Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo v júni 2018

Na zamyslenie

Nepodporujeme uloženú a nanútenú jednotu. Úpadok kresťanskej viery Európe ide ruka v ruke s obnoveným úsilím dosiahnuť politickú jednotu - ríšu peňazí a predpisov, ktorých pláštikom je pseudo nábožensky univerzalizmus, ktorého tvorcom je EÚ.

Trump tvrdo zaútočil na Merkelovu vládu. Na Twitteri komentoval migračnú debatu v Nemecku a kritizoval Európu, že dovolila utečencom, aby „násilne“ zmenili jej kultúru. „Nemecký ľud sa obracia proti svojmu vedeniu,“ napísal prezident k debate nemeckých vládnych strán o prisťahovaleckej politike.

Trump, ktorý má podľa amerických médií s Merkelovou napäté vzťahy, na Twitteri napísal, že migračné spory „lomcujú už beztak slabou berlínskou koalíciou“. Zločinnosť v Nemecku podľa neho stúpa. „Všade v Európe robia veľkú chybu, keď dovolili príchod miliónov ľudí, ktorí tak mocne a násilne zmenili ich kultúru,“ napísal prezident. „Nechceme, aby sa niečo podobné stalo u nás“ upozornil.

Zamyslíme sa či sa môže opakovať história, aj keď okolnosti  nemusia byť plne totožné. V roku 1992 presadili vtedajší slovenskí suverenisti deklaráciu zvrchovanosti. V roku 2018 musia dnešní slovenskí suverenisti pokúsiť presadiť novú deklaráciu o neprípustnosti obmedzovania slovenskej suverenity.                    

Na svete je len päť krajín bez dlhov. V Európe je to Lichtenštajnsko s počtom 37 tisíc obyvateľov. Mimo Európy sú to Brunej (420.000), Macao (640.000), Palau (21.000) a Britské Panenské ostrovy (32.000).                                          

Celosvetový dlh rastie. V roku 2015 bol 195 biliónov €, koncom roku 2017 už 217 biliónov. Suma predstavuje 325 % celosvetovej hospodárskej produkcie. Prevažná časť svetového dlhu ide na vrub najvyspelejších štátov. Ich dlh je cca 170 biliónov €, čo je asi štvornásobok ich úhrnného  HDP ... a potom máme šetriť finančne, ekologicky, ... potom nie je to realita ale sci fi.                                         

Podľa medzinárodných prognóz  do roku 2030 zanikne bez náhrady 40-45% všetkých pracovných miest. V Nemecku dnes už 20% obyvateľov má prisťahovalecké korene a z hľadiska matiek v Nemecku už štvrtina sú deti migrantov. 

Estónsko rozširuje od 1.júla verejnú dopravu z hlavného mesta aj na prímestské autobusy zadarmo. Je na zamyslenie, či ranné zahltené príjazdové cesty hlavne do Bratislavy, Trnavy, Žiliny ale aj v lokalite Vysokých Tatier je stav konečný, alebo východiskom je snažiť sa dostať ľudí do prímestských vlakov? Iba do Bratislavy denne dochádza 150 tisíc ľudí. Preto ŽSR a Ministerstvo dopravy pridalo od 1.júla nové vlakové spojenia v počte 74 nových vlakových spojení, čím železnice ponúkajú ľuďom, aby do práce dochádzali vlakom. Pre spojenie Kysúc do Žiliny pribudnú dva nové spojenia.

Iba tak na okraj v Saudskoarabskom kráľovstve žije viac ako 8 mio cudzincov, väčšinou pracovníkov na naftových poliach a pomocníc v domácnostiach. Z nich je asi milión kresťanov, prevažne prisťahovalcov z Filipín, ktorých je tam 1.050 tisíc. Okrem nich tam pracujú aj kresťania z Egypta (koptovia), Etiópie, z Európy a USA. Títo nemajú ani jeden kostol, ani jedného kňaza, ani možnosť verejne prejaviť svoju vieru.         

Vyše 1200 anglických chuligánov malo zákaz vycestovať na MS vo futbale do Ruska.  

