Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo vo februári 2018

Musíme sa postaviť na obranu pravej Európy a odmietať idey a ideológie, ktoré vyprázdňujú naše národy a našu spoločnú kultúru a naplňujú ich ilúziami a klamstvom o tom, aká Európa je a ako má byť.

Neuniklo nám že na Medzinárodnom ekonomickom fóre v DAVOSe väčšina mediálnej pozornosti sa venovala sociálnej nerovnosti. Podľa správy nevládnej organizácie OXFAM mapujúca rastúcu priepasť medzi bohatými a chudobnými. 42 najbohatších ľudí na svete vlastní rovnaký majetok, ako chudobná polovica obyvateľov planéty, teda 3,7 mld ľudí.

Záverom správy je, že „koncentrácia extrémneho bohatstva nie je prejavom rastúcej ekonomiky, ale systému, ktorý zneužíva milióny tvrdo pracujúcich ľudí“. Hlavným zdrojom ekonomického rastu v minulom roku bolo stúpajúce ekonomické trhy, ktoré napríklad z majiteľa Amazonu urobilo najbohatšieho človeka na svete.

Spomíname že pred 550 rokmi sa narodil Johann Gutenberg(1468), nemecký kovorytec a vynálezca. Preslávil sa myšlienkou zostaviť stranu z jednotlivých písmen, ktoré sa dali preskupiť  a znovu použiť na novú stranu. Gutenbergov vynález umožnil tlačiť knihy, čím spôsobil informačnú explóziu.   

Pripomíname že Karol Marx bude sláviť 200 rokov od jeho narodenia. V nemeckom mesto Trevír sa pripravujú veľkolepé oslavy. Otvorí ich predseda Európskej komisie J.C.Juncker. Oslavy K.Marxa sa budú konať „symbolicky“ v známej antickej Konštantínovej bazilike, sídle prvého kresťanského cisára rímskej ríše. V meste bude odhalená bronzová Marxová socha, ktorú mestu darovala komunistická Čína.

Vo voľbách prezidenta v Čechách tipujúci vsadili šesťkrát viac ľudí ako v roku 2013. Objem tiketov u stávkových kancelárii bol 285 mio Kč. Najvyššia výhra bola vyplatená  klientovi, ktorý vsadil na obhajobu M.Zemana 2,2 mio Kč v kurze 1,91:1. Na prezidentské voľby bolo prijatých 130 tisíc tiketov za 137,5 mio Kč.

Zaznamenali sme výrok ministra zahr.vecí Nemecka S.Gabriela, ak chce byť Srbsko členom EÚ, pred vstupom musí uznať nezávislé Kosovo. Súčasne vyzval 5 posledných štátov, ktoré zatiaľ neuznali Kosovo - Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko, aby tak urobili.  

Facebook je sieť, ktorá mení myslenie a konanie ľudí. Pred FB sa ľudia odvolávali na právo mať svoj názor, teraz chce každý skôr mať právo na svoju vlastnú skutočnosť, povedal bývalý autor FB A.G.Martinéz o ničivom dopade internetový sociálnych sieťach s dopadom na spoločenskú súdržnosť. 

Prísnosť je mottom kampane francúzskych úradov. Francúzsky parlament schválil niekoľko noviel, ktoré majú výrazne uľahčovať a spríjemňovať komunikáciu občanov s vlastným štátom. Meritom je, ak občan alebo firma  sa dopustí pri vyplňovaní formuláru nepresnosti, nepríde automaticky pokuta. Je to súčasťou plánu prezidenta E.Macrona na premenu krajiny a postupne krok za krokom zvyšovať dôveru Francúzov vo vlastný štát i k sebe navzájom. Taktiež v pláne je do roku 2022 zbaviť sa papierových formulárov.

CAS uštedril tvrdý úder Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV), ktorý uvalil doživotné zákazy účasti na olympiádach dokopy 43 ruským športovcom a aj niekoľkým funkcionárom a členom realizačných tímov. Urobil tak v súvislosti s dopingovým škandálom na ZOH 2014 v Soči.

Až 42 športovcov sa proti verdiktu odvolalo. Športový arbitrážny súd (CAS) sa prípadmi zaoberal a rozsudky zverejnil. Súd uviedol, že v prípade 28 športovcov "nazbierané dôkazy neboli dostatočné, aby sa preukázalo, že športovci porušili antidopingové pravidlá. Pokiaľ ide o týchto 28 športovcov, sankcie sú zrušené a ich individuálne výsledky dosiahnuté v Soči sú obnovené." V prípade ďalších jedenástich platí rozhodnutie MOV, ale namiesto doživotného zákazu nemôžu štartovať len na ZOH hrách v Pjongčangu.       

Mária Terézia vydala nariadenie (1773) o povinnom usadení a práci Cigánov . Podľa neho základom blaha spoločnosti je zdravý a pracujúci ľud, kradnúci  alebo žobrajúci musia byť okamžite zaradení na nútenú prácu; reforma sa nepodarila pre odpor Rómov.

Železnice sú ekologická zelená doprava. ŽSR spravujú 3.623 km tratí, čo je 6.881 km koľají normálneho, širokého a úzkeho rozchodu. Prevádzkujú 1.537 km elektrifikovaných tratí. Pod ich správou je 8767 výhybiek, 76 tunelov s dĺžkou 46,762 km a 2.333 železničných priecestí, z toho 1.160 zabezpečovacích signalizáciou. K tomu treba pripočítať takmer 3.800 budov a objektov.

Niekedy je dobre si pripomenúť nedávnu minulosť. „Bol by som nerád, aby sa budúcim prezidentom stal nejaký zaslúžili profesor egyptológie, ktorý na koniec bude zvolený len preto, že nikdy nikomu nevadil a nikdy nikoho nenaštval“ sú slová z roku 1997 a patria V.Havlovi.    

Najvyššou horou v slnečnej sústave je OLYMP na Marse, ktorý je vysoký 26 km     

Ako to chodí, keď sú v platnosti sankcie proti Rusku ukazuje príklad. Štyri tankeri, ktoré spolu vlastní súčasný minister obchodu W.Ross, priviezli do Antverp skvapalnený plyn  zakúpený v Rusku. Dôvod? Obchodník vie, kde je lacný plyn, tam sa nakupuje. Zatiaľ americký skvapalnený plyn LNG je najmenej o 30 % drahší ako najdrahší ruský plyn, ktorý sa dodáva do Európy cez „rizikovú“ Ukrajinu. Podľa odhadov do roku 2035 dosiahne ruský podiel na európskom plynovom trhu až 40 %.  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.