Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Nebol to atentát !

(zamyslenie sa o J.Gabčíkovi v roku 1942 v Prahe)  

V júni si pripomíname 76 rokov od vojenskej operácie (nie atentátu) v hitlerovcami okupovanej Prahe dvoch príslušníkov československej armády v zahraničí. Vtedy dvaja parašutisti Československej armády Jozef Gabčík a Jozef Kubiš  splnili ako vojaci rozkaz odstrániť R.Heydricha, tretieho muža v hierarchii Veľkonemeckej ríše.

Cieľom bolo potrestať vraha českého národa a tvorcu zločinného programu holokaustu, šéfa Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti (Reichssicherheitshauptamt – RSHA) a Bezpečnostnej služby (Sicherheitsdienst – SD), v rokoch 1941 – 1942 zástupcu  ríšskeho  protektora Protektorátu Čechy a Morava, obergruppenführera Reinharda Heydricha.

Zmätočné pôsobí v Čechách zámena pojmov pri pripomínaní si vojenskú operáciu československej armády v praxi. Nie „atentát“ ale vojenská operácia, riadená Londýnom, nie  „česká akcia“ resp. akcia „českých vojakov či parašutistovi“ ale  česko-slovenská vojenská operácia. Asi najväčšia podlžnosť v Čechách sa aktívne pretvára nespomínaním neúcta voči Slovákovi Gabčíkovi. Je pravda, že pri oficiálnych akciách nie je J.Gabčík „zatajovaný“ ale nie je v slove prezentovaný.

Na nepravdivé informácie hraničiace zo zámyslom „zabúdať“ na jedného z vojakov akcie ANTHROPOID, ktorý položil život v priestore kostola Sv.Cyrila a Metóda, dnes už povýšeného in memoriam na generálmajora Jozefa Gabčíka z Poluvsia pri Rajeckých Tepliciach nie je ľahko písať.

Je to ako bojovať s veternými mlynmi s dnešnými novinármi v Čechách o korektnosti faktov, ktorí sú schopní stvoriť, uverejniť a ohlupovať nimi čitateľskú verejnosť. Oni totiž vo väčšine prípadov nie sú schopní si ani naštudovať reálie o tom, o čom chcú písať, ale nie sú schopní si ani vyhľadať potrebné podklady a už vôbec nie napraviť omyly a uverejniť nejakú opravu svojich nepresných a zavádzajúcich článkov.

Historik F.Vrábel k mäteniu pojmov napísal „Milí českí publicisti, nenastal už naozaj čas, aby ste vzali na vedomie, že existovali/existujú aj nejakí Slováci, a že v druhom odboji to bolo československé a nie české vojsko, ktoré bojovalo za obnovu Československa? Ostatne prvýkrát československé zástavy po rokoch zaviala práve na Slovensku v auguste 1944“.

Aj za riekou Morava žijú ľudia, pre ktorých aj kúsok histórie je vzácna vec, preto si ju musíme chrániť, napísal o vojenskej akcii Čech Otakar Mach.

Česká pošta vydala v minulom roku k 75.výročiu jubilejnú známku, lepšie povedané aršík. Sú na ňom zachytené predmety, majúce vzťah k tejto udalosti. Na aršíku je tiež text

Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!

 „Připomíná spíše nějaké heslo ze sportovního  utkání, je věcně nesprávný. Byli to českoslovenští vojáci, byli vojáky Československé armády. Je takřka symbolické, že Gabčík byl Slovák a Kubiš Čech. Po všech stránkách Čechoslováci. Na nášivkách uniforem byl nápis Czechoslovakia. Všichni v odboji, ať zahraničním nebo domácím, bojovali za svobodné Československo.

Vykonali uložený úkol, položili své životy za svou vlast, za její svobodu. Je třeba připomenout všechny ty, kdož jim pomáhali. Známe ty, kteří padli do spárů gestapa, byli umučeni nebo popraveni, ale neznáme ty, kteří gestapu unikli. Kde vzali odbojáři odvahu pustit se do boje zdánlivě ztraceného, kdy nebylo vidět světélko na konci tunelu?“ napísal O.Mach web stránke www.noveslovo.sk.

Nech jeho posolstvo pravdy nám pripomenie, že o pravdu musíme bojovať, história nemôže stáť bokom hlavne u historikov. Oni stoja v prvej bojovej línii pravdy, lebo iba pravda nás uzdraví.

http://noveslovo.sk/c/Postovni_znamka_k_jednomu_vyroci

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.