisy pod petície proti rozhodnutiu vlády, ale naopak, vláda bude cítiť, že stojí za veriacimi, občanmi tejto krajiny. 

• Dalo by sa povedať, koniec dobrý všetko dobré. Vláda by si zaslúžila pochvalu, vtedy, keby nebola sama príčinou !!! Ročne sa na Slovensku uzavrie 28 tisíc sobášov, z toho väčšina je cirkevných.

• Pre kompetentných ponaučenie. Nie bezhlavo prepisovať pripomienky, ale premýšľať v súvislostiach. Aj tu platí, že hlavu nemáme na nosenie ale na rozmýšľanie.

 

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.