Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
 


Ing. Peter Glasnák pôsobí v komunálnej politike ako poslanec od roku 1990, v rokoch 1990-1994 ako primátor mesta Čadca.
 
Realita alebo sci fi?
   
17.november nás privítal nepripravených. Neboli sme pripravení na konsolidáciu demokracie. Iba z počutia sme vedeli o občianskej spoločnosti, o politike, o nepripravenosti, o nutnej profesionalite v štátnej správe a samospráve, ale mali sme nádej.

Celý článok...
 
Etika vers. náboženstvo?

Na Slovensku pripravuje sa v rámci Národného programu UČIACE SA SLOVENSKO návrh, aby náboženstvo bolo preradené z povinného voliteľného školského predmetu na dobrovoľný. Počet podnetov, ktoré prišli ako pripomienky na Národný program UČIACE SA SLOVENSKO bolo 3.976. Dáva to za pravdu tým, ktorí hovoria, že projekt je odtrhnutý od života. Po nástupe novej ministerky bol program stiahnutý a daný na prepracovanie a doplnenie.

Celý článok...
 
Hurá, úsek D3 Stražov-Brodno je otvorený, ale ...

Čiastočne chválime, že diaľničný úsek Stražov-Brodno, začiatok Kysuckej diaľnice s dvoma tunelmi bude otvorený 2.12. Cesta zo smeru z Bratislavy na Kysuce sa skráti o 4 minúty. Takto Žilina bude denne odľahčená o 8 tisíc áut, z toho 42% kamiónov. Pritom je obava, aby to nebola na dlho dobrá správa pre obyvateľov Kysúc, vychádzajúcich z informácie, že na zvyšné dva úseky Brodno-Kysucké Nové Mesto a Kysucké Nové Mesto-Oščadnica si budú musieť obyvatelia v týchto častiach Kysúc počkať až do roku 2025. Dokončenie iba niektorých úsekov je iba čiastočnou úľavou. Až celý úsek Kysuckej diaľnice prinesie Kysuciam a dopravcom úľavu.

Celý článok...
 
Voľby ignorovalo 70% voličov

V poradí piate voľby do Žilinského samosprávneho kraja sa konali v sobotu 4.11.2017. Za volebné obvod ŽASK č.2 - okres Čadca kandidovalo 47 kandidátov, z Čadce 18 poslancov, z toho 5 nezávislých, dve ženy a siedmi sú zároveň poslancami MZ.

Od roku 2001, kedy sa konali prvé voľby, prestíž VUC upadá, nepožívajú dôveru u verejnosti. Dlhodobá účasť bola okolo 21%, čo necti politické strany. Voľby dali každej strane bez rozdielu ako vo voľbách skončili domáce úlohy. Ak ich nesplnia, tieto voľby môžu byť posledné v tomto volebnom formáte. Nech mementom volieb zostane, nech to počuje priateľ ale aj nepriateľ, že VUC 2017 utrpeli víťazstvo, k urnám sa nedostavilo 70% voličov t.j. 3.150 tisíc voličov.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (október 2017)

Mediálna sloboda slova nie je to, že novinári väčšinou neklamú tým čo píšu, ale tým, čo nepíšu. (C.Hőschl)

Celý článok...
 
Odhoďme predsudky, poďme voliť

(pozvanie na voľby)

Predvolebná kampaň VUC 2017 sa dostáva do záveru. Strany a kandidáti idú na doraz, presviedčajú lákajú, varujú, sľubujú. Problém nie sú strany, ani kandidáti, tí sa nezmenia, ale  MY občania - voliči? Vieme čo očakávame od zvolených politických reprezentantov? Akceptujú naše návrhy na zmeny? Nemáme ich plné zuby? MY občania budeme mať odvahu zariskovať a naposledy im uveríme?

