Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Bože, vráť svetu pravdu !

(O exkluzívnom bývaní, o prepojení, o verejných zákazkách, o cene, ..... )

Nič priliehavejšie pri uvedení prevzatého článku ma nenapadlo, ako Čapkovské “Bože, vráť svetu pravdu“ ma stálu platnosť.

Mnohokrát veci, procesy a deje v spojení s domácimi menami nie vždy nám „otvárajú“ oči. Ak aj domáci pisateľ upozorní na konkrétnu kauzu, nie vždy je rešpektovaný. Pretože to čo sa javí a podáva v meste môže sa zdať izolované a nevierohodné. Ale ak tá istá kauza sa objaví v celoslovenských médiách, začína byť aktuálna aj doma. Preto článok zverejnený v týždenníka 7 PLUS (7.11.2008) má práve z tohto uhlu pohľadu svoj význam a má svoju vypovedaciu hodnotu.

Môžeme mať rôzne názory na média. Týždenník 7 PLUS pri analyzovaní diania na Slovensku pracuje odborne. Systematicky zbiera informácie už vtedy keď sa netuší, že z toho môže byť kauza. Jeho syntéza spoločenských a verejných dejov sú prehodnocované a dávané im priority. Ak príde vhodný čas na zverejnenie, na základe analýzy sa napíše článok, ktorí je pravdivou výpoveďou o kauze, ktorá „hýbe“ Slovenskom. V tom je redakcia originálna, už iba tým, že vyslovuje iný názor, nastoľuje a obhajuje demokratické princípy. Preto „vlajková loď“ spoločnosti vydávajúca 7 PLUS je vo verejnosti rešpektovaná a je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a politického vývoja Slovenska..  

Pri zvažovaní vyžiadať si zvolenie na zverejnenie ho na mojej webovej stránke mal som práve tieto myšlienky na mysli. Nech tento článok je dôvodom sa zamyslieť, či to, čo je napísané je aj pre toho, ktorý sleduje komunálnu politiku v meste pravdivé, alebo si mysli, že to čo sa robí v meste je v súlade so slušnosťou a morálkou? 

 Nové hniezdo

 Anna Belousovová má v Bratislave nový luxusný byt. Od firmy, ktorá na Kysuciach vyhráva mnohomiliónové verejné súťaže.


 

Romantický výhľad na Bratislavský hrad či parčík s malebnými košatými stromami. Tichá lokalita s vynikajúcim napojením na hlavné magistrály. Len pár minútová prechádzka k obchodom, reštauráciám, tržnici s čerstvou zeleninou a ovocím na Miletičovej ulici. Lekáreň i súkromné zdravotné stredisko priamo na prízemí domu. Strážený policajný areál hneď vedľa. Súkromné parkovisko s rampou na diaľkové ovládanie. Slušní susedia, čisté a vynovené spoločné priestory. Jednoducho - bývanie snov. Na Daxnerovom námestí v širšom centre Bratislavy si túto idylku dopriala národniarka Anna Belousovová. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností si koncom septembra kúpila luxusnú novostavbu mezanínu. Developérom je firma, ktorá na Kysuciach i priamo v Čadci realizuje zaujímavé verejné zákazky.  

Exkluzívne bývanie

Staršia trojpodlažná tehlová bytovka na Daxnerovom námestí prešla za posledné dva roky radikálnymi zmenami. Narástla o nadstavbu so štrnástimi dvojúrovňovými bytmi. V katastri sú zapísané nie ako mezonety, ale mezaníny. V architektonickom slovníku znamenajú mezaníny niečo ako medzipodlažné byty, čiže napríklad pri veľkom podkroví sa neurobí klasický mezonet, ale medzi podlažie. Spomínané mezaníny majú napríklad spodnú časť väčšiu ako vrchnú alebo naopak, vrchná obytná časť je väčšia ako spodná. Pri niektorých štvorizbových mezanínoch na Daxnerovom námestí má vrchná podkrovná časť približne tridsať štvorcových metrov a spodná šesťdesiat metrov. Vedľajšie byty majú zase pomer prevrátený, dolná časť je rozlohou menšia ako vrchná.


Nadstavané mezaníny ponúkajú naozaj exkluzívne bývanie. Majú dve kúpeľne s toaletami a dva balkóny. Rozvody na klimatizáciu sú samozrejmosťou. Priestor je riešený flexibilne, dá sa prerobiť podľa požiadaviek obyvateľa - dostavať či posunúť priečky, znížiť stropy, na mieru prispôsobiť osvetlenia.

V týchto dňoch prebiehajú v bytoch posledné úpravy, veď len nedávno dostali kolaudačné rozhodnutia. Niektoré byty sú už predané súkromným osobám, niekoľko stále vlastní stavebník - kysucká firma Riastav. Štvorizbové, respektíve triapolizbové byty s rozlohou vyše 90 štvorcových metrov sú v aktuálnej ponuke realitných kancelárií. Cenová hladina je šesť a pol milióna až sedem miliónov korún (216-tisíc až 232-tisíc eur).

Prepojenia

Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová nadobudla mezanín kúpnou zmluvou z 23. septembra 2008. Podľa našich informácií v byte zatiaľ nebýva. Nadstavbu realizovala firma Riastav z kysuckej obce Nová Bystrica, ktorá sa presídlila do neďalekého Krásna nad Kysucou.

