Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne

V súčasnosti mnohí v meste pozastavujú sa nad výškou miestneho poplatku za odpad 2017. Je to realita, ktorá nikoho neteší. Zaráža, že takto hovoria alebo hromžia na mesto zväčšia tí, ktorí boli imúnni na vysvetľovaciu kampaň v druhej polovici roku 2016 v miestnych médiách, kedy mesto vysvetľovalo, prečo muselo pristúpiť k zvýšeniu poplatku za odpad.

Celý článok...
 
Bude Slovensko čeliť nepriaznivému demografickému problému?

Minimálny populačný prírastok, klesajúci počet sobášov, vysoká rozvodovosť, zvyšujúci sa vek snúbencov vstupujúcich do manželstva, odchod mladých ľudí za prácou do zahraničia, rastúci egoizmus jednotlivcov, neúcta k počatému životu a jeho likvidácia, toto sa prejavuje v nepriaznivom demografickom vývoji Slovenska.

Celý článok...
 
Fajčenie je okrádačom zdravia

Neuniklo nám že od 31.5.2017 sa nesmie v Čechách fajčiť v reštauráciách a na verejných priestranstvách. Je to príspevok ku Svetovému dňu bez tabaku. Takto ČR sa stala 23.krajinou v Európe, kde bude platiť úplný zákaz v reštauráciách. Zákaz sa týka aj nekrytých zástavkách a nástupištiach verejnej dopravy.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (máj 2017)

 „Dnes plačeme nad obeťami  streľby v parížskom klube Bataclan. Plačem aj ja. Ale plačem aj na tisíckami, statisícami, miliónmi zabudnutých mŕtvych Afganistancov, Čečenov, Iráncov, Iránčanov, Jemencov, Chorvátov, Lýbijcov, Libanoncov, Palestíncov, Rusov, Somalcov, Srbov, Sýrčanov, Ukrajincov a mnoho iných bezmocných, ktorí zbytočne zahynuli v záujme mocných. A plačem i nad tisíckami amerických chlapcov, ktorí položili svoje životy za pofidernú ideu amerických národných záujmov. Pretože pokiaľ nebudeme plakať i nad tými mŕtvymi, náš plač nebude úprimný.“ (Jozef Banáš, slovenský spisovateľ).

 

Celý článok...
 
O čom sa v meste (ne)hovorilo (máj 2017)

Keď sa pýtali Dalajalamu, čo ho na ľudstve najviac prekvapuje, odpovedal: "Ľudia obetujú zdravie, aby zarobili peniaze; potom obetujú peniaze, aby znovu  získali zdravie; potom sa tak znepokojujú budúcnosťou, že si neužívajú prítomnosť, a tak nežijú ani v prítomnosti ani v budúcnosti a žijú tak, akoby nikdy nemali zomrieť, a potom zomrú bez toho, aby predtým žili." Otázka znie, či takto nejako nežije väčšina z nás, či nie je čas na zmenu ?

Celý článok...
 
Slovenskému hokeju z hrnca vykypelo

(O hokeji po MS 2017 v Kolíne a Paríži)

Z roka na rok klesá výkonnosť slovenskej hokejovej reprezentácie. V tomto roku sme viseli na šnúrke z gatí Dánom. Keby prehrali, vypadneme z A skupiny.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (apríl 2017)

Nečakaná odpoveď rozvírila verejnosť. Prišla od O.Andrásyho, ktorý rozhýbal stojace vody o čine a názore vo vzťahu k trestnému činu. Povedal: „Myslím si, že postihovať ľudí za NÁZOR je choré. Nech by ten názor bol akýkoľvek. Aj extrémny. S názorom treba polemizovať, ale nie jeho nositeľa policajne stíhať. Lebo práve vtedy sa dostávame do polohy režimu, ktorý zvykneme nazývať extrémistický. Za názory zatvárali komunisti a fašisti. Môj názor je ten, že trestným činom môže byť len ČIN, nie NÁZOR. Preto je to trestný ČIN a nie trestný NÁZOR“.

