Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo v auguste 2018

Európa rastie a žije z kresťanských koreňov. Pravá Európa sa inšpiruje aj svojou bohatou klasickou tradíciou. Rovnakou aj klasické korene, grécko - rímske dedičstvo, nás povzbudzujú k excelentnosti.

Grécky dlh stúpa 20.8.2018 Grécko vystúpilo s tretieho záchranného programu európskych veriteľov. Od roku 2010 získala krajina pôžičky eurozóny a MMF vo výške 289 mld €. Aj napriek pomoci sa Grécku nedarí. Podľa odhadu MMF vládny dlh v súčasnej dobe dosahuje 191% HDP. Otázka znie, zvládne dlh do roku 2060?  Zdá sa, že pred ďalšou krízou Grécko sa zachráni iba odpustením dlhu. Ak by sa tak stalo, potom EÚ sa nasmeruje na cestu do pekiel.       

USA opúšťa Radu OSN pre ľudské práva. Veľvyslankyňa USA pri OSN N.Haleyová predostrela 19.6.2018 globalistickým štruktúram nemilú správu. USA odchádzajú z Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC). Prehlásila, že rada nie je hodná svojho mena. Obvinila tento orgán z ochraňovania porušovateľov ľudských práv z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu.                                      

Všeobecne sa vie, že pretrváva nedostupnosť úverov pre mladých ľudí. Pre starších súčasné ceny bytov sú šokom. Viditeľne sa to vidí na „Petržalskej králikárni“, ako to pomenoval humanista, prvý ponovembrový česko-slovenský prezident V.Havel. Byt vtedy stál okolo 1000 € pri priemerných platoch okolo 80 €. K tomu ešte mladomanželia mohli lacno získať novomanželskú pôžičku, ktorej splácanie sa znižovalo za každé narodenie dieťa. Takýto byt sa po kompletnej rekonštrukcii predával za 120 tisíc €. Pri  priemerných platoch v Bratislave 1.400 € ... včera za necelých 13 mesiacov a dnes v slobodnom a trhovom prostredí za 7,2 rokov. Nech dôvody včera a dnes sú akékoľvek, najdôležitejšie kritérium zostáva, za koľko si môžeme kúpiť byt mladí. Odpoveď asi by nepotešila politických analytikov.      

Úplne zatmenie Mesiaca bolo v piatok 27.8. od 21:30 do 23:13 hodiny. Ak sa zamyslíme nie ani tak o úkaze, ale ako sa vyvíjalo pozorovanie viac ako 28 tisíc rokov, odkedy máme prvé záznamy vyrytých mesačných fáz do kosti, nasledovalo pozorovanie Mesiaca Aristotelom v 4.storočí pred Kristom a jeho dôkaz guľatosti prierezu zemského tieňa, cez vznik lunárneho kalendára až po novodobé pozorovanie kráterov  a pohorí Gallieom pomocou ďalekohľadu (1609) pre formovanie  zákonov gravitácie Newtonom až po súčasné meranie Mesiaca lasermi s presnosťou na milimetre. Z tohto pohľadu sa to javí ako zázrak prírody a vedy. Preto môžeme povedať, vďaka Ti, Bože, za oboje. 

Priemerná hrubá mzda v Česku v roku 2015 bola 28 tisíc korún. Za 5 rokov si pracujúci si zarobil cca 1.680 tisíc korún. Dôchodcovia  v dôchodku majú priemerný dôchodok 11 tisíc korún, za rovnakú dobu  prídu  na „závratných“ 660 tisíc korún. Pritom migrant spotrebuje podľa predsedu F.Timmermanse za 5 rokov takmer 7 miliónov. Táto informácia bola súčasťou projektu Finančná solidarita EÚ (máj 2016).      

V Bratislave bol pochod LGBTI komunít za práva homosexuálových párov. Pre nezainteresovaného účastníka, neovplyvniteľného (alebo „nevygumovaného“?) sa jednalo o bezproblémové stretnutie  kde vládla uvoľnená atmosféra, mladší sa vo väčšine prezentovali dúhovými ponožkami a pomaľovaní „dúhou“, zatancovali si, proste boli v centre veľkého žúru. Nebol to ideovo zomknutý prejav davu, ale skôr  prejav mladosti, kedy môžu svojou prítomnosťou vniesť do manifestácie rebelujúci postoj, ktorý je proti väčšine bez toho, že by o tom boli hlbšie či trvalejšie presvedčení. Dôvody sú rôzne, niekto chce provokovať, hľadať  či skúšať, niekto sa chce pochváliť na sociálnej sieti alebo stráviť spoločne nezáväzne v kolektíve.

