Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Vo voľbách sa hrá o 27% národných hlasov

(Pred 2.kolom prezidentských volieb 2019)

Prvé kolo nebolo čo počtu tých, ktorí volili výnimočné. Ak v roku 1999 bola účasť v 1.kole 73,89%, v roku 2004 bol prepad na 47,94%, v rokoch 2009, 2014 na úrovni 43% a v roku 2019 48,74%. Pre víťazku, ktorá získala 40,57% z prítomných voličov,  v prepočítaní na celkový počet oprávnených voličov to bolo iba 19,77%.

Výsledkom prvého kola bolo, že Progresívne Slovensko s veľkou mediálnou podporou má svoju volebnú líderku Z.Čaputovú. Tu sa potvrdil nástup osôb spojených s tretím sektorom, vo verejnosti známi ako politickí hipsteri. Druhý v poradí M.Ševčovič získal podporu strany SMER SD, čo predznamenáva, že nenaplnili sa prognózy liberálov, že SMER SD je na ústupe.

Výsledky prvého kola prezidentských volieb 2019 sú známe. Potvrdil sa trend ako pred piatimi rokmi, keď dali ľudia dôveru Kiskovi, čo značná časť voličov časom oľutovala. Výsledkom v II.kole bude prognóza, aké môže byť smerovanie po parlamentných voľbách  2020.          

Prvé kolo vygenerovalo tri politické zoskupenia. Koalíciu, opozíciu  a politickú alternatívu. Opozícia má 40%, koalícia 20% a 25% politická alternatíva, ktorá sa nedostala do II.kola. Výsledok takéhoto rozloženia hlasov vygeneroval politický problém. Ak by tento stav trval do marca 2020, vytvorenie parlamentnej väčšiny bude problémové.   

Za predpokladu, že by k urnám prišli tí istí voliči ako v prvom kole, bude sa „hrať“ o nové prerozdelenie 27% národných hlasov. Účasť na voľbách v sebe nesie nespočet kombinácii a úvah. Prvé kolo prinieslo mnohé poznania a zamyslenia

• Charakteristickou črtou bolo, že voliči si nevyberali z reálnych hodnôt. Prijímali svoje rozhodnutie pod vplyvov rôznych prianí a emócii ako marketingový produkt, čo vedie dav.

• Výrazne prejavili sa tlaky, kedy menšina mediálne  „valcovala“ väčšinu, ináč povedané nástupom (bratislavských) liberálov a im blízkych mienkotvorných denníkov. Tento fenomén bolo cítiť na politickej scéne, ktorý sa datuje smrťou dvoch mladých ľudí. Média pochopili a rýchlo si osvojili, že úlohou médií nie je informovať ale robiť politiku. Pochopili účelovú politiku vývoja, nesváriť národ a to je zhodnejšia cesta ako živiť sa prácou. Preto úlohou bolo „mediálnou“ podporou privádzať  ľudí do ulíc za prispenia prezidenta a pokúsiť sa bez volieb vymeniť vládu, ktorá dostala mandát vo voľbách, to je dobré pre pár „vodcov“ ale nie pre demokraciu.

• Postupná liberalizácia spoločnosti pod účinným tlakom peňazí chce meniť ľudí na konzumné stádo bez histórie a tradície. To kľúčové zostáva, že na konci tunela je snaha salámovou metódou znižovať v globálnom svete význam národných štátov. Na tomto akte je poľutovaniahodné, že premyslene sa múti rozum mladých naivných ľudí bez skúsenosti, ktorí sa vyhraňujú voči svojim rodičom a väčšine národa, čo zase je znakom absencie výchovy v rodinách.

• Zlyhali stranícke domény - B.Bugár dosiahol sotva polovicu zisku svojej strany,  M.Krajniak štvrtinu zisku SME RODINA a politický veterán F.Mikloško získal svojich 5 %. Ani E.Chmelár neohúril, kde na začiatku sa rysovalo optimistickejšie poradie.

• V týchto voľbách sa objavila nebezpečne prehnaná kritika voči Katolíckej cirkvi. Starší politici so skúsenosťami vedia na rozdiel od mladých politických zanietených „revolucionárov“, že cirkev nie je spolok dobrovoľných hasičov či krížovkárov, že jej poslaním ako súčasť verejného priestoru je strážiť čistotu Dobrej zvesti a volať človeka k Desatoru. Pre ateistov možno zapôsobia slová V.Orbána, že bez kresťanskej kultúry nebude európska sloboda a v „liberálnej európskej ríši“ stratia slobodu všetci.

  Nečakane sa pred II.kole objavila prestrelka Galko vers. Čaputová. Pred prvým kolom sa zdala ako príjemná selanka, pred druhým kolom nahromadený ekrazit napätia sa uvoľnil. Na otázku Z.Čaputová či by vymenovala vládu, v ktorej by bol Ľ. Galko, počas ktorého pôsobenia na ministerstve obrany odpočúvali novinári povedala, že nie. Jej odpoveď je neočakávaná pre nepripraveného.

Vzťahy medzi Progresívnym Slovenskom a SaS nie sú najlepšie. SaS vníma PS ako politickú konkurenciu, čo kandidátka vyhlásením využila, aby jednou ranou dve muchy ... V kampani cielene využila politické dožívanie poslanca a nahlas povedala to čo sa v opozícii šepká, že poslanec má svoju politickú kariéru neistú. Pred verejnosťou sa ukázala ako „tvrdá“ a zásadová a vo vnútri opozície vie, že za svoje slova nebude „grilovaná“.

  V RTVS vystúpil prezident s posolstvom pred druhým kolom volieb. Na tom by nebolo nič zvláštneho. Pred zvolením sľuboval, že chce spájať ... opak je pravdou. Ak opomenieme súvislosti, že prezident po ukončení mandátu chce zostať v politike činný, jeho nestrannosť na seba nabaľuje pochybnosti. Pritom pred prvým kolom niektoré média útočil na premiéra P.Pellegriniho, keď oznámil svoj príhovor v RTVS.

• Účasť  medzi prvým a druhým kolom v roku 2004 a 2014 boli rozdielne. Ak v roku 2004 vyhral Mečiar, prezidentom bol Gašparovič. Podobne v roku 2014 vyhral prvom kole  Fico, prezidentom bol Kiska. Práve to si uvedomuje opozícia, lebo v hre je ešte 27% národných hlasov. Ak prídu národne orientovaní voliči v dostatočnom počte k druhému kolu volieb, kandidátka jednej zaoceánskej ambasády, mimovládok, masmédií a bratislavskej kaviarne nemusí vyhrať. 

Na záver nech odznejú slová R.Rafaja z Inštitútu národnej politiky ako výzva, že sa ukážu charaktery, kto bude pomáhať len sebe a hrať na seba a kto v skutočnosti bude chcieť pomôcť národu. “Kto bude kalkulovať „čím horšie ostatným, tým lepšie pre nás“… a tiež sa ukáže, kto bude kalkulovať s predčasnými voľbami …”

Hlavná otázka na ktorú by si mal volič odpovedať je, kto bude v skutočnosti z prezidentského paláca vládnuť: či kandidát ako prezident alebo hlavy poradcov ako to bolo pri Kiskovi?”

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.