Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Nad h o k e j k a m i sa už blýska

(o jednom účelovom alebo že by nechcenom paškvile)

Zdá sa, že niekto na Slovensku si opäť zmýlil pojmy s dojmami. RTVS predstavila tlačovku SZĽH (6.9.2018), na ktorej vedenie zväzu prezentovalo nové logo slovenského národného hokejového mužstva. Výsledok úsilia je skľučujúci, verejná „dehonestácia“ slovenského štátneho znaku. Nie je cieľom nového loga niečo úplne iné, ako tvrdia predstavitelia SZĽH?

Zákon č.63/1993 Z.z. o štátnych symboloch SR popisuje štátny znak SR. Na červenom ranogotickom štíte s dvojitým strieborným krížom, vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia. Zákon stanovuje, že štátne symboly sa môžu vyobrazovať, zhotovovať a používať len spôsobom ustanoveným zákonom. Ďalej zákon obsahuje klauzulu, že každý je povinný zachovávať úctu k štátnym symbolom SR. A propo zamyslíme sa, ako by to vypadalo, keby si každý „ohýbal“ zákon, ako mu to bude vyhovovať?

Verejná demontáž slovenského štátneho znaku na drese národného mužstva na úkor paškvilu znaku je pre nestranného človeka, ktorý si cti zvrchované a samostatné Slovensko urážajúce. Vedenie SZĽH podľahlo volaniu „svetového“ hlasu a pripustilo neúctu ku štátnemu znaku.

Výsledkom horlivosti vedenia je snaha „zakryť“ štátny znak. Historické trojvršie TATRA - MATRA - FATRA vystriedali tri hokejky vztýčené na výstrahu dohora, pod ktorým sa kresťanský a slovanský dvojkríž ako symbol víťazného zmŕtvychvstania ohol ku „košatému“ stromu globalizácie. Takto sa začalo úsilie o jeho demontáž novým logom.

A propo, nie je to v prúde ďalší krok ústupu od národného ku globalizácii? Nie je nové logo je súčasťou marketingovej ofenzívy, kde jediným úspechom loga je jeho premena na zisk. Takto za groš sme zamenili náš štátny symbol - štátny znak. Ak už, treba „pochváliť“ zväz, tak za „vynaložené“ úsilie ponúknuť budúcemu globálnemu sponzorovi preddavok. V tomto prípade sa slzy netlačia do oči ale na jazyk !!! 

Aby to bolo správne pochopené. SZĽH má právo navrhnúť  logo, ale nikto nesmie to byť na úkor zneváženia štátneho znaku SR. Taktiež má právo urobiť poriadok v predaji dresov a eliminovať z predaj rôzne firmy či jednotlivcov, ktorí nepovolene sa obohacujú na imitáciách dresov.

Š.Nižňansky (bývalý šéf marketingu SZĽH) výstižne s obavou vystihol proces zámeny štátneho znaku za paškvil, „Dúfam len, že na bielych prilbách sa nezjavia už na budúcoročných MS červené prúžky s modrými hviezdičkami. Ktovie, či už niekde v komerčnom nahrávacom štúdiu nekomponuje za tri milióny eur i nová slovenská štátna hymna s anglickým popevkom „Nad hokejkami sa už blýska ...“.

Kritika na paškvil a zneváženie štátneho znaku nedala na seba čakať. 

M.Glváč (Smer-SD)  „Páni hokejisti a funkcionári: Urobte si, aké chcete moderné logo a na dres dajte, koľko chcete hokejok, ale na drese nemáte štátny znak, a použiť ešte aj pozmeniť štátny znak je zakázané!“

A.Hrnko (SNS) „Cieľom je zrušiť štátny znak na dresoch a nahradiť ho niečím, čo silne pripomína tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza. To hádam nemyslia vážne! Chcel by som sa opýtať predstaviteľov zväzu, či rovnako, ako odmietajú na svojich dresoch štátny znak, odmietajú aj štátnu podporu? Potom by som ich výkon aj hádam pochopil. Ale ináč sa to pochopiť nedá!“

B.Kollár (Sme rodina) „Ak k tomu raz pristúpime, môžeme očakávať aj v budúcnosti jeho prerábanie, dehonestovanie. Musíme byť vlastenci hrdí na náš národ, na naše symboly, na ľudí v ňom žijúcich a nesmieme dopustiť robiť zo štátnych symbolov trhací kalendár! Za mňa dizajn dresu je pekný, moderný, ten sa vydaril, ale na prsiach musí byt náš štátny slovenský znak!“

Ján Drgonec (bývali ústavný právnik) „Ja to vnímam ako symbol, ktorý však nie je zhodný so štátnym znakom. SZĽH nemôže a nesmie meniť štátny znak“

J.Drgonca reagoval aj na slova J.Golonku „Golonka udrel klinec po hlavičke, keď v reakcii na zverejnenie nového loga SZĽH uviedol, že na Slovensku dochádza k deformácii toho, ako je vnímaná úloha národnej reprezentácie v akomkoľvek športe, nielen ľadovom hokeji. To sa mi zdá oveľa horšie, závažnejšie ako to, že namiesto štátneho znaku budú mať na drese niečo celkom iné.“

Podčiarknuté a spočítane

• Páni zo zväze netušili alebo zabudli, že na drese má byť rozmerom malý alebo veľký ale vždy štátny znak a nie paškvil štátneho znaku !!!

• Páni zo zväzu si neuvedomili, že neuváženým konaním strácajú autoritu v spoločnosti

• SZĽH v radosti netušil, že sa vzdialili ľuďom tam dole - fanúšikom, ktorí prijali hranie štátnej hymny pred každým ligovým zápasom za svoju, nech je to pre zväz mementom.

• kedy dostane SZĽH životodarnú energiu, aby sa konečne začalo blýskať nad našim hokejom, aby sme nadviazali na slávnu éru Golonku, Lukáča, Staršieho, Faku či Demitru, Šatana, Gáborika ...?  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.