Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo marec 2019

Nesprávne chápanie multikulturalizmu európskymi elitami, ktoré sa nazdávajú, že nejakým čudným procesom, záhadnými zákonmi prírody, alebo historicky sa dosiahne, že “oni” sa postupne zmenia a budú ako “my”. Nie je však vylúčené, že by to mohlo byť aj naopak.

Pripomíname si rok 1939 kedy sa odohrali významné politické zmeny u nás. 8.3.1939 sa pražská ministerská rada rozhodla k mimoriadnemu kroku - zosadenie autonómnej vlády na Slovensku. Nový prezident II.ČSR E.Hácha nariadil prevzatie „správnej a súdnej“  moci armádou a četníctvom. Následne divízny generál B.Homola podpísal pre územie Slovenska rozkaz o „stannom práve a zákaze vychádzania po 19.hodine“. Pri zložitej politickej situácii vyhláška bola po 48 hodinách odvolaná. Berlín vyhodnotil situáciu a pozval J.Tisu do Berlína. J.Tiso si dal autonómnymi orgánmi odsúhlasiť cestu do Berlína. Tam mu Hitler oznámil, že Nemecká ríša obsadzuje Čechy a Moravu a ak Slovensko nechce padnúť za obeť svojim susedom (Maďarsku a Poľsku), musí vyhlásiť samostatnosť  ktorú mu bude Nemecko garantovať. Takto sa skončil nepresne označovaný „Homolov puč“ prv ako mohol vstúpiť do života.           

Poučíme sa z I.kola prezidentských volieb, ktoré ukázali, že ak sa chce, všetko sa dá. Jednalo sa o marenie konania volieb v sobotu 16.3. O dva dni OS v Prešove rozhodol, že obvinený, ináč aj poslanec zastupiteľstva je vinný. Bol mu vymeraný za zneváženie volebnej urny s odovzdanými volebnými lístkami trest na jeden rok podmienečne na dva roky. Prekvapuje (raketová) rýchlosť, ako orgány konali. Tu možno iba vysloviť prianie, aby aj v iných jasných súdnych sporoch sa neotáľalo. Prečo napríklad vyčíňanie fanúšikov nie je rýchlo a nekompromisne trestané, prečo po odvysielaní šotu v TV z nočnej „bitky“ na ulici za prítomnosti kamery bez otáľania súd nerozhodne? Nech tento prípad vnesie ducha spravodlivosti do konania a rozhodovania všetkých, ktorí sa na tom podieľajú. Potom verejnosť možno sa začne prikláňať aj na stranu súdov. 

Hrdíme sa futbalom, ale futbalové korene nám hynú. Ak to tak nie je, ako si vysvetliť, že popredné kluby majú u nás v zostave 9-10 cudzincov a iba jedného Slováka. Vrcholom bol západ D.Streda - Slovan, kde na ihrisku bolo iba 5 slovenských hráčov, pričom v Slovane bol Slovákom iba brankár Greif. V extraligy 5.mája proti D.Strede sa objavia na súpiske iba hráči, ktorí prešli Akadémiou MŠK Žilina. Tieto dva protiklady nabádajú, ktorá z ciest je správna. Slovan sa hrdí, že chce zabojovať v medzinárodnej súťaži. Zabúdajú, že záujem o ich hráčov stúpne v lete, a nemusí zostať kameň na kameni, aj keď pokladňa môže sa naplniť. Nie logika, ale sila globálnych peňazí bez hraníc diktuje vo futbale ale aj v Slovane. Preto Slovan a jemu podobný môžu sniť a ... globálny celosvetový futbal bude naďalej ovládaný niekoľkými celosvetovo známymi firmami s malým počtom klubov, ktoré medzi sebou hrajú. Ak by sa Slovan dostal do elitnej skupiny je nepravdepodobné. V momente, že by to aj bolo možné futbalovou kvalitou, futbaloví „dravci“ Slovan vykúpia. V súčasnosti u nás hrajú futbalisti z 39 krajín.                  

Osud Brexitu sa blíži ku svojmu koncu. Pre Britániu od počiatku EÚ bola traumou. Asi pri založení EÚ mali inú predstavu o svojej dôležitosti v EÚ. Pre nich bola historicky neprijateľne mať nad sebou niekoho napr. v oblasti financií Európsku centrálnu banku. Vždy to vnímali ako národné  „poníženie“. Odchod Veľkej Británie bude v počiatku „bolestivý“. Odborníci predpokladajú, že dostane sa z toho za pomoci USA a krajín Commonwealthu (združuje 1,8 mld ľudí). U nás akosi sa zabúda alebo že by účelovo zamlčovalo, či po Brexite sa EÚ nestaneme nemeckým mocenským blokom a postupne sa začne opakovať história? Nebude projekt EÚ bez historického vyváženia Británie s Ruskom a Nemeckom mať zmysel?

Futbalový tréner JOSÉ MOURINHO podpísal zmluvu s televíznou spoločnosťou RT (Russia Today). Muorinho má komentovať záverečné zápasy Ligy majstrov v roku 2019.

Jeho analýzy a predpovede vyvolajú ohlas podobný, ako spôsobovali jeho komentáre počas futbalových MS minulého roku na RT.

Mourinho si málokedy dával „servítku pred ústa“ a patrí aj dnes ku kontroverzným osobnostiam svetového futbalu. Nikto nemôže poprieť, že bol aj jedným z najúspešnejších futbalových manažérov všetkých čias (Real Madrid, Chelsea, Manchester United, Inter Miláno či Porto). Máme sa na čo tešiť, hoci naše médiá nové pôsobenie  Mourinha na RT úspešne utajujú.

Vysielanie Russia Today je v súčasnosti západnými politikmi a médiami neustále napádané za šírenie prokremeľskej propagandy. Napriek kritike sledovanosť tejto stále stúpa a v súčasnosti prevyšuje aj také oficiálne informačné kanály, ako sú NBC, CNN, BBC, France 24, Al Jazeera, Deutsche Welle, Voice of America, Euronews či japonský NHK.

Prezident Macron bol vraj prekvapený, keď zistil, že Francúzi počas protestov žltých viest nesledujú vlastné oficiálne či lokálne televízie, ale masovo pozerajú živé prenosy z ulíc vo vysielaní RT.

Zdá sa, že slniečkárom nevadí toto pomenovanie, súdiac, že neoponujú. Opak je pravdou. V jednom denníku autor bránil slniečkárov. Autor sa pýtal tých, ktorým  sa vraj z akýchsi nepochopiteľných dôvodov nepáčia  slniečkárske maniere, „akú krajinu chcú? Proti komu bojujete, keď ste si vybrali za nepriateľov tých najlepších?“ Zaiste, každá elita  s veľkým E patrí na „oblohu“. Problémom je, že nie každá elita je elitou. Ak už elita tak múdra, skúsená, poctivá a skromná v ideách a nadčasovosti a nie neskrotná a namyslená. Aj tu platí, kto sa vyvyšuje bude ponížený a kto sa ponižuje bude povýšený ... a preto skutočné elita, nie tá, ktorá chce byť, pričom nemá na to, je na Slovensku poriedko ... a vôbec či jej je dopriané byť viditeľná.       

Zamyslíme sa prečo tí, ktorí nemajú priateľov ani lojalitu, majú len záujmy a ambície prevziať venezuelskú ropu, plyn a zlato?    

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.