Rudolf Jarabica - majiteľ firmy Domes, ktorá prevádzkuje Penzión Domes v miestnej časti Podzávoz a Hotel Centrum v centre mesta.

Život ma naučil, že nie sľuby, ale výsledky ma posúvajú ďalej. Zdá sa mi, že sa stalo folklórom oblepiť mesto sľubmi, a potom ich neplniť. Je jednoduché privlastňovať si cudziu prácu a verejne sa tým pýšiť.

Žijem v Čadci a toto mesto mám rád. Ale nie je všetko také, aké má byť. Každé štyri roky nám niekto sľubuje, že bude lepšie, krajšie, že mesto bude čistejšie, veľa kultúry, športu.. A výsledok? Sľuby zostávajú iba sľubmi. A pritom na zmenu treba tak málo. Zmenu vo vedení mesta!

BEZPEČNOSŤ: Myslím, že jednou z priorít je vybaviť všetky priechody pre chodcov osvetlením.

KULTÚRA: Mestu chýba amfiteáter pre letné podujatia mimo mesta, aby nebol rušený nočný kľud v strede mesta.

RODINY S DEŤMI: Je neprijateľné aby mamičky boli v neustálom strese z pohľadu bariér, ktoré musia v meste prekonávať. Zo strany mesta by k ním mala byť nadštandartná úcta, aby sa realizovali ich oprávnené požiadavky. Bezbariérové prístupy či plošné budovania detských ihrísk, ako aj ich následné udržiavanie v čistote a poriadku by mali byť samozrejmosťou. Chýba aj oddychová zóna v prírode pre rodiny s deťmi.

ŠPORT: Treba dopriať naším deťom inú alternatívu, ako im ponúka ulica. Mestu chýbajú možnosti pre pohybové aktivity akými sú skateboard a bikros.

Aj situácia cyklistov je alarmujúca. Mesto by malo aktívne pristupovať k realizácii sľubovanej cyklotrasy smerom do Turzovky, čím by sa rozšírila ponuka športovať aj pre in-line korčuliarov. Jej vybavenie by malo spĺňať štandardy EÚ pre cyklotrasy.
 
CESTOVNÝ RUCH: Máme Javorníky, Kysucké Beskydy, ale aj Megoňské gule, ktoré sa našou nečinnosťou znehodnotili. Ich význam pre región je obrovský. Kysuce sú ako stvorené na rozvíjanie cestovného ruchu. Musíme sa však vedieť prezentovať (teda aj predať) a tým nezaostávať za ostatnými slovenskými regiónmi.

ČISTÉ MESTO: Rád by som videl naše mesto čistejšie. Určite by pomohlo priebežne upravovať a upratovať prostredie a tým docieliť sebareflexiu aj u nezodpovedných občanov. Čistota a poriadok v meste sú vizitkou nás všetkých..

Tieto zámery nám pomôžu aj s nezamestnanosťou v regióne, pretože veľa vecí si dokážeme vytvoriť a zariadiť svojpomocne. Nie je potrebné objednávať firmy za milióny, stačí komunikácia medzi vedením mesta a občanmi.

Článok bol zverejnený v Ozvene Čadce č. 8/2010