Majiteľa a konateľa Jána Čierňavu pozná národniarka osobne. Presne pred rokom, v novembri, sa stretli pri slávnostnom odovzdávaní prvej etapy vodovodu v Novej Bystrici. Strihali sa pásky, padali dojemné slová vďaky. Ako odznelo v prejave a publikovalo sa v miestnom Novobystrickom hlásnikovi: „Dielo vytvorila firma Riastav pod vedením Jána Čierňavu vďaka výraznej pomoci ministerstva životného prostredia a podpredsedníčky NR SR Anny Belousovovej. Z environmentálneho fondu bolo poskytnuté 11,2 milióna korún, obec prispela sumou 566-tisíc korún.“ Ako je všeobecne známe, ministerstvo životného prostredia i environmentálny fond ovláda SNS, kde je Anna Belousovová podpredsedníčkou. 

Verejné zákazky

Riastavu sa na Kysuciach slušne darí. Firma, ktorá nemá ani vlastnú internetovú stránku s referenciami, získava zaujímavé verejné zákazky. Pred pár mesiacmi vyhrala súťaž na prvú etapu výstavby bytov v Čadci za vyše 41 miliónov korún (1 380 867 eur). Súťaž vyhlásilo mesto Čadca, kde Anna Belousovová v minulosti zastávala funkciu primátorky a v súčasnosti sedí v mestskom zastupiteľstve. Tretieho septembra sa v Čadci-Kýčerke poklepal základný kameň, slávnostne sa odštartovala výstavba prvého bloku z plánovaných troch deväťpodlažných bytových domov. Náklady na prvú etapu sú, ako sme už spomínali, vyše 41 miliónov, druhá etapa zhltne 110 miliónov korún. Byty sú financované mestom Čadca a formou výhodného úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Riastav takisto uskutoční aj prestavbu mestského domu v Čadci za viac ako 34 miliónov korún (vyše 1,1 milióna eur). Zmluvu s verejným obstarávateľom - mestom Čadca - uzavrel vo februári tohto roku.

Za ostatné dva roky vyhral Riastav verejné obstarávanie aj od Žilinského samosprávneho kraja, ktorému velí smerák Juraj Blanár. Riastav realizoval zákazku prístavby DD a DSS Zákamenné za viac ako 31 miliónov korún (vyše milióna eur) a rekonštruoval svetlíky striech na SOU strojárskom v Martine za 2,7 milióna korún (takmer 90-tisíc eur).

Koľko stál?

Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová má okrem trojmiliónového luxusného Audi A8 k dispozícii zadarmo aj komfortný služobný byt na Kohútovej ulici, len kúsok od svojho nového hniezdočka. Po nástupe do parlamentu si ho za niekoľko stotisíc korún dala vynoviť a nadštandardne zariadiť štýlovým nábytkom dovezeným z Rakúska a Nemecka. Daňoví poplatníci sa jej poskladali na sedačku s dvomi kreslami za 134-tisíc korún, šatníkové skrine za 117-tisíc korún či jedálenský stôl so štyrmi stoličkami za
71 600 korún. Či si moderný dizajn a nadštandard dopraje aj vo vlastnom a za vlastné, nie je zatiaľ známe. Nezodpovedanou zostáva aj otázka, koľko konkrétne Anna Belousovová za byt zaplatila, či išlo o trhovú, alebo nejakú zvýhodnenú sumu. Na byt má záložné právo banková inštitúcia, pravdepodobne si teda brala úver.

Podpredsedníčka parlamentu zarobila za minulý rok podľa daňového priznania necelých 800-tisíc korún (26 414 eur), rok predtým iba 371 400 korún (12 330 eur). Neuvádza si žiadne úspory či cenné papiere, ktoré by presahovali 35-násobok minimálnej mzdy. Našetriť si zo spomínaných príjmov na sedemmiliónový bratislavský byt a popri tom ešte živiť rodinný dom so záhradou v Čadci, ktorý vlastní, asi nebude hračka.

Bývať alebo prenajímať?

Národniarka, ktorá zanedlho oslávi päťdesiatku, v posledných rokoch veľa investuje aj do svojho vzhľadu a oblečenia. Jej šatník sa rozrastá o noblesné kúsky, Slotova pravá ruka viditeľne mladne, pokožka stráca vrásky, telo naberá priam dievčenskú pružnosť. Belousovová žiadnu omladzujúcu plastickú operáciu doteraz nepriznala. Pochvaľuje si len kvalitné ruské krémy. A priznáva, že štíhlu postavu má vydretú v posilňovni. „Myslíte si, že cvičím od radosti? Ja tam niekedy idem s pocitom, akoby mi šli zuby trhať,“ priznala pred časom pre médiá.

Zlému pocitu môže byť koniec. Zrejme jednou z mála nevýhod jej nového bytu je chýbajúci výťah. Ak sa tam národniarka rozhodne bývať, čaká ju dennodenné šliapanie do schodov. Ak sa rozhodne mezanín prenajímať, môže si k mesačnému parlamentnému príjmu prilepšiť minimálne o tridsaťtisíc korún. (KRISTÍNA DUGOVIČOVÁ) “

Článok je zverejnený a vychádza s láskavým zvolením redakcie 7PLUS (07.11.2008)

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.