Vždy s veľkým záujmom si prečítam prílohu týždenníka Kysuce Čadčan, ktorú mesto Čadca publikuje každé dva týždne. Veľmi zaujímavý je vždy úvodník, ktorý odzrkadľuje nálady vedenia mesta, respektíve je tam vždy skryté určité posolstvo občanom Čadce. Tieto úvodníky sú väčšinou zamerané na chválu vedenia mesta, alebo odsudzujú občanov a občianske združenia, ktoré majú iný názor, ako vedenie mesta Čadce. Dokonca pisateľ úvodníka sa neštíti aj osobne  napádať osoby, ktoré nesúhlasia s názormi s takzvanými vykladateľmi jedinej pravdy, čiže s primátorovou družinou.

 Ďalej musíme konštatovať, že keď je úvodník zameraný na všeobecné problémy, tak sa dá ešte čítať. Ale ak sa venuje už odbornej problematike, autor veľmi povrchne až plytko rozoberá načrtnutú problematiku čím jasne naznačuje, že na meste sa odborné témy nekonzultujú s odborníkmi, ale laici si uzurpujú právo poúčať odbornú verejnosť na škodu obyvateľov mesta Čadce.

Všetci občania mesta Čadce vedia, že Občianska  iniciatíva za krajšiu  Čadcu prekazila odpredaj Palárikovho domu vedeniu mesta Čadce a to sa neodpúšťa.

Pisateľ úvodníka Čadčan zo dňa 16.5. 2010 v prílohe  týždenníka Kysuce ostro útočí proti Občianskej iniciatíve za krajšiu Čadcu. Ako to už býva v útokoch mesta voči Občianskej iniciatíve za krajšiu Čadcu, vždy je tu spleť polopravd a neodbornosti až nekompetentnosti zo strany mesta Čadca.

Pisateľ úvodníka sa zamýšľa nad tým, že Palárikov dom nestojí už päť rokov a na ľudí civí torzo zhoreniska a že Európska Únia nevypísala žiadnu výzvu, na ktorú by mesto mohlo reagovať a Palárikov dom obnoviť a zároveň, že Občianska iniciatíva za krajšiu Čadcu blokuje rozvoj mesta. Tu musím pripomenúť, že Občianska iniciatíva za krajšiu Čadcu nie je štatutárom mesta Čadce, že je to občianska iniciatíva, ktorá má záujem o rozvoj mesta a preto svojimi návrhmi nabáda súčasné vedenie mesta Čadce, ako má v danej problematike postupovať. Vieme, že Mesto Čadca vypísalo verejnú súťaž na odpredaj Palárikovho domu, čo sa snaží teraz zatajiť hlavne pred seniormi. Práve pred tými seniormi, ktorých rodičia  sa skladali v ťažkých časoch 30-tych rokoch minulého storočia na stavbu Palárikovho domu.  Do dnešného dňa nie je známe, kto vyhral uvedenú súťaž. Prečo mesto sa chce zbaviť týchto historických pozemkov, že by finančná situácia bola v meste veľmi zlá? Veď vedenia mesta deklaruje, že mesto je vo vynikajúcej finančnej kondícii.

Ďalej sa v uvedenom článku môžeme stretnúť s totálnou naivitou . Pisateľ píše, že do dnešného dňa neexistovala a ani neexistuje žiadna výzva z Európskej Únie na ktorú by mohlo mesto reagovať a využiť zdroje na obnovu Palárikovho domu z Európskej Únie. Tu už začína rozum stáť nad takýmto tvrdením. Buď  pisateľ vedome klame, alebo na Meste Čadca nemajú žiadne vedomosti ako fungujú európske fondy na obnovu miest a obcí. Hádam si nemyslia, že Európska Únia vypíše výzvu priamo na Palárikov dom, už nám to tak pripadá, že na Meste si myslia, že sú pupok Európy. Možno ich práve k tomu nabáda nehorázny plat nášho primátora (cca 4000 EUR mesačne), ktorý je naozaj nadštandardný a blíži sa k platu európskych úradníkov v Bruseli.

Musíme upozorniť vedenie mesta Čadce, že výziev na obnovu a revitalizáciu miest a obcí bolo vypísaných neúrekom. Veď z čoho by Stará Bystrica prestavala celé centrum a vybudovala slovenský orloj?  Z akých zdrojov sa postavili námestia v Turzovke, v Krásne nad Kysucou, a v Skalitom? Všade môžete vidieť  nové budovy a opravené námestia. Nebol zámer odpredať Palárikov dom len preto, že sa to hodilo do podnikateľského zámeru  osobám blízkym vedeniu mesta Čadce?

Iniciatíva za  krajšiu Čadcu má názor, že treba prestať zavádzať občanov a ukončiť s osočovaním tých, ktorí poukazujú na chyby vedenia mesta. Jednoznačne vidíme, že odbornosť zlyháva, že mesto nemá odborníkov vo svojom vedení, ktorí zabezpečia jeho obnovu a rast. Pisateľ  úvodníka vyzýva Občiansku iniciatívu za krajšiu Čadcu, aby jednala s odborníkmi na eurofondy. Tu musíme odpovedať, že komunikujeme minimálne  s dvomi spoločnosťami, ktoré úspešne aplikujú peniaze z eurofondov do obnovy miest, ale štatutárnym orgánom, ktorý môže konať a  komunikovať so spoločnosťami zabezpečujúcimi rozdeľovanie európskych prostriedkov  je primátor mesta Čadce, on má podpisové právo. Preto žiadame vedenie mesta, aby povinnosti, ktoré im vyplývajú z funkcií  nehádzali klamlivo na niekoho iného.

Na záver chceme ubezpečiť obyvateľov  mesta, že Občianska iniciatíva bude stáť za nimi a naďalej bude riešiť ich problémy a nanášať ich na verejných fórach. Zároveň chceme odkázať naším neprajníkom, že aj napriek zastrašovaniu a osobným útokom na členov Občianskej iniciatívy budeme stáť na strane mlčiacej väčšiny a strážiť záujmy občanov mesta Čadca.

Ing. Marián Franek    
Hovorca Občianskej iniciatívy za krajšiu Čadcu

Článok bol zverejnený v Kysuciach 9.6.2010 so zvolením autora článku