Ing. Peter Glasnák
Hlavná stránka
Kto som
Aktuality
Úvahy
Rozhovory
Inými očami
Správy zo sveta
Vaše príspevky
Kontakt
Relácia Hodina s...
Komunálne voľby
Komunálne voľby
Užitočné odkazy
Zákony
Obchodný register
Živnostenský register
Región Kysuce
Občan
Sociálna sieť Ob. registra
Združ. miest a obcí Slovenska
Mesto Čadca
Katastrálny portál
Počasie
Nevezmeš meno božie nadarmo

(o jednom retušovaní krížov)

Nevezmeš meno božie nadarmo, hovorí druhé prikázanie. Práve ono vystihuje nezodpovedné konanie obchodného reťazca  Lidl. Tí ktorí súhlasili , prekročil hranice slobody ... toho druhého.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (august 2017)

Medzinárodná  situácia sa vyostruje. Sankcie nepôsobia tak, ako by bolo želateľné. Prezident D.Trump nevylúčil vojenskú intervenciu vo Venezuele, predpokladané výsledky volieb v Nemecku pohnú euro valec ku centralizácii EÚ, bude sa stupňovať snaha umlčať a rozdeliť celistvosť V4 a výsledkom bude potvrdenie známeho faktu, že ani Francúzsko ani EÚ nebudú pre nás charitou.

Celý článok...
 
Mŕtvi sú tí, ktorí stratili pamäť

Kunderová myšlienka z roku 1984 je stále aktuálna. Napísal, že skutočnou tragédiou pre strednú Európu nebolo Rusko a Sovietsky zväz, ale Európa. Podľa neho ľudia za železnou oponou túžili po Európe, ktorá už neexistovala. Dnes západ im nerozumie, chce východné krajiny začleňovať do systému, ktorým sa západné krajiny snažia 

vymazať rozdiely medzi národmi a kultúrami !!!

Paradox, včera sa stredná Európa bránila proti ZSSR, aby si východné krajiny strednej Európy udržali svoju západnú identitu. Dnes zase vzdorujú proti Európanom, aby si udržali stredoeurópanstvo. Tu platí overená múdrosť Platóna, mŕtvi sú tí, ktorí stratili pamäť.

 
Mier nie je samozrejmosť, treba si ho vážiť

Nový školský rok prinesie pre deviatakov rozšírenie dejepisu o jednu hodinu. Cieľom je posilnenie kritického myslenia vo vzťahu k našej histórii. Učitelia dostávajú väčší priestor na prehĺbenie učiva formou exkurzii či diskusii s dôrazom na historicko - spoločenské súvislosti.

Celý článok...
 
O čom sa v meste (ne)hovorilo (august 2017)

Dobrá správa pre mesto. Mesto sa dohodlo s investorom na výstavbe nového závodu  v priemyselnom parku. Investorom je jeden z najväčších  dodávateľov  plastových komponentov pre závod KIA, spoločnosť Seoyn E-Hwa. Po otvorení závodu v máji v roku 2018 vytvorí 450 nových pracovných miest v celkovej investícii 31 mio €. Po Dubnici nad Váhom a Považskej Bystrici spoločnosť rozširuje výrobu aj v Čadci. Práve Čadca bola pre investora strategicky dôležitá. Do závodu KIA v Tepličke n/V je iba 35 km a do českého Hyundaiu v Nošoviciach menej ako 60 km.

Celý článok...
 
Myšlienky J.M.Hurbana sú aj dnes aktuálne

Pri príležitosti dvojstého výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana  (1817-1888) sa v Trnave konala konferencia  pod názvom AKTUÁLNOSŤ ODKAZU J.M.HURBANA PRE NAŠU SÚČASTNOSŤ A BUDÚCNOSŤ.  Po ňom je pomenované v meste gymnázium. Na záver bolo prijaté komuniké. J.M.Hurbana.  Pre jeho aktuálnosť je zverejnené v plnom rozsahu.

Celý článok...
 
Vodiči buďte ostražití !!!

