Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo február 2019

Multikulturalizmus sa neosvedčil. Falošná Európa sa hrdí svojím zanietením bezprecedentnej rovnosti. Tvrdí, že bojuje proti akejkoľvek rasovej, náboženskej alebo rodovej diskriminácii. V tomto smere sa urobil istý pokrok, ale často za cenu slepého odtrhnutia od reality: žiadať, aby sa moslimskí prisťahovalci prispôsobili našim mravom a zvykom, alebo dokonca našej kresťanskej viere sa poklad za hrubú nespravodlivosť. Očakáva sa, aby sme sa zriekli čo len náznakom vyjadriť, že naša kultúra má v niečom aj svoje prednosti.

Pred tisícsto päťdesiatimi rokmi po štvorročnej misii medzi Slovákmi zomrel v Ríme sv.Cyril, vlastným menom Konštantín, zvaný ako Filozof (827-869)

Vo Francúzsko sa dejú veci. Pod nátlakom politickej korektnosti, homosexuálnej loby, rôznych politických nátlakových skupín sa mnohokrát aj v krajine, ktorá sa považujú za civilizovanú posúva sa smerom ku sebe kázni. Francúzsky parlament schválil školský zákon, ktorý sa mení na „pokrokovejší“. Na otázku, v čom sa miera pokroku meria, je to jednoduché. V školskom formulári už nebude v kolónke „Otec“ a „Matka“ uvedené „Otec“ a „Matka“ ale Rodič 1 a Rodič 2. Platný zákon zohľadňuje rodinu, v ktorých sa vyskytuje dve mamičky alebo dvaja otcovia, čím sa menia prirodzené vzorce, kedy v domácnosti fungoval muž ako tata a žena ako mamička, ktoré je prekonaný.

Je to slepá ulička spoločenského vývoja, dúfajúc, že za pár rokov narazíme na múr zdravého rozumu a vývoj sa zvráti do proti smeru. Potom aj civilizované parlamenty, aj ten francúzsky príde na to, že deti sa rodia zo spojenie muža a ženy. A propo porovnajme u nás niektorých kandidátov na prezidenta, akí oni majú pohľad na rodinu a rolu matky a otca. 

Nulovou silou príkladu možno charakterizovať v Davose vystúpenie mladej šestnásť ročnej  environmentálnej aktivistky G.Thunbergovej zo Švédska. Vážené osobnosti zostávali v úžase, že deti nechápu (asi lepšie by bolo šalejú) a mocní sa klaňajú. Svoje vystúpenie začala odvážne „Chcem, aby ste sa báli, tak ako ja sa každodenne bojím. Chcem aby ste spanikárili“.

Úvodné slova nenechali nikoho z prítomných na pokoji, žiadala zastavenie emisii oxidu uhličitého a to hneď. Paradoxne, ak pozvanie (účasť je na pozvanie) dostala ona, pozvanie mal prinajmenšom dostať aj nositeľ Nobelovej ceny W.Nordausen, v súčasnosti najvýznamnejší ekonóm, ktorý sa špecializuje  na otázky zmeny klimatu. Jeho referát by bol profesorsky odborne uhladený, pre Davos (ne)zaujímavý, na rozdiel od tinežerky šíriacu strach.

Tu sa núka protichodná paralela. Čo tak, keby do Davosu boli pozvané súčasníčky Grety, ktoré by chceli predniesť prinajmenšom „ostrý“ prejav ako ona. Témou by bolo nie nebezpečenstvo oxidu, ale naliehavý apel na kriminalitu imigrantov vo Švédsku.

Dnešný svet je postavený na hlasoch, ktoré niekto v pozadí ma záujem aby odzneli. Preto emociálny prejav dievčiny treba brať jedným uchom dnu a druhým von. Takto sa nechtiac poodhalili práve zámery ekonomického fóra.   

Guinejský Kardinál R.Sarah o ktorom sa hovorí ako o možnom budúcom pápežovi, vyjadril sa s obavou o budúcej Európe. Povedal „Najväčšou obavou je skutočnosť, že Európa už nechce alebo stratila povedomie o svojom pôvode, stratila svoje korene. Predsa strom bez koreňa vymiera. Bojím sa, že západ umrie. Žiadna pôrodnosť, predbiehajúca invázia iných kultúr, iných národov, ktoré svojim počtom prevyšujú a menia kultúru Európa, jej zvyklosti, morálku“.              

Orbán aj napriek neprajníkov získava body. Vláda v Budapešti od budúceho roku finančne podporí pôrodnosť Maďariek žijúcich doma i v zahraničí. Každá maďarská matka, bez ohľadu na to, kde porodí, ponúkne konzervatívny kabinet jednorazovú podporu a nízko úročenú pôžičku. Úver dotovaný štátom by bolo možné čerpať do 18 rokov potomka. "Hovoríme o maďarských deťoch, a ty sú rovnako dôležité ako deti narodené v Maďarsku" povedal zástupca maďarskej vlády Balog na akcii organizovanej krajanmi v Toronte.

