Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Milan Gura: Garantujem obchvat mesta Čadca

Každý z nás si musí priznať, či chceme alebo nie, že žijeme v uponáhľanom svete. Odvšadiaľ na nás tlačí čas. Niekedy mávame pocit, že ho je málo. Prečo deň nemá aspoň 36 hodín? Musíme spĺňať termíny v práci či v škole, načas vyzdvihnúť dieťa zo škôlky, stihnúť ešte otvorenú poštu, obchod,... Každodenné naháňačky, bez ktorých by sme si náš život predstaviť vedeli. Každodenné naháňačky, bez ktorých by sme si náš život predstaviť vedeli.

Prísť včas na schôdzu, do práce, do školy. Inak sa trestu nevyhneme.  Preto z domu vždy odídeme s dostatočnou časovou rezervou, aby sme ešte pohodlne prišli skôr a mohli v pokoji začať naše povinnosti. Vyjdeme na ulicu a v tom... Plné cesty. Zápcha. Bezmocne sedíme v aute či MHD. Pozeráme na hodinky. Odpočítavame koľko bude ešte cesta  trvať. Najradšej by sme ručičky na hodinkách zastavili. Voláme kolegom, spolužiakom, že budeme meškať. Snažíme sa upokojiť, ale nejako to nejde. Zúrime a v duchu nadávame na toho, kto za to môže.

Kto za to vlastne môže?

Kto za to môže, že je tu taká hustá premávka? Vodiči pred nami? Oni predsa tak isto ako my len zúfalo čakajú, kedy sa pohneme. Šoféri kamiónov? Niekto by mohol povedať, že áno. Lenže tí ľudia si robia len svoju prácu a tiež by boli radi, keby to bolo bez zbytočného zdržovania. A bohužiaľ, iná cesta po ktorej by to šlo rýchlejšie tu ešte stále nie je. Môžu teda za každodenné preplnené cesty a teda aj ohrozovanie bezpečnosti chodcov tí, ktorí sú zodpovední za výstavbu ciest? Tí, ktorí už roky sľubujú nový obchvat okolo Čadce, ale tisícky áut a kamiónov cez naše mesto prechádza dodnes?

Náš obchvat je ako bájkami opradený snežný muž Yetti.

Náš obchvat je ako bájkami opradený snežný muž Yetti. Každý o ňom hovorí, ale nik ho ešte nevidel. Je to problém týkajúci sa nás všetkých. A riešenie takýchto problémov zverujeme do rúk primátorovi, osobe, ktorej prejavujeme dôveru a veríme, že nám pomôže. No ani ten súčasný, ani predošlý nám v tomto pomocnú ruku nepodali. Chodci, naše deti a starí rodičia sa aj naďalej boja prejsť cez cestu. Cyklisti sa na ňu radšej ani neodvážia vyjsť. Veď keby sa niečo stalo, aj sanitka by mala problém prejsť a odniesli by si to nevinní.

Bývanie pri ceste je prekliatím

Bývať blízko pri ceste je stále čoraz väčším prekliatím. Každodenným spoločníkom je aj naďalej dotieravý hluk. Časy, kedy sme poslali deti hrať sa von s kľúčikom na krku sú preč. Bojíme sa, či v detskej nepozornosti nespadnú pod tisícky kolies na cestách a nezostane nám po nich len ten kľúčik.

Ale ľady sa pohli a aj uzretie nášho "Yettiho" sa stáva čoraz realistickejšie. Ing. Milan Gura nás milo prekvapil priam až potešil správou z hlavného mesta. Výstavba nášho obchvatu dostala zelenú priamo z ministerstva. Ako sa vyjadril aj riaditeľ cestných stavieb: "Veľkou mierou k komu prispel poslanec a kandidát na primátora Ing. Milan Gura, ktorý neustále apeloval na ministra, aby riešil prednostne tento veľký problém Čadce." Vynaložená energia pána Guru, mnohé rokovania a jeho návštevy v Bratislave pomohli a veríme, že Čadca po dlhých rokoch, nakoniec bude odbremenená od prehustenej premávky a hlavne kamiónová doprava sa bude mestu vyhýbať. Začiatok výstavby je aj vďaka Ing. Milanovi Gurovi plánovaný na budúci rok 2011 na jar, po prebehnutí výberového konania na dodávateľa tejto stavby.

A my už nebudeme musieť telefonovať do práce, že trčíme v zápche, nebude nám v byte otriasať steny od hluku z cesty, nebudeme sa musieť báť prechádzať cez cestu, bicyklovať sa po meste a posielať deti von sa hrať. -r-

Článok je zverejnený so súhlasom redakcie Ozvena Čadce (č.11/2010)
 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.