Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Dvojičky ?

Po 27. novembri budeme mať nového primátora. Jeho meno vzíde zo šestice kandidátov. Ak ale zoberieme do úvahy rôzne prieskumy, tí, ktorí sú reálne zvoliteľní, sú vlastne traja. Okrem súčasného primátora to bude jeden z dvojice terajších poslancov mestského zastupiteľstva Pavol Holeštiak alebo Milan Gura. Aj preto by asi bolo pre bežného Čadčana zaujímavé pozrieť sa na ich prácu v mestskom zastupiteľstve. To, čo bolo ich prioritou, čo vyzdvihovali, aké hodnoty zastávali, za čo vlastne zdvihli ruku a na strane koho stáli, za čo bojovali.

V mestskom zastupiteľstve sa rozhodovalo o mnohých ozaj závažných veciach a v mnohých prípadoch chýbal jeden hlas na to, aby hlasovanie dopadlo opačne.

To, prečo všetci traja kandidovali v roku 2006 za primátora, poslancov, je úplne jasné každému. Aby riadili toto mesto a svojim hlasom určili, akým smerom bude napredovať a v akom svetle bude prezentované.

Po štyroch rokoch môžeme konštatovať jedno:

Čadca ako pomyselné hlavné mesto Kysúc je na tom oveľa horšie ako okolité mestá a aj mnohé dediny. Jednoznačne je to preto, že smer, ktorý nastolil terajší primátor a poslanci, ktorí ho podporovali, nebol správny. Mesto kvárili mnohé kauzy, pod ktoré sa okrem primátora podpísali aj tí, ktorí mu to odsúhlasili. Rozoberieme pár asi najpodstatnejších udalostí, o ktorých sa na pôde mestského parlamentu hlasovalo. A preto, že všetci najvážnejší kandidáti na primátora boli alebo iste mali byť pri tom, je zaujímavé, ktorému v akej miere záležalo na Čadci, ľuďoch, ich peniazoch, ich majetku a taktiež zachovaní dedičstva našich dedov a pradedov.

Zrušenie základnej školy Andeja Hlinku

Okrem toho, že pán primátor začal svoju primátorskú misiu hneď porušením jedného zo svojich sľubov, pán Holeštiak nehlasoval. Gura bol proti.

Hlasovanie za zrušenie uznesenia 76/2007 (ktoré dalo zelenú vzniku cirkevnej školy)

Účelovo zvolané mimoriadne zastupiteľstvo malo za úlohu zastaviť zriadenie cirkevnej školy. Hlasovanie prebehlo tajne a skončilo pomerom 12 za zrušenie a 10 proti zrušeniu. Pán Holeštiak prítomný nebol, a tak jeho tvrdenie na stretnutí s občanmi, že ako jediný z koalície hlasoval za cirkevnú školu, nie je pravda.

Súdny spor s M.M. o 30. miliónov

Vyplatenie cca 12 miliónov ešte Sk a následne nepodanie dovolania ako poslednej možnosti záchrany tejto vysokej sumy.

Dnes už vieme, ako to všetko dopadlo a že peniaze vyplatené nemali byť.

Návrh z dielne primátora, aby sa dvanásť miliónov Sk (6 v peniazoch a 6 v pozemkoch) pánovi M.M urýchlene vyplatili, páni poslanci podporili. Až na tých, ktorí sa rozhodli bojovať.

Gura bol jeden zo strojcov a iniciátorov, aby sa dovolanie podalo a takto mesto bojovalo o peniaze. Prečo sa vtedy pán Holeštiak nepridal ku skupinke poslancov, ktorí sa rozhodli o peniaze bojovať ???? Mal jedinečnú možnosť ukázať, na ktorej strane barikády je. A on to aj ukázal!!!!!

Plat primátora

Tento bod bol rozoberaný v minulom čísle Ozvien Čadce, ale pre úplnosť. Pán primátor tíško súhlasil s návrhom, ktorý okrem iných poslancov podporil aj pán Holeštiak. Gura bol proti.

Predaj pozemkov pod Palárikovým domom.

Peniaze z predaja boli zarátané pri schvaľovaní r o z p o č t u v kolonke p r í j m o v. Pán Holeštiak tento predaj zahrnutý v rozpočte podporil svojím hlasom.

Predaj pozemkov pred hotelom Lipa vedľa Kultúrneho domu za cenu 800 Sk/m2

Aj napriek námietkam viacerých poslancov, že cena je nízka a na trhu s pozemkami by bola minimálne 3.000 až 5.000 Sk/m2, za celkom 7.038 m2 zahlasovalo 14 poslancov a proti boli 8 poslanci.

Kúpa námestia pred KD od Penty

Napriek pôvodnej dohode, že primátor ako zástupca mesta pôjde maximálne do výšky ceny 1.550 Sk, aj keď susedný pozemok mesto predalo za 800 Sk/m2, pán primátor sa pri rokovaniach s Pentou dostal na cenu viac ako 2.439,50 Sk/m2.

