Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Komentár: Krava, poprava a národ

Medveď nechal popraviť kravu. Nová bájka zo slovenských politických lúk a hájov. Vedenie SNS stiahlo Annu Belousovovú z kandidátky na poslankyňu mestského zastupiteľstva v Čadci. Belousovová označila Slotovo rozhodnutie za „tanec starého medveďa“ a politickú popravu.

Po neúspechu v boji o predsednícku stoličku SNS má Belousovová problém zachytiť sa aspoň v komunálnej politike. Máme si nachystať zásoby sĺz, súcitu a pochopenia pre neprávosťami prenasledovanú bojovníčku za slovenskú vec?

Ach, ta láska prokletá        

Komentovať rozpory u „národniarov“ (úvodzovky nie sú omylom) je viac prejavom novinárskeho zúfalstva ako užitočnosti. Chvíľu má navrch škodoradosť, ktorá je však rýchlo vystriedaná absolútnym znechutením z príbehu Malíková-Belousovová vs. Slota.  Fotoalbum tejto dvojice obsahuje zábery rôzneho druhu: raz každý osobitne, potom vedľa seba na tradičných tlačovkách. S úsmevmi - ironickými alebo obdivnými – či bez nich, podania ruky, ale i nenávistné pohľady svedčiace až o fyzickom zhnusení z toho druhého.     

„Slota šafári s SNS, stranu má ako vlastný podnik. Na mňa sa ľudia nepozerajú ako na neho. Nemám za sebou kauzy či excesy v opitom stave.“ Toto sú jej najčerstvejšie vyjadrenia. Osvietenie? Ako kysucký Budha si sadla pod strom poznania a v jednej chvíli všetko pochopila. Nie, takto to nebolo.     

Pátranie v archívoch svedčí o tom, že už dávnejšie mala jasné chvíle. Ešte v roku 2002 vyzvala novinárov, aby sa pýtali, „kde si tak lacno požičiavajú slotovci zahraničné autá, kde im tak lacno ponúkajú jachty a ako získali blahobyt, v ktorom žijú.“ Slota je podľa jej slov slovenským zbohatlíkom a národným buditeľom chorvátskeho pobrežia. Všetko plynie, Malíková sa už medzitým stihla stať Belousovovou, aj  politika  sa mení, mnohé strany vznikli aj skončili,  ale pri týchto Slotových charakteristikách zastal čas.     

Rozdeľovanie na pravých a nepravých národniarov a následné zjednotenie v záujme vlasti je dnes už filmom pre pamätníkov. Belousovovej sa znovu zapáčila práca v blízkosti „starého medveďa“ a omámená vôňou liehu (hádam aspoň slovenského), ktorá z neho šla, predviedla ďalšie myšlienkové saltá.  V roku 2006 komentovala jeden zo Slotových alkoholických excesov inak. Vraj za nafilmovaním opitého Slotu stoja spravodajské služby, podsvetie a komerčná televízia. So sebe vlastnou vášňou obhajovala jedinú národnú stranu, kričala po novinároch, ktorí si dovolili pochybovať a s tajomnou láskou v oku sa vyznávala z odddanosti Medveďovi. Slotove slová o „šialenej krave“ boli zabudnuté, lebo to už tak v podobných talianskych manželstvách (tak voľaktoré médium ich vzťah označilo) býva. Od novinárov  zrazu nič nechcela (ani vyšetrovanie chorvátskych plavidiel), lebo „médiá pod rúškom nejakej demokracie, plurality a blablabla robia zásahy do politiky, pričom im nikto na to nedal mandát.“      

Poprava skončila, teraz otázky    

A teraz toto!  Nová vlna osvietenia a úprimnosti. Jedno jej treba nechať. Vo svojej politologickej analýze SNS bola stručná a presná: „Slovenská národná strana v  súčasnosti je súkromný Slotov podnik a súkromný Slotov biznis, ktorý nemôže nikto skontrolovať.“ Niektoré otázky pri sledovaní tejto tragikomédie napadnú diváka ihneď:

•    Prišla na to až teraz?
•    Kde je zodpovednosť jednej ambicióznej političky?
•    Kedy neverila tomu, čo hovorí – vtedy alebo teraz?
•    A to vážne ešte chce, aby jej niekto uveril a venoval energiu takémuto divadlu?

Právo na zmenu názoru a osobný vývoj je sväté, ale v tomto prípade nemá Belousovová žiadny nárok ...     

Okrem týchto základných otázok vidím aj ďalšie, náročnejšie na úvahu. Čím to je, že politika dokáže takto kriviť charaktery?

A potom tá „národná vec“. V prípade SNS boli zneužité vážne a pre mnohých sväté hodnoty. Existuje ešte väčší výsmech vlastenectva ako úbohý príbeh SNS a jej medveďov a iných zvierat?

Znovu sa ukazuje zraniteľnosť všetkých, čo sa vrhnú bez uvažovania do víru citov, napríklad tých národných. Majú „zamiešané“ na riziko manipulácie a ohlupovania. Zožierajú sa nenávisťou k neslovenskému, mrhajú energiou a medvede sa buď smejú alebo už chystajú na zimný spánok vo svojom pohodlí. Koľko takýchto popráv musia diváci vidieť, aby pochopili?

Článok je zverejnený so súhlasom Aktuality.sk 25.11.2010. V prípade potreby  je možné sa skontaktovať s autorom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.  

 
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.