Ak si analyzujem súčasných kandidátov za poslancov a župana, ich verejné chovanie a vystupovanie, osobnú kultúru a život, ich priority a myslenie, nič iné ma nenapadá, len ich neutíchajúca snaha brániť privatizáciu Kysuckej nemocnice. Ak je to správny zámysel, potom je to úspešný „boj“, ktorí zvádzajú v prospech mlčiacej väčšiny slušných ľudí. Je dobrým znamením, že výsledok (aspoň zatiaľ) nerovného súboja zatiaľ vyhráva ČLOVEK !!! Bude to aj po voľbách?  Preto rozum káže vyzvať ľudí, aby išli k voľbám, aby vedeli prečo idú voliť, koho budú voliť, aby volili srdcom.

Celý článok...
 
Dušičky 2017

Každý opustený hrob, zvlášť dnes v čase spomienky na všetkých verných zosnulých pôsobí smutným dojmom, kričí medzi ostatnými vyzdobenými hrobmi. Ale to je len navonok. Čo zostalo z človeka v hrobe? Nepatrný kôpka hmoty, ktorá tvorila za jeho života jeho telo. Omnoho smutnejšie je však to, ak sa na niektorého mŕtveho zabudne tak, že sa už nik zaňho nemodlí. Čas je neúprosný, aj najväčší žiaľ časom vyprchá, zíde z očí, zíde z mysle.

Celý článok...
 
O čom sa v meste (ne)hovorilo (október 2017)

Mesiac  október je mesiac úcty k starším. Staroba na nikoho nepočká. Vďaka mladým šacuje starobu jemne povedané nádychom zbytočnosti. Pritom staroba neznamená nemohúcnosť. Paradoxom staroby nie sú subjektívne pocity, ale staroba sa stáva z reakcii okolia. Najdôležitejšie okrem zdravia v ich živote sa stáva „výška“ dôchodku. On ich predurčuje žiť ak nie v chudobe, tak aspoň pri jej hranici. Takto vzniká stres, stres vyvoláva nové choroby, čím sa znižujú mentálne rezervy, ktoré bránia spokojnej starobe. Mesto si to uvedomuje, snaží sa po celý rok pomáhať Jednote dôchodcov Slovenska bezplatným poskytovaním priestorov v Dome kultúry ako aj finančne v rámci kultúrno - spoločenských akcii.

Celý článok...
 
Vyhrala by Merkelová voľby na Slovensku?

A.Merkelová je vášnivo vecná (H.Kissinger)

Je to teoretická otázka. Porovnanie môže odhaliť rozdiely medzi ponímaním politiky na Slovensku a v Nemecku. Nedostižnou devízou pre A.Merkelovú zostáva, že ona neoslovuje ale ona rieši problémy.

Celý článok...
 
Prekročenie hranice nebolo vždy bezproblémové

V archívoch ČR  neexistujú presné čísla mŕtvych, ktoré v rokoch 1948-1989 na hraniciach z NSR a Rakúskom boli zabití.

Celý článok...
 
Folklorizácia na vzostupe

Pred troma rokmi Folklórny festival VÝCHODNÁ oslavoval svoje šesťdesiate výročie. Vtedajšie hodnotenie nebola silná téma v mediálnom priestore.

Celý článok...
 
Aké je Nemecko?

Nemecko je na vrchole síl, Nemecko prechádza skvelým obdobím svojich dejín. Mzdy a rozpočtové prebytky rastú a nezamestnanosť klesá. Vyhýba sa finančným krízam, nepanikári z teroru, nebojí sa uprchlíkov.

Celý článok...
 
Horlivosť je zlý radca

Niekedy je dobre počúvať a rozmýšľať, potom súhlasiť alebo žasnúť. To druhé dominovalo v utorok 10.10.2017 pri sledovaní tlačovky na TA3 zástupcov opozície R.Sulíka, A.Hlinu, Ľ.Kaníka a V.Remišej k voľbám do VUC. Posledná menovaná sa predbiehala v predkladaní neúplných informácii.

Celý článok...
 
