Kto si trúfa viacej ako ostatní, ten má najväčšie práva. Moc je daná len tomu, kto si trúfa zohnúť sa, vziať si ju. (F.M.Dostojevskij Zločin a trest (s.424)

Festival POHODA stále viac pripomína festival politickej piesne v Martine a Sokolove pred rokom 1989. Súčasní organizátori chcú vyvolať dojem, že sú slušní, modernejší v ponímaní sveta s vyhranenou predstavou. Tí, ktorí ich nepodporujú alebo sa nestotožňujú s ideou POHODY sú považovaní za sociálne pomýlené mysliace indivídua.

„ ... o festivale POHODA 2018 „neslušňáci“ tvrdia, že bol plný propagandy, hanba im! (znejú výkriky z pléna) - masa mladých je v tranze, počúvajú podaktorých  „slušných“ politických aktérov a ešte „slušnejších“ hercov a novinárov, hlcú ich slová, ktorými označujú svojich politických protivníkov za chujov, smradov a hajzľov, dav reaguje na každé neslušné slovo potleskom. A ešte k tomu pridajú - treba za každú cenu prevziať moc (prezident Kiska)“, presne podľa Raskoľnikových slov z Dostojevského Zločin a trest.  Takto výstižne pomenoval atmosféru na festivale POHODA 2018 P.Dinka.

Svoje si užila na POHODe aj neprítomná Adela Vinczeová, kde si na ňu mediálni „slušňáci“ z POHODy za názory jej otca „posvietili“. Že by sa opakovala doba pred roka 1989, kedy bola jedna pravda, jedna ideológia a jedna strana?

Slušnosť je zamieňaná davovou (ideologickou) nenávisťou, nežiaducimi ideami hraničiace s ideologickým výplachom „mozgov“.

Tradičná rodina je pre tvrdé jadro prežitkom, ktoré je v priamej úmere s gendrovou ideológiou. Je nenormálne a neodpustiteľné, keď kňaz Marián Kuffa je verejne pranierovaný iba za to, že sa postavil na ochranu nenarodeného dieťaťa. Je skľučujúce, že poslanec NR SR L.Bláha na otvorenej scéne dostáva „rany vďaky“, keď jeden raper vyzve publikum, aby ukázali mu prostredník iba preto, že píše pravdivo aj o POHODe.

Čudne vyznieva správanie prezidenta, ktorí svojou prítomnosťou nepriamo dáva prezidentské „požehnanie“ festivalu, že je usmernovateľom idei, ako sa má podľa neho uberať spoločnosť, vlastne mládež. V minulosti sa mládeži hovorilo - mládež nová, mládež Gottwaldova, nositeľka rána ... a vieme ako dopadla. 

V minulosti nebolo zvykom pozývať na festival ruské hudobné skupiny. Paradoxne v tomto roku ako blesk z jasného neba pozvanie dostala ruská problémová skupina Pussy Riot. Potom ešte zrozumiteľnejšie sa javí konanie hlavného organizátora M.Kaščáka, ktorého ocenil prezident A.Kisku štátnym vyznamenaním za politickú podporu na festivale. Ku pozvanie skupiny Pussy Riot M.Kaščak povedal: „Sme hrdí, že máme na POHODe aj členky Pussy Riot, jednoznačne k nám patria. Ich nekompromisnosť a ľudská konzistentnosť  je obdivuhodná.“ Treba dodať, že má pravdu, že nekompromisnosť  a cielené účelové konanie škandalóznej skupiny vyráža dych slušným ľuďom. Hoci ruský štát si v mnohom zaslúži kritiku, v prípade Pussy Riot nejde o skupinu, ktorá by mohla prítomnej mládeži prezentovať ako predstaviteľka konzervatívnych a morálnych hodnôt Ruska, oni Rusku škodia.

Pozvaním skupiny sa mládeži na festivale dáva pochybný vzor, skupinu troch dievčat, ktoré reprezentuje skôr vulgarizmy a nenávisť ako lásku. K tomu ešte festival neposkytuje pluralitné a rôznorodé informácie o témach, ktorí sú „na stole“ POHODy. Informácie o Rusku od členiek Pussy Riot sú preto nevyvážené šíriace dezinformácie. Takto festival sa stáva zdrojom šírenia predsudkov a nenávisti.

Prečo? Skupina koná vopred starostlivo pripravených scenárov. Nech sa jedná o vypustenie tritisíc švábov v budove Taganského súdu v Moskve, alebo násilie na policajtkách, ktoré „umelkyne“ z Pussy Riot vykonali v rámci akcie v moskovskom metre. Zaútočili a verejne ich bozkávali.

Najväčšou „verejnou“ produkciou bolo 21.2.2012 vystúpenie v Chráme Krista Spasiteľa, kde členky v maskách vtrhli pred oltár, začali posmešne napodobňovať úkony veriacich a vulgárne nadávať “Sraň Gospodňa“ v preklade „sračky Pánove“, čím provokovali násilne verejnú mienku a urážali veriacich.

A propo porovnajme  nášho prezidenta a prezidenta susedného Česka M.Zemana, ako každý svojimi skúsenosťami a z nadhľadu v súvislostiach komentoval skupinu Pussy Riot, potom si urobme názor na kvalitu oboch prezidentov.

Pritom v Rusku nie sú ojedinelé, sú aj iní „zaručení“ snažiac sa vyvolávať nepokoje. Príkladom nech je ruský umelec  P.Pavlenský, ktorý na protest proti režimu podpálil bránu budovy Lubľanky v Moskve. Kvôli hrozbám sankcií v Rusku následne dostal v roku 2017 v vo Francúzsku azyl. Keď však začal svoje „umenie“ šíriť aj tam, keď podpálil budovu Francúzskej banky, reakcia francúzskych štátnych orgánov bola rýchla a tvrdá. Skončil vo väzbe a na psychiatrii. Žiaľ, vytváranie morálnych autorít z ľudí ako je P.Pavlensky alebo Pussy Riot pri upevňovaní predsudkov o Rusku na Západe aj na festivale týmito predstaviteľmi „umenia“ mu škodia.   

Nemenej zaujímavá paralela o politickej kultúre, ktorá stratila dušu je spojená s prezidentom. Prezident objavuje na podujatiach priateľov, tie štátnické ignoruje. Na sviatok sv.Cyrila a Metóda do Nitry nezavítal, ani na levočskú púť, lebo v tom čase mal dôležitejší program, pripraviť sa a hovoriť na POHODe o svojej politickej budúcnosti.  

... a na záver, kto nie je presvedčený, nech si názov Pussy Riot preloží z angličtiny a dozvie sa omnoho viac ako stohy popísaného papiera - pozor, je to iba pre silné povahy.