Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Ukrajinčina ako jediný štátny jazyk

Vo svojej postate zákon je sporný, nedemokraticky, nehumánny a protiústavný, ktorý vyvoláva doma i v susedných štátoch negatívne turbulencie. Pre polovicu občanov Ukrajiny nie je ukrajinčina rodným jazykom. Svojim dosahom zákon „ukrajinizuje“ všetky sféry života, s výnimkou osobnej komunikácie. Otázka potom znie, je zákon na hranici jazykového apartheidu?

Zásah do života bude verejne „bezohľadný“. Bez ukrajinčiny nebude možné poskytnutie lekárskej starostlivosti alebo účasť pri súdnom pojednávaní, neruskojazyčné deti stratia právo základného vzdelania v rodnom jazyku. Zákon prikazuje vydávať okrem doterajších verzii (ruskej, maďarskej …) aj ukrajinskú verziu, čo sú náklady, ktoré niektoré médiá ekonomicky neprežijú.

Pri porušení zákona budú sa udeľovať pokuty. Za používanie ruštiny zväčša na východe alebo maďarčinu na západe Ukrajiny porušenie zákona bude riešiť súd.

V zákone sa ráta s trestom za úmyselné skomolenie ukrajinčiny a tiež zneuctenie či zneváženie ukrajinského jazyka. To sa prirovnáva k zneucteniu štátnych symbolov – hymny, erbu a zástavy. Za toto sa človek môže dostať na 3 roky do väzenia. Zákon stanovuje, že výzvy k dvojjazyčnosti sa rovnajú pokusu o zvrhnutie ústavného poriadku, za čo hrozí trest až 10 rokov väzenia.

Zákonodarca politicky nepochopil, že tvrdosť jazykového zákona nahráva Putinovi pri zjednodušovaní procedúr pri udeľovaní ruského občianstva pre ľudí z Donbasu či Orbanovi pre Ukrajincov hovoriacich po maďarsky. 

Tvrdé slová odzneli od vedúceho administratívy predsedu vlády G.Guijaš, ktorý uviedol na internetovej stránke vlády, že ukrajinská vláda prijala polo fašistický zákon, ktorý porušuje práva menšín.

Maďarský minister zahraničných vecí P.Szijjártó zjemnene povedal, Budapešť pozastavuje podporu ukrajinských iniciatív na medzinárodnej scéne. Podľa neho, menšiny žijúce na Ukrajine sa pre tento zákon dostanú do horšej situácie, ako boli v časoch ZSSR. Zaráža  mlčanie EÚ či medzinárodných organizácii.

P.Sebasťjanovič, ukrajinský analytik povedal „Ústavný súd nenechá kameň na kameni z tohto jazykového zákona. Dokonca aj taký „čestný a humánny“ súd, ako ukrajinský. To sa očakávalo. Mnohí ľudia si ani neprečítali návrh zákona, ktorý predložila strana „slaných“, ale už začali vykrikovať: „priatelia, treba sa zjednotiť“, „nepriateľ nespi“, „utiahneme opasky.

Schválenie nového jazykového zákona na Ukrajine vyvolalo nevôľu väčšiny obyvateľstva, odborníkov, novinárov. Tento zákon  je pripravený v duchu podobných zákonov v pobaltských štátoch: je úplne nedemokratický, popiera práva národnostných menšín, základné ľudské práva, je v absolútnej nezhode s ukrajinskou ústavou, zaváňa tvrdým nacionalizmom a neonacizmom a vlastne je tento zákon – protizákonný“.

Volebný paradox na Ukrajine

3-4 mio Ukrajincov žijúcich v Rusku nemohli hlasovať, lebo neboli otvorené volebné miestnosti. Naproti tomu napríklad v Austrálii alebo v Kanade boli otvorené pre ďaleko menšie množstvo voličov. Okolo 6 miliónov obyvateľov Donbasu a Krymu tiež de facto nemohlo hlasovať, hoci ich Ukrajina považuje za svojich občanov. Napriek tomu vyše 73 % voličov hlasovalo za víťaza volieb, komika Zelenského. Dosluhujúci prezident Porošenko s 24 percentami utŕžil debakel.

Jedine na západe Ukrajiny, v Ľvovskej oblasti Porošenko dostal 63  %. V úplne najzápadnejšej oblasti „Zakarpatsko“ iba 16,7 %, značne menej ako bol ukrajinský priemer. 

Ako je možné, že na nacionalistickej západnej Ukrajine v jednej oblasti Zakarpatská bol Porošenko na hlavu porazený? Čo je to za oblasť to Zakarpatsko? Kto tam žije? Aká je história tohto kraja? V rokoch 1919 – 1939 sa tento kraj volal Podkarpatská Rus a bol súčasťou Česko-Slovenska. Väčšinové obyvateľstvo sa volalo Rusíni ... a v roku 1945 Stalin pričlenil Podkarpatskú Rus do Ukrajiny.

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.