Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Kde kráča Rakúsko?

Postupné kroky napovedajú, že Rakúsko vytvára most medzi západom a východom a zároveň sa stáva agentom Ruska a Číny v EÚ bez ohľadu, čo si o tom myslia ostatní. Na súčasnom Rakúsku je niekoľko pozoruhodnosti.

• V Číne bol na štátnej návšteve rakúsky prezident a s premiérom s 250 člennou delegáciou, štyrmi ministrami, 170 významnými podnikateľmi a 30 vedcami a umelcami. Hovorilo sa o priateľstve a vzájomnom obchode, akosi sa pozabudlo na ľudské práva.

• Prvá zahraničná cesta V.Putina po znovuzvolení viedla do Viedne. Bola podpísaná zmluva medzi ŐMV a Gazpromom do roku 2040.

• Rakúsko ako jedna z mála krajín EÚ nevyhostila ruských diplomatov pri kauze Skripal.

• Rakúsko je za postupné rušenie sankcii proti Rusku.

• Prekvapujúca účasť V.Putina na svadbe rakúskej ministerky zahraničných vecí K.Kneisslovej v štajerskej obci Gamlitz.

• Úradovne OSN či Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe sídliace vo Viedni sú prešpikované stovkami ruských agentov bez väčšej pozornosti rakúskych tajných služieb.

Historici i analytici sa zhodujú, Rakúšania majú v sebe zakódované vlastnosť, ak niečo robia, robia to dôsledne s nadšením. Pripomeňme si s akou podporou a láskou obyvatelia zahrňovali svojho neslávneho rodáka A.Hitlera.

Denník Der Standard vysledoval, že Rakúsko pri hlasovaní v OSN ak sa týkalo Blízkeho a Stredného východu od roku 1990, iba v 5% z 580 hlasovania sa zhodovalo s pozíciou Izraela. Za to podpora Palestíny je veľká, podobne sa správa aj ku Iránu.

Potom je paradoxné, ak Brusel sa „hlučne“ správa voči Maďarsku či Poľsku a  k rakúskej diplomatickej aktivite mlčí. Preto Rakúsko si v klude môže hrať svoju európsku rolu agenta Ruska či Číny v EÚ, podporovať  Palestínu či Irán a odmena príde.

A propo na záver dve postrehy.

Z popísaného sa zdá M.Zeman, ktorý je kritizovaný „slniečkármi“ doma za vrelý a nadštandardný vzťah k Rusku a Číne, v porovnaní s rakúskou vládou je iba slabý čajový odvar.

Pre nás zostala spomienka na rok 1955, keď odchádzali sovietske vojska z Rakúska, vtedajšie Česko-slovensko malo lepšiu ekonomickú pozíciu ako Rakúsko.

Nech súčasný obraz Rakúska v EÚ je na zamyslenie, či to čo robí a koná je pre nás inšpirujúce alebo ideme svojou cestou byť prítulnejší mocnejším?

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.