Treba pripomenúť, že sloboda prejavu a tým aj vypovedaný názor nie je absolútny. Má blokáciu v Ústave Slovenskej republiky. V čl.26 sa hovorí, že sloboda prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie  možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na obranu práv a slobôd  iných, bezpečnosť štátu, verejného poporiadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.

Celý článok...
 
Ako sme prišli o detské ihrisko

OD LIDL dal možnosť mestám a obciam aby hlasovaním sa uchádzali o detské ihrisko Žihadielko vo svojom meste, tam kde má sídlo obchodný dom. V Čadci by to bolo sídlisko Kýčerka. Vyhrať ihrisko by malo byť minimálne pre obyvateľov sídliska prirodzenou mobilizáciou občianskeho vzťahu k svojmu domovu. Bol to dôvod, aby sa odhodili sváry, obyvatelia sa zjednotili v rôznosti pre spoločnú, aby ihrisko bolo na Kýčerke a preto mali hlasovať trebárs každý deň.

Celý článok...
 
O čom sa v meste (ne)hovorilo (apríl 2017)

Vedieť o tých, ktorí v cudzine dosiahli úspech stáva sa súčasťou histórie Slovenska. Jedným z nich je Michal Bosák (1869-1937), ktorý  zomrel  pred osemdesiatimi rokmi. Je najvýznamnejšiu osobnosťou slovenského krajanského života v Spojených štátoch amerických. Je jediným Slovákom v dejinách USA, ktorý ako riaditeľ First National Bank mala certifikát od americkej vlády na vydávanie dolárov. Takto sa jeho podpis prezidenta  banky dostal na emisie 5,10 a 20 dolárových bankoviek.

Celý článok...
 
Esto fidelis usque ad mortem

František Rábek narodil sa v Močenku (1949). Kňazskú vysviacku mal 17.6.1972. Ako kaplán pôsobil v Bošanoch a Nitre, od roku 1979 ako správca pútnického miesta Nitra -Kalvária. V rokoch 1989-1990 bol správcom farnosti v Čiernom. Od roku 1990 pôsobil ako generálny vikár nitrianskej diecézy. Pápež Ján Pavol II 13.7.1991 ho vymenoval za pomocného biskupa nitrianskej diecézy a zveril mi titulárne sídlo Catrum. Biskupská vysviacku prijal 27.7.1991 z rúk nitrianskeho biskupa Jána Chryzostoma Korca. Ján Pavol II ho vymenoval 20.1.2003 za prvého ordinára (rímskeho veľkokňaza) ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky.

Celý článok...
 
Pre šťastie a úspech je potrebná viera

Apolónia Chalupcová (3.1.1897-3.8.1997) z Nesluše a Melanija Knaussová (1970) zo Slovinska, obe sú devy zo strednej Európy, obe podľa mena neznáme, obe sa svojím pričinením preslávili v Amerike, obe si nezávisle na svojej ceste naplnili odveký sen stať sa novodobými popoluškami.

Celý článok...
 
Veľká noc 2017

... veľa pokory  k tomu čo nevidíme,

čo je pri nás

 čo je pri nás aby bolo v nás

 

 

 

 
Výchova nie je vecou silnej ruky, ale rozumu a srdca

V Dome kultúry 31.3. sa konalo slávnostné stretnutie pri príležitosti osláv Dňa učiteľov. Stretnutie malo za cieľ, prejaviť úctu učiteľom za ich prácu, poďakovať im za ich morálny a spoločenský prínos podieľať sa na výchove, vzdelávaní žiakov a všetko pretkané  slovami J.A. Komenského „ Výchova nie je vecou silnej ruky, ale rozumu a srdca“.

Celý článok...
 
Mesto Čadca prostredníctvom Mestskej polície odchytilo v roku 2016 až 70 túlavých psov a mačiek

S problematikou túlavých, alebo voľne pustených psov sa mestská polícia stretáva veľmi často. Nejde len o samostatný odchyt túlavých a voľne pustených psov, ale taktiež o kontrolu a dodržiavanie Všeobecne záväzného nariadenia o podmienkach držania psov na území mesta Čadca, kde je činnosť hliadok zameraná hlavne na odhaľovanie priestupkov pri venčení psov ( voľný pohyb, neodstránenie exkrementov a pod.), priestupkov v súvislosti s evidenciou psov (porovnaním skutočného zisteného stavu s evidenčným stavom vedeným na Mestskom úrade).

