Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo - máj 2018

Myšlienka na zamyslenie

Pravú Európu tvorí komunita národov. Táto jednota v mnohosti sa možno zdá prirodzená.  Pozoruhodná je však skutočnosť, že nie je ani prirodzená, ani nevyhnutná. Typickou črtou Európy sú národné štáty, kde národ  s hrdosťou si riadi svoje osudy sám, s hrdosťou prestavuje veľké úspechy svojich príslušníkov vo vede a v umení, súťaží i súperí s inými národmi.

Nebezpečný švédsky dvojaký meter nesie si svoj zdroj vo falošnej politike korektnosti, kde je zakázané hovoriť o problémoch s migrantmi. Človek, ktorý upozorní na bezpečnostné rizika, býva nálepkovaný ako neonacista. Na druhej strane je škandálne, keď sa nedávno v centre Malmő zišlo niekoľko tisíc demonštrantov, ktorí arabsky vykrikovali  „budeme strieľať Židov“ a polícia nezasiahla. Tu sa ukazuje na  pokrytecky dvojitý meter. Radikálnym islamistom sa tolerujú výzvy k vraždeniu, ich kritici sú stíhaní za to, že varujú pred ich nebezpečenstvom. Malo by byť jasne povedané, nechceme Európu plnú neprispôsobivých imigrantov, ktorí na predmestiach pália auta a zanášajú k nám mimo iné radikálny islamizmus, povedal Tomáš Zdechovský, europoslanec z Česka v EP na situáciu vo Švédsku.            

M.Abbás o holokauste

Politici z Izraela odsúdili prejav palestínskeho prezidenta M.Abbása, v ktorom  na zasadaní Palestínskej národnej rady sa zaoberal dejinami európskych Židov. Židia po stáročia boli opakovane masakrovaní, čo vyústilo v holokaust. Podľa prezidenta, holokaust bol dôsledkom finančných operácii Židov. Po celosvetovej kritike prezident reagoval „Ak som niekoho urazil svojim vyhlásením, najmä ľudí židovskej viery, ospravedlňujem sa im“.  

V súčasnosti na kríž útočia  traja nepriatelia - komunizmus, liberalizmus a islam. Sú schopní spolupracovať, sú jednotní v ukrutnej nenávisti ku Kristovi Pánovi.          

Rakúsko stále bojuje o vplyv v strednej Európe  Súčasný problém s vyplácaním detských prídavkov pre pracujúce matky v Rakúsku majú byť vyplácané iba vtedy, ak dieťa je s matkou v Rakúsku. Takto ponímaný návrh vytvára nebezpečný precedens pre narušenie základných princípov fungovania EÚ. Svojvôľa Rakúska dostáva na povrch spomienky, ako sa Rakúsko chcelo stať vodcovskou krajinou v strednej Európe po roku 1989. Rakúsko sa domnievalo sa, že krajiny terajšej V4 budú potrebovať v začiatkoch vstupu do EÚ pomoc. Ako rýchlo pochopili svoj zámer tak rýchlo prišlo sklamanie.  Krajiny V4, vtedy ešte nespojené dokázali v zložitom období si pomôcť sami a Rakúsko stratilo politicky potenciál úmerne tomu ako krajinám V4 vzrastal ich význam v EÚ.

Rozpamätajme sa, že pri vstupe do EÚ, Rakúsko nám dalo zákaz zamestnávať sa v Rakúsku. Horná hranica bolo stanovená prístupovou smernicou na päť rokov, ale Rakúsko si „vyjednalo“ obdobie na sedem rokov. 

Nech nás nemýlia diplomatické úsmevy západných predstaviteľov. Politika je o záujmov a nie o priateľstve. Prečo nemecká kancelárka pred návštevou u nás sa zastaví vo Viedni, aby sa dozvedela čo nového na Slovensku?

Vo Švédsku distribuovali do každej domácnosti brožúru, ktorá má pripraviť  na možnú krízu či vojnu.  

India dokončila elektrifikáciu  Dedinka Lejsang bola poslednou obcou v Indii, kde sa postavili posledné  elektrické stĺpy (28.4.2018). Pre Indiu to boli jeden z kľúčových fenoménov rozvoja hospodárstva a techniky. Vládny program elektrifikácie stal 11 mld $. Pripomeňme si, že aj Lenin pri prevzatí moci deklaroval tézu, že komunizmus sa rovná moc sovietov plus elektrifikácia celej krajiny. Podobne to bolo aj u nás, kde elektrifikácii sa pripisoval strategicky význam. Na Slovensku poslednou obcou, ktorá dostala elektrinu bola Zlatá Baňa v okrese Prešov 6.9.1960. V roku 1953 bola elektrifikovaná trať Žilina - Spišská Nová Ves. Pre zaujímavosť, v Čechách to bolo v roku 1955, poslednou obcou bola Hrčava.

Je situácia v RTVS predzvesťou niečoho?  Zmnožujúce slova normalizácia z budovy RTVS mrazia. Ako keby tí, ktorí sa s nimi oháňajú nepoznali význam slova. Netušia, aké dôsledky malo slovo po roku 1968 pre tých, ktorí boli ním zasiahnutí. Autori si neuvedomujú, že ohrozujú funkčnosť  a akcieschopnosť RTVS. Ak použijeme platné zákony, môže sa to vykladať aj ako ohrozenie bezpečnosti štátu, pretože verejnoprávne spravodajstvo má povinnosti.