Vláda ďalej odpustí polovicu dlhov študentským rodinám s dvoma deťmi a celý dlh rodinám s troma a viac deťmi. Bude postavených alebo opravených mnoho jaslí a materských škôl. V súčasnosti je 1,5 priemerný počet detí na jednu ženu. V roku 2030 sa plánuje 2,1. Kabinet takto chce bojovať proti negatívnej tendencii znižovania počtu populácie. Od roku 1980 sa podľa štatistík počet obyvateľov Maďarska znížil z 9,8 mio o takmer o 1 mio.

Pred tridsiatimi rokmi (1989) opustili Afganistan vojská bývalého Sovietskeho zväzu, aby ich onedlho vystriedali armády USA a NATO, s rovnakým utrpením obyvateľstva a rovnakým odporom hnutia Taliban, pričom krajina sa medzitým stala najväčším exportérom drog a migrantov. 

Akú vypovedaciu hodnotu má 46 kandidátov na funkciu prezidenta na Ukrajine? Voľby sa budú konať čo počtu kandidátov v personálnom chaose. Ak v roku 2014 karikaturista Danglár vystihol predvolebnú kampaň na Slovensku spôsobom, ktorá navodzuje sa zamyslieť, koho to vlastne budeme voliť? Majú ísť do politiky iba tí, ktorí majú na to prirodzené vlohy, majú vystupovanie, skúsenosti a vedomosti, alebo každý, ktorý splní iba zákonné podmienky bez skúsenosti?

Odbočme a odpovedajme si, aké ideové smerovanie majú naši kandidáti na prezidenta. Do diskusie prispel košický eparcha Vladyka Milan “ tak je na každom z nás, ako vážne sledujeme vyjadrenia jednotlivých volebných kandidátov, a čomu pripisujeme vážnosť pri voľbe kandidáta – či vonkajšej sympatii, či tomu, čo povedia iní, alebo hodnotovému pohľadu na jeho názory a postoje.

Je na vás, ako prijmete tieto moje slová, o ktorých nechcem s nikým polemizovať. Predkladám ich, aby mal každý možnosť zamyslieť sa nad postojom biskupa, ktorý vidí, ako sa manipuluje s ľuďmi vo vzťahu k tým najvážnejším skutočnostiam, ktoré ovplyvňujú život a šťastie človeka“.

Ale späť k Danglárovi. Na obrázku bol prezident Obama s manželkou, ktorý konštatuje, že vtedy štrnásť  kandidátov na prezidenta na Slovensku je sila! Vo svojej úprimnosti sa pýta, či na Slovensku je to nová realita show? Mal pravdu? Ako by sa Obama opýtal dnes na kandidatúru 46 kandidátov na Ukrajine, vysoký počet znevažuje prezidentské voľby. Počet naznačuje, že ak demokracia na Ukrajine nie je na dne tak isto je iba v plienkach zárodku rodiacej sa demokracie.

Rakúska politika doznala veľkú zmenu. Od 1.1.2019 platí vo väčšinovo katolíckej krajine inštitút manželstva homosexuálov. Zaráža spôsob, ako sa tieto manželstva dostali do rakúskej legislatívy, čo ak pre nás môže alarmujúce.

Legislatívna zmena, ktorá sprístupňuje  inštitút manželstva aj pre dvoch mužov či dve ženy sa presadil do zákona Ústavný súd. Rakúsko zákon definuje, že manželstvo môže uzatvoriť iba muž a žena. Toto ustanovenie homosexuálni aktivisti napadli na Ústavnom súde. Ten sa vyslovil, že manželstvo je právo, na ktoré majú nárok aj homosexuálne páry. Súd stanovil, že od 1.1.2019 sa ma dotyčný zákon upraviť.

Nepasoval sa Ústavný súd svojvoľne do úlohy zákonodarcu, ktorí menil legislatívu. Takto Ústavná súd neuzurpoval si právo, ktoré prislúcha výhradne parlamentu?

Tú sa núka úvaha, či v štátoch, kde sa nedarí túto agendu pretlačiť politicky, tam sa ju snažia presadiť cez súdy. Existuje obava, že štáty EÚ, ktoré nebudú ustúpiť homosexuálnej ideológii, budú spacifikované práva pomocou nariadení Európskeho súdneho dvora. Preto boj o suverenitu je dôležitý, aby v krajinách EÚ platila národná legislatíva a nie legislatíva EP. Ako sa zachová Slovensko?   

Nemecko sa rýchlo zbavuje ojazdených dieselových motorov. Škandál s výfukovými plynmi znížil medzi Nemcami popularitu naftových motorov. Mnohí sa chcú zbaviť starších dieselových vozidiel. Záujemcov nachádzajú v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Podľa prieskumu trhu 63% dovezených ojazdených vozidiel do Česka pochádza z Nemecka a takmer rovnaké percento má dieselový motor. Na Slovensku je to až 78% ojazdených vozidiel s dieselovým motorom. V Českej republike a v Chorvátsku je priemerný vek automobilov približne 14 rokov, v Poľsku viac ako 13 rokov, v Nemecku niečo vyše 9 rokov.

 
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.