Celý článok...
 
Zberný dvor od 1.apríla 2017 je opäť otvorený, otváracie hodiny po novom

Od 1.4.2017 sa môžu občania Čadce opäť bezplatne a legálne zbaviť nadrozmerného a nebezpečného odpadu.

Celý článok...
 
Prečo Bitku pri Viedni si nepripomíname?

Bitka pri Viedni 11.-12.9.1683 bola stretom civilizácii, kresťanského kríža a islamského polmesiaca podobne ako sa vnímala čečenská vojna ako hradba pred vpádam islamu do Rusko a ďalej na východ.

Je zarážajúce, že dejinná udalosť nie je neustále pripomína ako obrana kresťanskej a tým aj európskej rodiacej sa civilizácie. Prečo verejnoprávna RTVS sa bojí pripomínať túto pre nás dejinnú udalosť ako čert svätenej vody? Odpoveď môže byť práve preto, že Bitka pri Viedni je pre nás svätou bitkou?

Celý článok...
 
Čadca má za sebou po rokoch opäť pravú kysuckú zimu

Masívna oprava výtlkov začne s prvým varením asfaltovej hmoty pre veľké stavby. Riaditeľ Mestského podniku služieb Čadca Peter Lariš zodpovedá za komplexnú údržbu ciest  a starostlivosť o čistotu verejných plôch v meste.  Ťažké mechanizmy už vymenili radlice za čistiace násady a  po zime sa púšťajú do  upratovacích prác.

Celý článok...
 
Ani po 10 rokoch sa nezabudlo na nesplnený sľub

( spomienka na zrušenie základnej školy na ulici A.Hlinku )

Na začiatku bol predvolebný sľub a ten sa nedodržal. Je to potrebné práve dnes si pripomenúť pri príležitosti 10. výročia zrušenia najstaršej školy v meste. Tí, ktorí verili, nech v myšlienkach sa zamyslia, či je dobré a prospešné pre verejný a duchovný život konať tak, čo sa stalo na zastupiteľstve v piatok 30.3.2007. Nebolo to pošliapanie verejného prísľubu? Je prospešnejší rozum, ktorý je v zajatí moci, alebo stáť nad vecou a v pokore rozjímať? Lebo čím sme starší, tým viac sa utiekame ku viere. Platilo to v minulosti, platí to aj dnes, a bude to platiť aj v budúcnosti. Pretože moc tak ako sám človek je krehká a pominuteľná. Človek sa premení na prach, ale jeho činy zostávajú.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (marec 2017)

Pripomíname že ukotvenie Slovenska je smerované ku demokratickým hodnotám Západu  a odsudzuje všetky formy autoritárskych zriadení, ktoré potláčajú slobodu jednotlivcov a ľudských práv. Zdroje týchto myšlienok sú prevažne sponzori politických strán, príbuzné ideologické média a v neposlednej rade vznikajúce ako huby po daždi moderné think tanky zväčša financované zo západných zdrojov. Oni asi nepoznajú smernice, kde sú zväčša demokraticky väčšinovo prehlasujú menšie štáty veľkými, čo v praxi možno vnímať, ako rozhodovanie o nás bez nás. Asi tieto združenia, spolky necítia, že vietor neslobody vanie práve z Bruselu?

Celý článok...
 
Mesto Čadca netoleruje dlžoby na nájomnom. Po troch mesiacoch sa obracia na súd

Mesto Čadca každoročne dopláca na nájomníkov, ktorí si neplnia svoje povinnosti a riadne neplatia nájomné a služby súvisiace s bývaním.

Celý článok...
 
Detské ihriská sú určené pre deti a nie vandalov

Detské ihriská bývajú neoddeliteľnou súčasťou nielen miest, ale aj dedín. Prioritou každého jedného primátora či starostu je ich budovanie a následná starostlivosť o ne. Tak je tomu aj v našom meste.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 177 - 198 z 1278
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.