Chudoba ohrozuje 650 tisíc Slovákov, ktorí majú spoločného menovateľa, mesačne zarábajú menej ako 360 €. Celkový počet týchto poberateľov je 12,4%. Najohrozenejší  je východ a rodiny s viacerými deťmi.

Vláda posilnila sociálny charakter štátu, prijala opatrenie, aby deti v poslednom roku v MŠ a žiaci v ZŠ dostávali zadarmo obedy v školských jedálňach.

V Bavorsku  vstúpila do platnosti vyhláška nariaďujúca vyvesovanie kresťanských krížov v štátnych úradoch. Povinnosť sa nevzťahuje na vysoké školy, divadla, múzea, u nich je to doporučene. Podľa nariadenia, ktoré presadil bavorský premiér M. Sőder (CSU), musia byť kríže vyvesené ako výraz „prihlásenia sa k identite a kultúrnemu charakteru Bavorska“.

Volkswagen Slovakia vyrobila na Slovensku od roku 1991 viac ako 5 mio vozidiel. Vo fabrike pracuje 13.700 ľudí. Priemerný plat bez manažmentu je 1854 €. Medzi sociálne benefity patrí 13. a 14. plat. V minulom roku odviedol na daniach a odvodoch viac ako 217 mio €.   

Rakúsko vláda sa rozhodla uzavrieť sedem mešít a vyhostiť z krajiny 60 imánov s rodinami. Kancelár S.Kurz prehlásil, že je to krok „proti vytváraniu paralelných spoločnosti, politickému islamu a radikalizácii“. Mešity, sponzorované  tureckým štátom, resp. Turecko-islamskou kultúrnou asociáciou, v ktorej kážu v Turecku vzdelaní duchovní, bola dlhodobo terčom kritiky. Deti, ktoré ich navštevujú, nevedú ich k integrácii do väčšinovej spoločnosti. V krajine je 700 tisíc ľudí vyznávajúci islam so 400 mešitami.  

Európsky súdny dvor rozhodol, že ani v zúfalej situácii nie je nárok na humanitárne vízum. Členské štáty, preto nie sú povinné ho udeliť migrantom z humanitných  dôvodov. Súd argumentuje, že z európskeho práva žiadna takáto povinnosť nevyplýva. Súd potvrdil právo, že sa tak môže stať na základe vnútroštátneho práva. Ak niekto nemá právo na azyl, nemá ani právo na voľný vstup. Súd rozhodol v neprospech migrantov. Preložené do hovorovej reči, A.Merkelová „dostala politickú facku“. Nemecko má jeden a pol milióna  prisťahovalcov na jej zodpovednosť. Opakom je Maďarsko, ktoré konalo v intenciách práva, pustilo na svoje územie len tých, ktorí mali udelené maďarské vízum.  

Dánsko zakázalo zahaľovanie tváre. Takto rozširuje tie európske krajiny, ktoré zakazujú nosiť na verejnosti oblečenie zahaľujúcu tvár. V Nórsku zakázali zahalenú tvár v škole.

Rok 1873 je rokom revolúcie v obliekaní. Buttenheim je mestečko v Bavorsku, južne od Brambergu. Býval tam jej najúspešnejší a najznámejší obyvateľ mesta Levi Strauss. V 18 rokoch sa odobral do Ameriky za šťastím. V roku 1873 si nechal spoločne s J.Davidsem patentovať nohavice vo farbe janovskej modrej, ktoré mali vrecka spevnené medenými nitmi. Nohavice odštartovali proces premeny v módnu globálnu ikonu známu ako džiny, rifle či texasky ... a svet sa stal džinový, rifľový, texaskový.

Najpresnejší orloj na svete je od roku 2009 v Starej Bystrici. Najmladší orloj na svete pochádza od slovenského sochára V.Lovišku. Orloj ako jediný na svet ukazuje pravý slnečný čas a je najpresnejší na svete, pretože je riadený počítačom podľa signálu DCF. Okrem času astrolábu ukazuje fázy mesiaca a jeho polohu na oblohe.

... na záver pomôcka mnohí narazíme na problém v gramatike slovenského jazyka. Na to poslúži oficiálna stránka SAV s online slovníkmi slovenského pravopisu - slovnik.juls.savba.sk  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.