Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo v júli 2018

Kresťanstvo je stimulom kultúrnej jednoty. Pravá Európa hlása rovnakú dôstojnosť každého jednotlivca  bez ohľadu na pohlavie, postavenie alebo rasový pôvod. Toto všetko vyrastá z koreňov kresťanstva. Kresťanstvo vytvorilo nový vzťah medzi mužom a ženou, vyzdvihlo lásku a vernosť do novej bezprecedentnej polohy. Manželský zväzok poskytuje im možnosť spoločného rozvoja. A tak najobetavejšie skutky, ktoré robíme, sú v prospech našich manželiek/manželov a detí. Tento dar sebaobetovania je ďalším príspevkom kresťanstva tej Európe, ktorú milujeme.

Pripomenuli sme si že 17.júla 1992 pri príležitosti výročia podpísania DEKLARÁCIE O ZVRCHOVANOSTI SLOVENSKE REPUBLIKY konala na sútoku riek Moravy a Dunaja pod hradom Devín Národná vatra zvrchovanosti.

Vo výstavbe nájomných bytov v rámci EÚ zaostávame. Nájomných bytov máme 6% z celkového bytového fondu, v EÚ je to 20%. Spolu s Chorvátskom a Rumunskom máme najmenej nájomných bytov. Napríklad vo Viedni každý štvrtý človek býva v nájomnom byte. Po roku 1989 štát v ekonomickej horlivosti sa zbavil veľkého investičného deficitu spojeného s rekonštrukciou a modernizáciou nájomných panelákových bytov, podľa Havla „králikárni“ a ich odpredával.

Slováci najväčšiu nedôveru pociťujú v neistote nájomného bývanie v generačnom horizonte. Taktiež cena nájomného v nájomných bytov sú Slovensku je rôzna. Napríklad V Bratislave 600 € a v Rožňave 250 €.  Súčasná platba za užívanie takéhoto bytu okrem mesačných preddavkov za užívanie musí nájomník splácať aj úver, v Čadci je to 2,50 €/m2. 

Šok z prieskumu - znepokojujúce prieskumy v oblasti politiky a mladých sú alarmujúce. Otázkou je, či (iba) v Čechách?  Skoro polovina dokazovaných mladých ľudí nevie čo sa stalo v rokoch 1918, 1938, 1948 a 1968.

Zhruba pätina Čechov vo veku 18-65 rokov nevie, kedy vzniklo Česko-slovensko a nepozná udalosti roku 1918. Takmer štvrtina nedokáže povedať, čo sa prihodilo v roku 1968. Tretina nemá povedomie o februári 1948 a skoro polovina nevie, čo znamenal rok 1938.

Posledný prieskum mladých v Čechách dopadol žalostne. Hovorí, ako ďaleko má ročník 18 - 24 rokov od historickej znalosti, je to historická úbohosť. Ich výpovede musí zalarmovať nedokonalosť vzdelávacieho systému od počiatku po roku 1989. O roku 1918 nevedelo 79% respondentov nič / v kategórii od 18-24 rokov 72%, o roku 1938 54%/42%, o roku 1948 65%/51% a o roku 1968 76%/54%. Prieskum o osmičkových výročiach pre spoločnosť Post Bellum previedla agentúra NMS Media Research.    

Vzťahy USA a Iránu sú na bode mrazu. Washington  chcel rozpútať v Iráne nepokoje. Na informáciou ostro reagoval prezident Hasan Rúháni. Prezident D.Trump na Twitteri odkázal „Už sa nikdy, ale nikdy nevyhrážajte sa Spojeným štátom, lebo ponesiete následky, aké ešte nikto v dejinách nikdy znášať nemusel“.       

Škoda na poliach - tretina úrody jahôd zhnila. Dôvodom nebolo počasie či „nálety“ utajených zberateľov, ale nedostatok zberačov. O samo zber nie je záujem a pracovná sila v podobe mladých a sezónnych brigádnikov spojená s nízkym platovým ohodnotením v porovnaní s odmenami vo vyspelých krajinách (Nemecko, Anglicko). Výsledkom nedostatku zberačov plodí stratu a trh prichádza o ovocie. 

Maďarsko oficiálne vystúpilo z globálneho migračného balíka OSN. Podľa maďarskej vlády základná koncepcia tohto dokumentu OSN protirečí zdravému rozumu i snahám o obnovenie európskej bezpečnosti. „Potvrdilo sa, že postoj Maďarska k migrácii je diametrálne odlišný od stanoviska OSN. Maďarsko nebude meniť svoju migračnú politiku a nezmení ju ani žiadny globálny migračný balík“ povedal šéf rezortu diplomacie.      

Pápež navštívil Ženevu sídlo Svetovej rady cirkví pri príležitosti 70.výročia  jej založenia (Amsterdame 1948). Dnes združuje 348 cirkví z vyše 120 krajín. Členmi tejto organizácie  je väčšina anglikánskych, pravoslávnych a protestantských cirkví. RKC nie je členom, ale na zasadania Svetovej rady cirkví vysiela svojho pozorovateľa.      

Podiel domácich potravín podľa prieskumu agentúrou GfK v obchodoch dosahuje 37,2%. Pred šiestimi rokmi to bolo na úrovni 50%. Najviac slovenských potravín je v reťazci Coop Jednota (56%), CBA (48%)

Trianonská mierová zmluva bola podpísaná 4.6.1920 v paláci Veľký Trianon vo Versailles. Maďarsko sa okrem iného zaviazalo rešpektovať vytýčené hranice novovzniknutého  Česko-Slovenska  a zaplatiť vojnové reparácie.  Táto trauma je stále u našich južných susedov citlivá.  Z „pánskeho maďarského národa“ sa stal neveľký, málo významný štát v strede Európy. Naposledy sa do verejnosti dostala informácia, že v Budapešti 22.6. sa konala premiéra rockovej opery Trianon. Autor K.Gergely sa podľa maďarských médií usiloval „zobraziť tragický moment maďarský dejín.

Zaujala cenová ponuka mužstiev ktoré sa stretli v druhom kole LM. Cena mužstva Trnavy je 6,7 mio € , hodnota Légie Varšava 33,2 mio €. Podobný priepastný rozdiel je v rozpočte oboch mužstiev. Légia Varšava má ročný rozpočet 60 mio €, čo je 20-násobok toho, s akým pracuje Spartak Trnava. Pre úplnosť podľa dostupných informácií priemerný plat v Slovane je 6000 €, najlepší ročný príjem má 130 tisíc €, v Žiline 3800 €/85.000 € a Senici 2100 €/48.000 €.

Na tohoročnej TdF  sa vykonalo celkom 2.852 testov na doping, všetky boli negatívne.

Pred sto rokmi (17.7.1918) uhorský parlament zamietol volebné právo ženám. Slovenské ženy ho získali až v ČSR.  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.