Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo v marci 2018

Pravá Európa očakáva a povzbudzuje nás k aktívnej účasti na spoločnom projekte politického a kultúrneho života. Je našou povinnosťou vziať na seba zodpovednosť z budúcnosti naej spolonosti.

Kanadská vláda schválila nariadenie pre všetky organizácie „ideologické testy“, ktoré chcú žiadať o odporu z vládnych financií. Najviac na to doplatila RKC. Kontroverzné nariadenie úzko súvisí s novou podobou žiadosti o letné štipendijné programy, ktoré využívajú hlavne kresťanská charita. Podanie žiadosti je podmienené podporou individuálnych práv vrátane tzv. reprodukčného zdravia čo v konečnom dôsledku narušuje slobodu svedomia garantovanú ústavou. Konkrétne to znamená, že žiadateľ musí potvrdiť , že verí vo voľnú dostupnosť potratov a ďalšie veci, ktoré sú pre kresťanov problematické. Takto katolícka cirkev pred dilemou, nechce vypovedať vojnu  právoplatnej vláde, zároveň však nemôžu podpísať  niečo, čo je v rozpore s ich vierou. Povedal kardinál T.Collins.  

RTVS vstúpila do seba Pred časom nepredstaviteľné, dnes signál, že RTVS sa dostáva do na cestu verejnej služby. RTVS na Veľký piatok neodvysielala semifinálový zápas play-off hokejovej ligy HK Nitra- HC 05 Banská Bystrica. Prednosť počas významného cirkevného sviatku dostali programy s duchovnou tematikou - priamy prenos Krížovej cesty z rímskeho Kolosea.

Neuniklo že SaS znovu zahlcuje verejný priestor „novou“ reformou zdravotníctva. V nej predstavila opatrenia pod názvom „105-krát lepšie zdravotníctvo“. Medzi opatreniami okrem iného je zvýšenie počtu nových zdravotných poisťovní alebo odštátnenie nemocníc. Zdravotníctvo nedáva SaS pokoj, aj keď píšu o novej reforme, nie je to nič iné ako oprášenie zajacovej reformy. Už vtedy sa ukázala, že reforma včera aj dnes je neprijateľná pre Slovensko. Najstrašnejšie je, že zdravotníctvo v podobe SaS nie je hodnota ale tovar a to je pre sociálne cítiace Slovensko náhľad neprijateľný.

Prezidentské voľby v Rusku 18.3.2018 pri účasti 67,5% voličov vyhral s veľkou podporou 76,7% V.Putin (v minulých voľbách 64,4%). Zdá sa, čím viac sa zhoršujú vzťahy Západu s Ruskom, tým viac rastie popularita V.Putina. Tieto paradoxne rastu aj s konfliktom s Ukrajinou. Prejavuje sa to na Kryme a v Sevastopole , kde obyvatelia  vyjadrili mu podporu vyše 91%. Voľbám nahrával zákaz štartu ruských športovcov na ZOH, čo Rusi považovali za ponižujúce voči Rusku. Taktiež aféra s agentom v Londýne  vyvoláva dohady, či je to pravda, čo tvrdí Londýn alebo je to politická hra spravodajských služieb pred voľbami?

Výsledky • V.Putin (nezávislý) 76,7% • P.Grudinin (Komunistická strana Ruské federáciaS Ruskej federácie) 11,77% • V.Žirinovskij (Liberárno-demokratická strana Ruska) 5,65% • X.Sobčáková (Občianska iniciatíva) 1,68% • G.Javlinskij (Jabloko) 1,05% • B.Titov (Strana rastu) 0,76% • M.Surajkin (Komunisti Ruska) 0,68% • S.Baburin (Ruský všenárodný zväz) 0,65% • 

Poľsko robí poriadok v zatváraní obchodov. Zákon od 1.marca predpokladá postupné zatváranie predovšetkým veľkých obchodných centier a hypermarketov. Tie budú musieť byť zatvorené 23 nedieľ v roku 2018, 37 v roku 2019 a 45 nedieľ v roku 2020. Po tomto roku bude nedeľný predaj úplne zrušený, okrem niektorých výnimiek. Za zrušenie nedeľného sa vyslovila aj Solidarita. Zákon sa netýka malých rodinných obchodíkov. Podľa zákona môžu zostať zo zákona otvorené na Kvetnú nedeľu, pretože nariadenie umožňuje otvoriť obchody v nedeľu pred Veľkou nocou a dve nedele pred Vianocami. Pre liberálov treba pripomenúť, prečo v Nemecku a Rakúsku sú OD v nedeľu a sviatok zatvorené? Prečo pred rokom 1989 boli u nás obchody v nedeľu zatvorené? 