O čom sa v meste (ne)hovorilo (september 2017)

Obyvatelia mesta aj v septembri žilo svoj nevšedný život. Sledovali sme prvé kroky 235 prváčikov do školy. Potešil veľký záujem verejnosti o jediné letné kúpalisko na Kysuciach, kde 25 tisíc návštevníkov bolo poďakovaním pre všetkých, ktorí sa zaslúžili o túto najväčšiu investíciu financovanú z rozpočtu mesta v poslednom období. Zaregistrovali sme stále populárnu rozlúčku s letom 2017. Neuniklo nám premiérový festival speváckych skupín seniorov.

Pre obyvateľov mesta dobrá správa. Získané pozemky pred Športovou halou budú sa využívať pre verejno - prospešný účely, na podporu a rozvoj športových aktivít v meste a na podporu a rozvoj športových aktivít v meste.

Nad všetkými radosťami a úspechmi  v mesiaci september bol humánny čin, ktorý možno zachránil ľudský život.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (september 2017)

Zamýšľame sa nad významom blahorečenia Titusa Zemana  (1915-1969) mučeníka za duchovné povolanie pre dnešok. Vo svojej kňazskej službe chcel dať svoj život Bohu. Dal mu aj svoj väzenský život a stal sa mučeníkom za duchovné povolania. Odkazom je, že uprostred sveta bez Boha, máme byť svedkami viery a poučením pre iných. Kto uverí nech verí, kto nie tak aspoň nech príjme dôkaz jeho pravdy v časoch nepredstaviteľného mučenia. Skúsme stáť pol dňa na jednej nohe, ak to nevydržíme, prišlo bitie a mučenie alebo aspoň výkalová masáž, kde mu hlavu držali vo vedre plne výkalov. To nie je sci fi ale realita. Nech aspoň toto je mementom pre mladých. Keď už majú slobodu bez zodpovednosti, tak aspoň niečo cool bežné z praktík ŠtB pre nepohodlných v gottwaldovskej dobe

Celý článok...
 
Je moja mačka, pes so mnou šťastná?

Kto nemá rád psov, nemá rád ľudí, je presvedčením tiež „chovateľov“. V dnešnej dobe „mať rád psov“ znamená mať alebo chcieť mať ich ako miláčikov.

Celý článok...
 
Pomätenosť mysle je výsledkom neukotveného sveta v zodpovednosti

Súčasná doba dáva ľuďom slobodu, ale nie vždy je spájaná so zodpovednosťou.  Problémom je, že chceme stále viac pohodlia a pohodlie je skrytý diabol v nás. Človek má viac času, tak rozmýšľa ako vyniknúť, ako upútať pozornosť nie umom, vzdelaním, ale hlúposťou.

Celý článok...
 
Iba hodinár vie, koľko odbíja ...

(o jadre a možnej strate charakteru)

Zatiaľ pokoj pred búrkou aspoň do nemeckých volieb. Takto je to pred vznikom politicko - diplomatického uragánu prestavby EÚ s cieľom vytvoriť európske jadro. Inými slovami neznamená to, že sa bude jednať o tuhú centralizáciu EÚ?

Celý článok...
 
Prezident SR v OSN

Slovenský prezident Andrej Kiska vystúpil 19.9.2017 v rámci všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN, ktorému predsedá Miroslav Lajčák. Vo svojom prejave sa okrem klimatickej zmeny a úlohy OSN venoval i otázke bezpečnosti, vyzval Severnú Kóreu, aby ukončila rozvoj zbraní hromadného ničenia, Rusko označil za agresívneho suseda, vyzval k empatii voči migrantom a k boju proti extrémizmu.

Celý článok...
 
Je paradoxom, že máme dosť dospelých ale málo deti

Máme dosť potenciálnych rodičov, ale Európa vymiera. Európa nepotrebuje viac rodičov ale viac detí. To je axióma pre dlhodobo udržateľný život.

Celý článok...
 
Sme politicky vyspelí?

Na prelome augusta a septembra si na Slovensku pripomíname dva verejno - spoločenské udalosti. SNP ako vzdor slovenského národa proti fašizmu a Deň ústavy ako výslednica snáh žiť slobodne v zvrchovanom a samostatnom štáte.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 177 - 198 z 1323
Najnovšie články
Práve je online
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.