Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Aký vietor duje z Prahy?

Z.Čaputová prekvapila znalcov zahraničnej politiky, keď pred II.kolom navštívila Prahu, čo sa mohlo zdať ako „súboj“ na diaľku so M.Šefčovičom, ktorý bol prijatý prezidentom M.Zemanom. Ešte väčšie prekvapenie bolo, že jej prvá neoficiálna zahraničná cesta po viedla znovu do Prahy. V oboch prípadoch sa stretla sa K.Schwarzenbergom, M.Kocábom  a M.Žantovským, všetci ideovo naklonení politickému odkazu na Slovensku nepopulárneho V.Havla.

A propo, ak za Z.Čaputová po svojom zvolení znovu stretne v zahraničí už nie je celkom v poriadku. Zvolením stratila štatút súkromnej osoby a stala sa budúcou prezidentkou, ktorá by mala byť vedomá zdržanlivosti v konaní ku vnútropolitickým pomerom v iných krajinách, v tomto prípade k Česku.

Ak v súčasnosti medzi Slovenskom a Českom pretrvávajú nadštandardné plodné vzťahy, potom nevinné stretnutie by mohlo navodiť nepriateľskú diplomatickú animozitu, dnes  voči českému prezidentovi, zajtra ...

Vedieť, či sa iba nezáväzne rozprávali, či dostávala „rozumy“ môžeme si iba domýšľať. Boli to „rady“ spájané napríklad, aby Slovensko uznalo Kosovo  alebo aby „zabojovala“ pri súhlase zriadiť na Slovensku americkú vojenskú základňu alebo je to zmena stanoviska pre prijatie Istanbulského protokolu či Marakeshu alebo zmena voči kvótam alebo bol to jednostranný nevinný monológ pri viedenskej káve? Preto buďme na pozore, načúvajme a pri každom „čudnom“ slovnom záchveve buďme v strehu.

Pozornosť si zaslúži T.Halík, česky kňaz medzinárodný pokrokový aktivista, ktorý v priebehu kampane pred I.kolom zavítal na Slovensko, aby sa stretol s kandidátkou Z.Čaputovou. Dôvodom bol dojímavé ospravedlnenie za výrok trnavského arcibiskupa J.Oroscha, ktorý povedal, že katolík, ktorý by volil tuto ultraliberálnu kandidátku, sa dopustil ťažkého hriechu.

Pre neho asi mohla byť kandidátka vysneným „študijným“ objektom „spirituálneho človeka“. Možno aj preto, že vie si predstaviť adopciu deti homosexuálnymi pármi.

Mimochodom T.Halík vyvíjal na Slovensku svoju misiu aj v prípade biskupa Bezáka. V spojení  oboch návštev na Slovensku zaráža jeho úprimná starostlivosť o Slovensko.

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.