Čo ale zarazilo ako sa tu prezentovali homosexuálne páry. To, že k sebe patria bolo aj pre neznalého jasné. Poznanie napovedalo, že žijú svojim rozhodnutím. Ako by bolo, keby heterogénne páry na oslavách, zábavách sa prejavovali ako homosexuálne páry? Slobodu máme garantovanú od Boha, rovnako máme garantované aj naše rozhodnutia. Bolo by zaujímavé poznať najnovšiu štatistiku o pevnosti alebo rozvodoch homosexuálnych manželstiev v Česku, kde je ponímanie „svetovosti“ LGBTI vo vyššom právnom leveli ako u nás.        

Vojenský rozpočet Ministerstva obrany USA na obdobie od 1.októbra 2018 do 30.septembra 2019  je navrhnutý vo výške 717 mld $, ktorý je o 13% vyšší ako bol rozpočet v roku 2017 a 7 mld vyšší ako žiadal prezident. Okrem toho je naviac počítané mimo rozpočtu vývoj nových zbraní, platy 742 civilných pracovníkov, 826 tisíc mužov a žien v Národnej garde a v rezervách, a viac ako 2 mio vojenských dôchodkov. Počet vojakov vzrastie na 1.338 mio. Zaujímavá je informácia, že sa počíta s ochranou základni proti dôsledkom klimatických zmien, ale i nové ľadoborce pre Arktídu. Po započítaní ku základnému rozpočtu celkový rozpočet bude 892 mld.

Neuniklo nám že Rusko, Kazachstan, Azerbajdžan, Irán a Turkmenistan na Kaspickom summite 12.8.2018 podpísali dohodu o právnom postavení Kaspického mora. Kaspické more je najväčšie svetové bezodtokové jazero, ktoré vlastnosťami je more s rozlohou 376 tisíc km². Najpodstatnejšie sú významné zdroje ropy a zemného plynu, v rozsahu zhruba 18-20 miliárd ton, čo nedáva spať veľkým hráčom.

Na margo dôležitosti kazašský minister zahraničia oznámil, že umiestnenie vojenských jednotiek USA pri Kaspickom mori sa neplánuje. „Jedná sa iba o komerčnú železničnú dopravu cez Kazachstan k pokračovaniu pre medzinárodné spoločenstvo spojené s nutnými operáciami na podporu vlády Afganistanu. Minister K.Abdrachmanov pripomenul, že k tomu sa nevyužíva iba územie Kazachstanu.

Aj tak sa dá! Nemecko chce sprísniť  podmienky pre vstup zahraničných investícii do vybraných ekonomík.         

A už je to tu? V Estónsku pokračuje pátranie po rakete vzduch - vzduch, ktorú nedorozumením odpálila stíhačka typu Eurofighter španielskeho letectva.

V súčasnosti je na Slovensku pokryté signálom pre príjem internetu 1432 obcí. Celkový počet obcí s mestskými častiami Bratislavy (17) a Košíc (22) je 2890.              

Nemecko je najväčší odberateľ plynu z Ruska - odoberá 22%, nasleduje Turecko 12%, Taliansko 9%, Bielorusko 9%, Francúzsko 5%, Japonsko 4%, Poľsko 3%.

Význam dronov stúpa. To že lietajú, fotia sa vie. Tie najnovšie môžu byť využívané k likvidácii nepohodlných osôb ale aj budov ... to je krok k novému „technologickému“ stretu.     

Za posledných 20 rokov nebolo Slovensko ani raz potravinová sebestačná.

... a na záver správa jedného poľského poslanca dostala do neistoty  bradatých EÚ. Podľa neho zarastená brada odporuje európskym hodnotám a je v nej vidieť vplyv islamu na európskych bradáčov. Ak je to tak, Masaryk či Karol IV sa v hrobe obracajú.
 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.