Škola začína a s nimi príchody žiakov do škôl. Počas prázdnin žiaci pozabudli na návyky, ktoré mali vžité pri prechodoch cez miestne komunikácie v meste. Aby sa znížili rizikové okamihy, príslušníci Mestskej polície budú usmerňovať v prvých dňoch školského  roku 2017/2018 dopravu tak, aby prechody pre žiakov boli bezpečné, aby každý žiak sa bezpečne dostal do školy ale aj zo školy domov ku svojim rodičom.

Celý článok...
 
Výstavba diaľnic a rýchlostných ciest viazne

Prieskum tunela vo Višňovom sa začal v roku 1998, stavať sa začalo až v roku 2015. Zle riadenie, nedostatočná príprava  či problémy z dodávateľmi, to je súčasný stav. Pritom sa nezohľadňoval fakt, že klimatické zmeny prudko menia v priebehu niekoľkých rokov geologické podmienky. Ak sa spojí nedostatočný prieskum, po 10 rokoch kedy sa začne stavať, problémy sa ukážu v celej jeho šírke a hĺbke.

Celý článok...
 
Importovaný Dúhový pochod je pre Slovensko krokom späť

Dúhový pochod 19.8. v Bratislave polarizoval koalíciu. Problémom bolo verejná ochrankyňa práv M.Patakyová (MOST-HÍD), ktorá vyvesila dúhovú zástavu na okne Úradu verejnej ochrankyne práv. A.Danko ju ešte pri vymenovaní do funkcie vyzval, aby  sa vyvarovala konaniu svojej predchodkyne a nevyvesila spornú zástavu. Svojim konaním podporila importovaný dúhový pochod zoskupenia LGBTI.

Celý článok...
 
Spor o podielové dane sa stupňuje?

Už dlhšie zaznieva hlas z Bratislavy, ktorá burcuje proti nespravodlivému financovaniu hlavného mesta. Primátor upozorňuje, že do Bratislavy chodí denne za prácou niekoľko tisíc ľudí, ktorí využívajú výhody tak ako Bratislavčania s trvalým pobytom. Prichodzí prídu a večer odídu, ale Bratislava nemá z týchto ľudí príjem z podielových daní.

Celý článok...
 
Patrónom mesta je sv. Bartolomej

Sv. Bartolomej je patrónom mesta a je súčasťou jeho erbu. Význam svätcov pre súčasnosť zostáva vo vedomí, že svätec je považovaný za dobrého človeka, ktorý je naplnený kresťanskou láskou. Jeho duch, jeho myšlienky žijú medzi nami, neponecháva si nič pre seba, ale využíva všetky svoje dary na všeobecný úžitok. Pozerá na seba ako na dlžníka všetkých priateľov i nepriateľov, múdrych i nerozumných.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa (ne)hovorilo (júl 2017)

Migrácia lomcuje Európou stále viac. Sme takí naivní, že sa nádejame, že viac migrantov znamená menej problémov? Ak to prekročí verejnú znesiteľnosť, potom nemáme žiadne riešenie, iba sa stotožniť s realitou. Pomaly budeme taký zmravnení, že nosiť krížik alebo mať doma vianočný stromček bude nie zakázané, ale naša „korektnosť“ nám bude veliť konať tak, aby sme nikoho neurazili. Nebude potom jediným riešením (občianska) vojna, nie na okraji EÚ v Portugalsku alebo Estónsku, ale priamo v „srdci“ EÚ, v Nemecku?

Celý článok...
 
Premena AVC na špongiu aj s odstupom času bolí

V minulých dňoch sa uskutočnilo stretnutie bývalých tatrovákov. Keď sa povie tatrovák, za nim aj po rokoch cítiť človečinu. Tešili sa zo stretnutia ale zároveň spomínali na zánik prosperujúceho podniku. Väčšina z nich aj s odstupom času prirovnáva likvidáciu AVC matke, ktorá pochovala svoje dieťa.

Celý článok...
 
Je Čadca odsúdená na večnú nespokojnosť ?

Na jednom detskom ihrisku v meste sa pokazila hojdačka, ktorej používanie ohrozovalo deti. MPS okamžite ohradila ihrisko a do 2 dní bola hojdačka vymenená. Náhodná okoloidúca ešte pred sa pozastavila nad „nečinnosťou“ MPS. Po výmene nie že by vyslovila slová poďakovania. Pre ňu opravená hojdačka ako keby už neexistovala. S razanciou jej vlastnou sa pustila do kritiky mesta, prečo nie je vykosené, upravené, opravené, vyžíhane ...