Nedodržanie pôvodnej výšky 1.550.- Sk, do akej mohol primátor ísť mu následne jeho verní dodatočne odsúhlasili zrušením starého uznesenia.

A tak na jednej strane mesto predalo lacno nezastavanú plochu a vedľajší pozemok námestia kúpilo niekoľkonásobne drahšie. Super obchod !!!!!

Tento predaj podporilo svojimi hlasmi 14 poslancov.

Poplatky za zvoz komunálneho odpadu: uznesenie 84/2008

Sľub 50% zlacnenia primátor nedodržal, ale naproti tomu išla cena smerom hore, za čo zahlasoval aj pán Holeštiak.

Uznesenie 3/2009

je veľmi zaujímavé tým, že páni poslanci vrátane pána
Holeštiaka odvolali z postu člena Mestskej rady poslanca Guru ako jediného a posledného z tzv. opozície.

Nepohodlný Gura a tým celá opozícia bola vystavená mimo hru. Podľa slov viacerých poslancov, tento stav nemá obdobu, aby bola opozícia úplne vyradená z hry.

Zníženie platu primátora a poslancov

Návrh z dielne Pavla Holeštiaka, ktorý bol samozrejmosťou v každom meste a dedine, obaja podporili. Ale tento návrh nesie podtón blížiacich sa volieb a zbierania plusových bodov. Asi trocha neskoro, pán Holeštiak.

Z tohto hodnotenia jednotlivých hlasovaní vyplýva: Ak ozaj niekomu záleží na správnom chode tohto mesta, tak by sa mal pravidelne zúčastňovať rokovaní zastupiteľstiev. A ak už sa poslanec zúčastní hlasovaní o dôležitých veciach, mal by sa jasne vyjadriť za alebo proti. Nehlasovanie alebo zdržanie sa hlasovania jednoznačne nahráva tým, ktorí majú väčšinu a tými boli poslanci okolo primátora, ktorí si takto schválili to, čo chceli. Výhovorka "ja som tam nebol a nehlasoval" je obyčajný alibizmus. Asi taký, ako používa s radosťou pán primátor, že on za to nemôže to všetko poslanci. Človek bez svojho názoru, pôsobí ako nesvojprávny a ľahko ovplyvniteľný.

Poslanec Holeštiak na mnohých rokovaniach nebol prítomný, alebo hral mŕtveho chrobáka a nehlasoval, poprípade za zdržal hlasovania.

Bolo to (v tomto prípade) pohodlné, nekonfrontačné, veď načo ísť do sporu so svojou (vtedy ešte) straníckou šéfkou alebo nedajbože primátorom. Pán primátor aj pán Holeštiak si boli názorovo veľmi blízki a v mnohom aj podobní. Náhla predvolebná "zmena", zo strany pána poslanca Holeštiaka je účelová, lebo stáť na strane primátora už nie je asi to správne.

To, že bol v Žiline pracovne zaneprázdnený, je lacná výhovorka.

Ak mu vtedy bola Čadca a to, čo sa v nej deje, o čom sa rozhoduje druhoradé, tak potom je scestné, že teraz hlása o našej Čadci a o tom, že primátor je ten, ktorý môže za všetko zlé.

Pán Holeštiak, dole s maskou, veď za väčšinou toho zla ste stál aj vy a svojím hlasom ho v plnej miere podporili.

To je iba zopár príkladov na to, aby si obyčajný občan mohol urobiť skutočný obraz na tých, z ktorých jeden bude ďalšie roky riadiť toto mesto. Lebo nestačí byť dobrý iba tri mesiace pred voľbami. Nestačí iba tri mesiace všetko budovať, nestačí sa na verejnosti ukazovať s populárnymi osobnosťami tohto štátu, regiónu. Páni Fico, Blanár, Podmanický iste takými sú, ale oni tu nebývajú, nežijú, ich nebudeme voliť a oni v prípade víťazstva nebudú riadiť chod tohto mesta. Aj preto treba pozerať na kandidátov ako na ľudí a nie ako na tovar, ktorý zabalíme do obalu s populárnou osobnosťou a tá ho vlastne predá.

Možno to všetko vyzerá ako ohováranie, ale nie je to tak. Všetko sú to holé fakty, ktoré ale nikto z nich sám od seba na verejnosť v predvolebnom období nevytiahne. A je veľmi dôležité, aby občan volič vedel a videl aj túto stránku ľudí, ktorí sa uchádzajú o post primátora a pomohlo mu to v správnom rozhodnutí.

Buď chceme zmenu, alebo opäť ďalšie štyri roky to, čo sa v Čadci dialo od roku 2006. Obdobie káuz, podivných obchodov a strachu.

Treba ozaj dobre zvážiť a zamyslieť sa pred tým, kým vhodíme náš hlasovací lístok do urny, koho zakrúžkujeme.

A môže to byť iba jedno meno.

-r-

Článok je zverejnený so súhlasom redakcie Ozvena Čadce (č.11/2010)
 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.