Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Čo s poslancami, ktorí odchádzajú zo svojej strany?

Poslanec Národnej rady (NR) SR Marek Maďarič odchádza zo Smeru-SD aj z vládnej koalície (10/2018). V parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec.

“Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer–SD je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany,” zdôvodnil svoje rozhodnutie Maďarič.

Tu sa núka možnosť rozviesť ideu o ďalšom pôsobení poslanca NR SR ak sa rozhodne vystúpiť so strany, ktorá ho vyniesla do NR SR. Vo volebnom období 2016 - 2020 vystúpilo z politických strán celkom 16 poslancov z toho SIEŤ (5), OĽaNO (3), SME-Rodina (3), SaS (2), MOST-HÍD (2), SMER SD (1), ktorí sa stali nezávislými poslancami do marca 2020.

Odchod  z parlamentnej strany môže byť vedený úmyslom, keď vstupom si dotyčný nevyjasnil program strany, či je v súlade z jeho životnými postojmi. Časom sa stráca u neho súlad obsahu a konania. Horšie, vlastne čertovské konanie je, keď je zlákaný vidinou politického „úspechu“ alebo zľakaný kamošom ísť na kandidátku pre voľby bez prípravy. Keď je zvolený a odrazu nevie do čoho „vstúpil“... a tak to potom  vypadá. Tretina poslancov sú odborníci, ďalšia tretina aj vie čo má robiť  ...  ak má čas a sa mu chce. Potom sú na tom tí, ktorí ani po štyroch rokoch nevedia na čo sú v parlamente. Najhorším riešením môže nastať, ak by sa naplňovala myšlienka ruského učenca 19.storočia Konstantina P. Pobedonosceva  „Parlament slúži len osobnému karierizmu poslanca a nie štátu“. Bodaj by to v praxi bolo na večné veky vykynožené.

Za príkladom ako by to malo byť, zoberme si príklad z USA. Poslanci Senátu a Snemovne reprezentantov sú absolventi tamojších prestížnych univerzít. Stanú sa odborníkmi, získavajú skúsenosti a ich vedomosti sú pretavované do budúceho politika. Ich rozhodnutia nech sú poznamenané rôznymi politickými názormi, vždy v sebe nesú odbornosť (že by aj u nás bolo tak?).

Poslanec ak opustí svoju materskú stranu a prestúpi do inej aj mimoparlamentnej alebo zostane nezávislý, malo by mu byť zákonom odopreté právo kandidovať v najbližších voľbách do orgánov obcí a miest či VUC, do volieb prezidentských a do EP ale aj do NR SR. Po poslaneckej pauze môže znovu kandidovať.

Na to, aby sme vnímali u nás politiku ako službu (u niektorých ?), bude potrebné ešte minimálne 45 rokov.

V parlamente niekedy u niektorých to vypadá, že najprv si zachrániť svoj politicky život a potom ak je čas aj česť. Ďalej u nás poradie voči svetu je opačné, najprv je zvolený, stáva sa politikom. Ak politik sa „nedopatrením“ stane ministrom, jeho pobyt na ministerstve  až do skončenia ministrovania je obdobím učenia.        

Poslanec by mal pracovať pre blaho ľudu a krajiny (nie slovami ale činmi), mal by mať znalosti a schopnosti a byť zásadový, aby jeho slová robilo z neho chlapa.

Takto by si každý vedel odpovedať na otázku, či poslanecká turistika v parlamente má alebo nemá na Slovensku miesto, či nehyzdi politickú kultúru, ktorá sa ako metastázy pretavujú do každodenných životných konaní?  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.