Utečenci a migranti stále predstavujú problém EÚ. Zdrojom tejto novodobej sodomy Gomory bolo nepremyslené  (alebo že by premyslené?) vojenské zásahy  USA  a ich spojencov  v Iraku, Lýbii a v ďalších arabských štátoch. Neustále sa problém rieši. ale v nazeraní pre riešení v EÚ nie je jednota. Príkladom rázneho konania nech je Izrael.

Od 4.1.2018 izraelská vláda  začína uskutočňovať plán, ako odstrániť z krajiny všetkých ilegálnych migrantov. Väčšina pochádza z rokov 2005-2010, keď izraelsko - egyptská hranica na Sinaji ešte nebola hermeticky uzatvorená. Izrael nepokladá týchto migrantov za skutočných utečencov, ale považuje ich za votrelcov („infiltrators“), ktorí ilegálne prišli do Izraela. Každý z nich dostane letenku domov a 3500 $ v hotovosti. Kto odmietne hrozí mu väzenie.

Premiér Netanjahu povedal „Každá krajina musí strážiť svoje hranice a chrániť svoje územie pred ilegálnou infiltráciou. To nie je len právo, ale aj základná povinnosť suverénneho štátu“. Z riešením situácie sa podsúva otázka, prečo našim mienkotvorným novinárom a selektívnym súcitným kritikom verejného diania u nás a  nedostala v našich novinách priestor?    

Kedy je politik najoriginálnejší? Predovšetkým vtedy, keď hovorí pravdu. Tak to aspoň tvrdí populárny tuzemský spisovateľ J.Banáš. Svojím tvrdením narážal na osobu českého prezidenta Miloša Zemana, pričom podľa Banáša nie sú v Berlíne, Bruseli, ale ani v Prahe na Zemanovu originalitu, respektíve pravdovravnosť zvyknutí.

Bývalý diplomat a politik berie Zemanovu neúčasť v predvolebných debatách ako ústretové gesto voči svojim protikandidátom, keďže 73-ročný rodák z Kolína bol podľa Banáša veľkým favoritom nastávajúceho prezidentského boja.

Ako uviedol Banáš v rozhovore pre české Parlamentní listy, úradujúci český prezident je navzdory svojmu zhoršenému zdravotnému stavu podľa neho stále najvhodnejší kandidát na výkon prezidentského postu.

„Človek, ktorý horšie chodí, však z môjho pohľadu nie je nijako mentálne alebo intelektuálne diskvalifikovaný a na výkon prezidentského mandátu je určite spôsobilý. Wolfgang Schäuble bol napriek svojmu zdravotnému hendikepu plnohodnotným členom kabinetu Angely Merkelovej. Pokiaľ ide o pražskú kaviareň, ako sledujem názory jej členov, mám neodbytný pocit, že prezident Zeman by mal aj v stave úplnej opitosti viac rozumu než celá pražská kaviareň v stave úplnej triezvosti," uviedol sarkasticky Banáš.

Dobrá novina vyzbierala v 23.ročníka koledníckej akcie rekordnú sumu 1.108.979 €. To všetko od 24.12. do 6.1.2018. Akcia prebehla v 1287 mestách a obciach na celom Slovensku. Do akcie sa zapojilo 24.297 koledníkov v 2522 skupinkách, ktorí navštívili 65.938 rodín. Z výťažku zbierky budú podporené rozvojové projekty v krajinách subsaharskej Afriky v Etiópie, Sudáne, Keni budú podporené  projekty zamerané na základnú zdravotnú starostlivosť  a prístup k vzdelaniu.   KN 12/2018-2

Počet obyvateľov v Česku prekročil počet 10,6 mio obyvateľov, najviac od 2.svetovej vojne.   

Vo Švajčiarsku obnovili činnosť  najstaršej atómovej elektrárne.

 

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.