Pre úplnosť treba pripomenúť, že každé nové vedenie robilo zmeny, ktoré sa až na prvom mieste týkalo ľudí. V.Mika, R.Rybníček, a teraz aj V.Rezník. Prvý dvaja prišli z prostredia súkromných médií, pre ktoré je vždy až zisk, zábava a bulvár. S nestrannosťou, objektivitou a verejnoprávnosťou to nemalo veľa spoločného. Pritom R.Rybníček vyhodil z televízie 900 ľudí a média boli ticho. V roku 1998 za vlády M.Dzurindu garnitúra na čele s riaditeľom STV Materákom prepustila všetkých šéfredaktorov, zatvorila ich na 28 poschodí v Mlynskej doline a hlavný mediálny proti mečiarovský prúd mlčal.

Brexit znamená menej peňazí v rozpočte EÚ na roky 2021-2027. Celkový rozpočet, ktorý EK pripravila je vo výške 1,14 bilióna €, čo predstavuje 1,11 % celkového ekonomického výkonu 27 štátov EÚ. Oproti rokom 2014-2020 je rozpočet  zvýšený, ktorý bol 1,09 bilióna €.

Návrh rozpočtu v sebe skrýva klauzulu, ktorá umožňuje penalizovať členské štáty, ktoré porušujú zásady právneho štátu. Hrozným zistením zostáva, že klauzula prepája sa z peniazmi EÚ. Preložené do reči laika to znamená, že v prípade nedodržiavanie zásad sa „neposlušným“ štátom fondy budú zmrazovať ?!

Druhou pohromou nastáva paradox, že v rozpočte sa počíta so znížením dotácii do agrosektoru o 5% súčasného stavu. Čo na to Francúzsko, ktoré vníma túto dotáciu ako „automatizmus“. Zavádza sa aj nová daň z plastov.

Migrácia stále sužuje EÚ, straší pripravovanou smernicou Dublin IV, ktorá je pre väčšinu neprijateľná. Zdá sa, že rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, že na humanitárne vízum nie je žiadny nárok vyvolá hlavne v Nemecku bolenie hlavy.

Zaujímavý je názor V.Klausa, ktorú opísal migráciu vo svojej knihe Stěhovaní národů „Európa prostredníctvom EÚ vyslala do sveta  signál, že masová migrácia je možná, na naštartovanie pochodu migrantov stačilo. Bola to povestná iskierka, ktorá zažne požiar. Okamžitá masová zamestnanosť migrantov je iba utopistickým snívaním európskych naivných multikulturalistov. Dlhý čas budú prisťahovalci odkázaní na štedrosť európskeho sociálneho systému, čo na makroúrovni bude vyžadovať  mnohomiliardové financie. Oveľa väčším problémom bude dosah takéhoto počtu migrantov na koherenciu európskej spoločnosti, na atmosféru v Európe, na pocit bezpečnosti domova, na životné i existenčné istoty miliónov  pôvodných Európanov“.      

Podľa Národnej banky Slovenska zadlženosť domácnosti  predstavuje riziko už aj pre banky. Dlh domácnosti rastie rýchlejšie ak ich príjem. Pred desiatimi rokmi Slováci si požičiavali menej ako obyvatelia V4. Príčin je niekoľko - zvyšovanie miezd a cien nehnuteľnosti v nižšej ponuke nových bytov. Ďalej je to dopyt po nich a súčasná úroková politika komerčných bánk, ktoré priehrštím požičiavali. Nová politika stanovuje, že úvery by nemali prekročiť osemročný čistý príjem žiadateľa. V tomto roku platí, že klientovi po zaplatení všetkých splátok musí zostať aspoň 15% rezerva z čistého príjmu, od júla 2018 sa zvyšuje na 20%, čo v praxi znamená, že žiadateľ môže žiadať vtedy, ak budú mať 20% vlastných úspor.   

Chválime že konečne niekto začína naprávať správne používanie slovenského jazyka vo verejnom a mediálnom prostredí. Mladí v dôsledku globálnych sieti prepájania žiadajú rekodifikáciu slovenského jazyka smerom  k ich „mentálnej“ úrovni. Odborníci odpovedajú, že žiadnu zmenu netreba. Čo treba, je dodržiavať základné pravidlá na úrovni znalosti absolventa základnej školy, čo v živote znamená u každého Slováka. 

Preto treba uvítať iniciatívu verejnoprávnej agentúry TASR. V spravodajstve sa bude venovať kultivovaniu spisovného jazyka. Začína so seriálom návodov týkajúci sa  používania slovenského jazyka.  

Z Ukrajiny preniká neuspokojivá informácia, že 35 futbalových klubov obvinila  ukrajinská polícia z manipulácie výsledkov. Podieľali sa na podvodoch pri stávkovaní, ktoré ročne vynášali zisk okolo 5 mio $. 

Faux pas spôsobili organizátori MS v Kodani. Hokejistom po víťaznom zápase s Francúzskom (3:1) bolo „umožnené“ si vypočuť iba prvú časť hymny SR. Aj to sa stáva  ... v západnej Európe. „Splachovací“ Slováci prijali s porozumením „nedorozumenie“.

Nevedeli sme a už vieme, že moslimovia nemajú radi psov, hovoria o nich, že sú nečisté zvieratá. Za to mačky požívajú neprimeranú mačaciu dôveru. Psi sú u nich fuj, mačky a vtáci  sú v pohode.  Mať psa v Kuvajte je drahá záležitosť. Okrem žrádla a veterinára musí majiteľ mať aj psiu slúžku , ktorá chodí so psom von a stará sa o neho

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.