Celý článok...
 
O čom sa v meste (ne)hovorilo (júl 2017)

Začiatkom prázdnin obyvatelia mesta dostali do vienka krásny dar - letné kúpalisko.  Do používania sa uviedla investícia v hodnote 1,7 mio €, ktorá od roku 1989 je najväčšou investíciou, ktorá bola financovaná z rozpočtu mesta.

Celý článok...
 
Festival ktorý rozpolťuje spoločnosť

Zaráža že niektoré letné festivaly dostávajú neúmernú publicitu. O tradičných vládne ticho alebo ak znejú, iba účelové „taktické“ bľaboty v duchu, že folklór a ľudové tradície sú prežitkom. Takto v praxi sa napĺňa mediálna ofenzíva, že jediným TOP festivalom leta sklbujúci bujarú zábavu a moderné trendy západného spôsobu života je hudobný festival na letisku Matúša Čaka. Paralelu možno nájsť pri udeľovaní Nobelových cien. V poslednej dobe cenu za literatúru a za mier dostávajú cenu iba tí kandidáti, ktorí spĺňajú verejno - ideové kritéria doby.

Celý článok...
 
O politike o ktorej sa nehovorilo (jún 2017)

Na prečistenie mysle jedná epizóda. Po jednom z útokov v Londýne ministerská predsedníčka T.Mayová povedala „Nemôžeme a nesmieme predstierať, že veci môžu pokračovať tak ako doteraz“. Treba jej pripomenúť, že pre Britániu bolo oveľa jednoduchšie likvidovať Srbov bombardovaním Juhoslávie, rozvrátiť Lýbiu aj Irak, ako eliminovať IS a ich ideológiu v londýnskych alebo manchesterských  mešitách. V Londýne a Paríži  platí, že do týchto miest nevstupuje ani polícia.

Celý článok...
 
Čo sa o Ukrajine z našich médií nedozviete

Všimnite si, ako sú slovenské médiá ticho o premenovávaní ulíc na Ukrajine. Čítali ste v slovenskej pravicovej tlači niečo o tom, že Kyjev chce premenovať ulicu generála Vatutina, ktorého počas druhej svetovej vojny zabili banderovci, na ulicu Šucheviča, čo bol zástupca veliteľa Nachtyhalu, jednotky podriadenej SS, nacista, ktorý na Ukrajine organizoval masové čistky proti Poliakom a Židom? Nie, SME ani Denník N o tom nepíše.

Celý článok...
 
Deklarácia SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky

Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky si občania krajiny pripomenú dnes 25-krát. Slovenská národná rada (SNR) ju schválila v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky (SR).

Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR - 17. Júl. je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR. TASR pri tejto príležitosti prináša Deklaráciu SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky v úplnom znení.

Celý článok...
 
Kam ilegálne s rizikom ?

Pred rokom 1989 sme mohli navštíviť iba niektoré „bezpečné“ krajiny, do bývalej Juhoslávie to bolo iba pre preverených. Ilegálny prechod v lepšom prípade, keď bol  chytený, dostal vysoký nepodmienečný trest. Ak mal smolu, dostal „na pamiatku“ guľku.  Po roku 1989 sme mohli bez problému cestovať do zahraničia, ale zase nie všetci. Ceny doma sme mali „svetové“ a platy ... Pripomeňme si, že to čo máme doma pre iných je to stále cesta zarúbaná.

Celý článok...
 
Čadca otvorila brány nového letného kúpaliska

Obyvatelia mesta a zvlášť mamičky s deťmi majú od 1.7.2017 dôvod k radosti. V prvý prázdninový deň mesto odovzdalo do užívania Čadčianske letné kúpalisko, čím rozšírilo ponuku pre využívanie voľného času. Obyvatelia už nebudú musieť cestovať „za vodou“ do Jablunkova alebo Rajca či Žiliny.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 199 - 220 z 1324
Najnovšie články
Joomla is Software released under the GNU/GPL License.