Jednou z najväčších a najčistejších radosti je oddych po práci (I.Kant)

E.Macron stelesňuje typ prezidenta, ktorého za jeho výroky kritizujú na sociálnych sieťach sprava - zľava, ktorý si pred ústa neberie servítky. Nemá problém sa porozprávať s človekom „z množiny“, ale produktom sú zväčša bonmoty, ktoré vyvolávajú v národe nežiaduce emócie.

V rozhovore s nezamestnaným záhradníkom francúzsky prezident dal mu „kniežaciu radu“, aby zmenil obor, keď nemôže nájsť prácu ako záhradník. Francúzi takúto „radu“ považujú za aroganciu, národ ho vidí ako prezidenta bohatých. Pán prezident asi ho nepochopil ako človeka, pre ktorého nie je byť záhradník zamestnanie, ale pre neho je to povolenie na celý život, jemu to dáva zmysel života.

A propo aj Slováci by podobne reagovali, lebo aj my neradi opúšťame svoje „korene“.  Preto prezident Macron sa nestotožňuje s národom.

Macron vyvolal pobúrenie už v minulosti, napríklad označil sociálne dávky za „šialenú kopu peňazí“, ktorú štát vydáva. Pri zrovnaní s týmito verbálnymi provokáciami  potom opatrenia na potieranie chudoby ustupuje do pozadia.

Neprekvapuje, že ľavica a odbory hovoria, že Macron je elitár, čo mu zostalo keď pracoval pre Rothschildovu banku. Jeho vyjadrenia sú hodnotené ako verejne neuvážené. Potom sa netreba čudovať, že Macronové preferencie klesajú. V súčasnosti sú pod 30% čo je menej ako mal v rovnakom období neobľúbený prezident F.Holland.